logo

Mors

Mors, mors pospolity (Odobenus rosmarus) jest jedynym przedstawicielem rodziny morsów. Ma bardzo ciężkie i niezgrabne ciało. Kończyny są przekształcone w płetwy. Przednie kończyny są większe i to one głównie służą do pływania. Morsy mają bardzo grubą skórę (3,5 cm) w kolorze szarobrunatnym, pod którą znajduje się bardzo gruba warstwa tłuszczu. Górne kły są przekształcone w potężne ciosy, które przypominają kość słoniową. Długość ciosu u samca może osiągnąć 85 cm i może ważyć nawet 5 kg. Na górnej wardze liczne włosy, tworzące wąsy i jednocześnie narząd dotyku. Młode mają rudawe futro, dorosłe osobniki rzadkie włosy, osobniki stare nie mają włosów na ciele.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Wybrzeża mórz arktycznych. Występuje do 60° szerokości geograficznej na południu oraz do 81° szerokości geograficznej na północy. Północny zasięg występowania pokrywa się z granicą pół lodowych. Zajmuje płytkie obszary przybrzeżnych wód morskich.

Tryb życia i zachowanie

Bardzo dobrze pływa, ale nie potrafi długo i głęboko nurkować. Pod wodą wytrzymuje do 10 minut. Nurkuje na głębokość do 30 m. Na lądzie porusza się niezgrabnie. Często na niego wychodzi. Morsy można spotkać w głębi lądu nawet na odległości 20 km od morza. Żyje w grupach rodzinnych, które łączą się w stada. Samce gromadzą wokół siebie wiele samic, tworząc harem. Nigdy nie wypływa na głębokie, otwarte morze. To spokojne i łagodne zwierzę.

Pożywienie

Fauna denna, głównie małże. Czasem poluje na foki i walenie.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 11-12 miesięcy, po której samica rodzi wiosną 1 młode (raz na trzy lata), które jest od razu zdolne do pływania. Samica wozi młode na grzbiecie w wodzie. Młode ma 1 m długości. Samica karmi młode przez dwa lata. Gdy młode straci matkę, jest adoptowane przez inną samicę. Dojrzałość płciową młode samce morsów uzyskują w 5, samice w 3 roku życia.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Mors może płynąć z prędkością 24 km/h.© medianauka.pl, 2012-12-28, GAT-208
Pokrewne gatunki ssaków

Morsy
Morsy

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - forest animals
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Leniwce Puzzle
Mapa świata Puzzle
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.