Liściożaby azjatyckie

Liściożaby azjatyckie (Megophryidae) to rodzina płazów z rzędu płazów bezogonowych. Rodzina ta liczy dziś 11 rodzajów i 127 gatunków. W Polsce nie występują żadni przedstawiciele tej rodziny w środowisku naturalnym.

Wygląd

Większość gatunków swoim wyglądem przypomina liście, niektóre gatunki odwzorowują nawet unerwienie liści. Na głowie znajduje się wiele wyrostków. Jednak ogólnie zwierzęta te zachowują kształt charakterystyczny dla płazów bezogonowych. W spoczynku żaby te siedzą z wyprostowanymi przednimi kończynami. Głowa jest więc uniesiona dość wysoko.

Skóra ma metaliczny połysk. Ubarwienie zwykle brązowe.

Samice są zwykle większe od samców.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Żaba liściastaŻaba liściasta

Megophrys nasuta

Żabka przypominająca uschnięty liść, pochodząca z Azji. Kształt ciała oraz jego barwa pełnią rolę kamuflażu. Ciało pokryte jest miękkimi i wrażliwymi wyrostkami. Gatunek ten zamieszkuje Sumatrę, Półwysep Malajski i Borneo.

Inne gatunki

  • Leptolalax sungi

Występowanie i środowisko

Żyją w ściółce pośród zeschłych liści. Preferują górskie tereny. Żyją w północno-wschodniej części Azji, Archipelagu Malajskim, Filipinach. Preferują tereny górskie. Ich środowiskiem są lasy tropikalne.

Tryb życia i zachowanie

To bardzo skryta grupa płazów, żyjąca w nocy i trudno je spotkać.

Lisciożaby nie skaczą, tylko wolno kroczą.

Morfologia i anatomia

Poszczególne kręgi kręgosłupa nie ulegają połączeniu w jedną, zrośniętą całość.

Kończyny tylne są długie. Brak żeber. W górnej szczęce występują zęby.

Źrenice są eliptyczne, pionowe (tylko u kilku gatunków poziome). Oczy są stosunkowo duże i przystosowane do nocnego trybu życia.

Samce są wyposażone w rezonatory.

Rozmnażanie

Rozmnażają się w czystych strumieniach. Jaja składane są przy strumieniach na kamieniach. Wykluwają się z nich pływające larwy.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-79Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.