Liścionosowate

Liścionosowate (Phyllostomidae) to rodzina ssaków z rzędu nietoperzy, których cechą rozpoznawczą jest liściowaty fałd skórny na nosie. Do tej rodziny należy około 199 gatunków nietoperzy.

Uszy z koziołkiem. Umaszczenie różne, w zależności od gatunku. Są tu gatunki nawet biało ubarwione!

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Nietoperze te żyją w obu Amerykach w strefie tropikalnej, ciepłej do umiarkowanej.

Tryb życia i zachowanie

Nietoperze te nie zapadają w sen zimowy.

Morfologia i anatomia

Zróżnicowanie rozmiarów duże. Do rodziny tej należą niewielkie nietoperze, a także takie, których rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 100 cm. Język często pokryty jest brodawkami i jest dość długi.

Pożywienie

Zróżnicowanie pokarmowe spore. Są tu gatunki owocożerne, polujące na owady, odżywiające się pyłkiem i nektarem kwiatów, a nawet krwią kręgowców, w tym ludzi.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Wielki wampir (Vampirus spectrum), którego rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 75 cm wcale nie odżywia się krwią kręgowców.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego — Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Alfred Brehm — Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963

Czy nietoperze wampiry wypijają krew?
Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?
Czy tylko nietoperze używają echolokacji?
Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2022-06-18, RODZ-822
Data aktualizacji artykułu: 2022-08-27©® Media Nauka 2008-2023 r.