Lira

Lira (Callionymus lyra) to gatunek ryby z rodziny lirowatych o wydłużonym, smukłym ciele, pokrytym śluzem. Głowa spłaszczona grzbieto-brzusznie, o wydłużonym pysku. Oczy usadowione blisko siebie u góry głowy, odstające. Otwory skrzelowe niewielkie. Samiec znacznie różni się od samicy. Występują dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza z nich krótka, ale wysoka z czterema kolcami. U samców pierwszy z promieni wydłużony. Druga płetwa grzbietowa długa, również wysoka zawierająca 9 promieni. Płetwa odbytowa podobna do drugiej płetwy grzbietowej. Płetwy brzuszne duże, zaokrąglone. Samiec ma żółtawe ubarwienie z niebieskimi paskami, plamami, także na płetwach. Samica jest żółtobrązowa. Wzdłuż boków widnieje 6 zielonkawych plam, a także 3 ciemniejsze plamy z wierzchu.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Lira (Callionymus lyra)

© Mannaggia – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Gatunek ten występuje w północnej części Atlantyku od Norwegii do Afryki. Występuje w Morzu Śródziemnym, Północnym, Czarnym, Bałtyku. W Polsce nie występuje. Pionowy zasięg występowania: maksymalnie do 200 m.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi przydenny tryb życia. Lubi zagrzebywać się w piaszczystym dnie. Larwy prowadzą pelagiczny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 20 cm |(samice) lub 30 cm (samce).

Pożywienie

Odżywia się bentosem.

Rozmnażanie

W czasie godów samiec obejmuje samicę płetwami piersiowymi, razem wypływają pionowo w górę, by na powierzchni uwolnić ikrę oraz mleczko.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Ma smaczne mięso.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Fritz Terofal, Claus Militz – Ryby morskie, ISBN 83-7129-306-2, Świat Książki 1996
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992

© medianauka.pl, 2020-04-12, GAT-628836
©® Media Nauka 2008-2023 r.