Lśniak zieleniak

Lśniak zieleniak (Adscita geryon)

© Schmutzler-Schaub – stock.adobe.com

Lśniak zieleniak (Adscita geryon) to gatunek motyla z rodziny kraśnikowatych. Motyl ten ma zielone skrzydła pierwszej pary z metalicznym połyskiem. Para tylna ma szary kolor. U samca czułki w kształcie grzebienia. Krótko owłosiona gąsienica ma jasnobrązowy wierzch, żółtawe boki i czerwoną, dolną część boków.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten jest rzadko spotykany w Polsce. Spotykany na murawach kserotermicznych, wrzosowiskach, górskich zboczach i łąkach.

Tryb życia i zachowanie

Postać dorosła owada jest spotykana od czerwca do sierpnia.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 2 cm.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.56 / 64.57%
2024-01-22Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann – Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

© medianauka.pl, 2019-12-10, GAT-1264
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.