Miechunka

Miechunka (Physalis) to rodzaj dwuliściennych roślin z rodziny psiankowatych, do którego zaliczamy około 80-100 gatunków, z czego w Polsce około 3 spotykane w uprawach ogrodowych. W naturze u nas nie występuje.

To byliny lub rośliny roczne, czasem krzewinki. Najbardziej charakterystyczne są duże, czerwone kielichy otaczające jagody u niektórych gatunków. Część gatunków ma znaczenie jako rośliny ozdobne.

Gatunki

Wykaz gatunków.


Miechunka pomidorowaMiechunka pomidorowa PL - ogród

Physalis ixocarpa

Miechunka lepka, miechunka pomidorowa, miechunka skórzasta (Physalis ixocarpa) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny psiankowatych, spożywanej jako warzywo. Miechunka owocuje obficie, a owoce są smaczne.


Miechunka rozdętaMiechunka rozdęta PL - obcy

Physalis alkekengi

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) to wieloletnia roślina z rodziny psiankowatych, uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna i rabatowa. Najbardziej charakterystyczne są duże, czerwone kielichy otaczające jagody.  • Miechunka Francheta (Physalis franchetii)

Zdjęcia - galeriaWystępowanie i środowisko

To rośliny o zasięgu kosmopolitycznym z centrum występowania w obu Amerykach.

Morfologia i anatomia

Łodyga jest często u nasady zdrewniała.

Liście są najczęściej proste, ogonkowe, jajowate.

Kwiaty wyrastają pojedynczo w katach liści. Kielich u wybranych gatunków mocno rozdęty, przypomina lampion i okrywa jagodę.

Owoc to jagoda.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Miechunka rozdęta: Kwitnie miechunka rozdęta.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Lucjan Rutkowski - Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej., ISBN 978-83-01-14342-8, PWN SA 2004
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Beata Grabowska, Tomasz Kubala - Encyklopedia bylin t. I i II, ISBN 978-83-7506-845-0, Zysk i S-ka 2011

© medianauka.pl, , RODZAJ-122
Data aktualizacji artykułu: 2020-07-29Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.