Logo Media Nauka

Facebook

Lśniak zieleniak (Adscita geryon)
© Schmutzler-Schaub - stock.adobe.com

Lśniak zieleniak

Lśniak zieleniak (Adscita geryon) to gatunek motyla z rodziny kraśnikowatych. Motyl ten ma zielone skrzydła pierwszej pary z metalicznym połyskiem. Para tylna ma szary kolor. U samca czułki w kształcie grzebienia. Krótko owłosiona gąsienica ma jasnobrązowy wierzch, żółtawe boki i czerwoną, dolną część boków.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten jest rzadko spotykany w Polsce. Spotykany na murawach kserotermicznych, wrzosowiskach, górskich zboczach i łąkach.

Tryb życia i zachowanie

Postać dorosła owada jest spotykana od czerwca do sierpnia.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 2 cm.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-12-10, GAT-1264
Pokrewne gatunki owadów

ikonaLśniak szmaragdek
Adscita statices
Kraśnikowate
Kraśnikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann - Owady - Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.