Mors

Mors, mors pospolity (Odobenus rosmarus) jest jedynym przedstawicielem rodziny morsów. Ma bardzo ciężkie i niezgrabne ciało. Kończyny są przekształcone w płetwy. Przednie kończyny są większe i to one głównie służą do pływania. Morsy mają bardzo grubą skórę (3,5 cm) w kolorze szarobrunatnym, pod którą znajduje się bardzo gruba warstwa tłuszczu. Górne kły są przekształcone w potężne ciosy, które przypominają kość słoniową. Długość ciosu u samca może osiągnąć 85 cm i może ważyć nawet 5 kg. Na górnej wardze liczne włosy, tworzące wąsy i jednocześnie narząd dotyku. Młode mają rudawe futro, dorosłe osobniki rzadkie włosy, osobniki stare nie mają włosów na ciele.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Wybrzeża mórz arktycznych. Występuje do 60° szerokości geograficznej na południu oraz do 81° szerokości geograficznej na północy. Północny zasięg występowania pokrywa się z granicą pół lodowych. Zajmuje płytkie obszary przybrzeżnych wód morskich.

Tryb życia i zachowanie

Bardzo dobrze pływa, ale nie potrafi długo i głęboko nurkować. Pod wodą wytrzymuje do 10 minut. Nurkuje na głębokość do 30 m. Na lądzie porusza się niezgrabnie. Często na niego wychodzi. Morsy można spotkać w głębi lądu nawet na odległości 20 km od morza. Żyje w grupach rodzinnych, które łączą się w stada. Samce gromadzą wokół siebie wiele samic, tworząc harem. Nigdy nie wypływa na głębokie, otwarte morze. To spokojne i łagodne zwierzę.

Pożywienie

Fauna denna, głównie małże. Czasem poluje na foki i walenie.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 11-12 miesięcy, po której samica rodzi wiosną 1 młode (raz na trzy lata), które jest od razu zdolne do pływania. Samica wozi młode na grzbiecie w wodzie. Młode ma 1 m długości. Samica karmi młode przez dwa lata. Gdy młode straci matkę, jest adoptowane przez inną samicę. Dojrzałość płciową młode samce morsów uzyskują w 5, samice w 3 roku życia.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Mors może płynąć z prędkością 24 km/h.

Wyróżniamy następujące podgatunki:
O. r. rosmarus (Linnaeus, 1758)
O. r. divergens (Illiger, 1811)
O. r. laptevi (Chapskii, 1940)


Pokrewne gatunki ssaków

Morsy
Morsy

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2012-12-28, GAT-208Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Leniwce Puzzle
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.