Logo Media Nauka

FacebookMorsy

Morsy (Odobenidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś tylko 1 gatunek w 1 rodzaju.

Wygląd

Morsy mają masywne, niezgrabne ciało, małą głowę, wszystkie kończyny przekształcone w płetwy. Przednie kończyny głównie służą do pływania. Górne kły przekształcone są w bardzo charakterystyczne ciosy. Cios może mieć długość 85 cm i ważyć 5 kg. Ich skóra jest bardzo gruba, a pod nią znajduje się obfita warstwa tłuszczu.

Gatunki

Wykaz gatunków.

MorsMors

Odobenus rosmarus

Jest jedynym przedstawicielem rodziny morsów. Ma bardzo ciężkie i niezgrabne ciało i kończyny są przekształcone w płetwy. Bardzo dobrze pływa, ale nie potrafi długo i głęboko nurkować. Pod wodą wytrzymuje do 10 minut. Nurkuje na głębokość do 30 m.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują wybrzeża mórz arktycznych. Zawsze są to wody przybrzeżne, nigdy pełne, otwarte morze.

Tryb życia i zachowanie

Tryb życia gromadny. Na lądzie poruszają się bardzo niezgrabnie. Często odpoczywają na lądzie lub lodowych krach. Doskonale pływają, nieco gorzej nurkują. Są to łagodne zwierzęta.

Morfologia i anatomia

Młode osobniki mają rzadkie owłosienie. Skóra jest bardzo gruba (3,5 cm).

Rozmnażanie

Samce gromadzą haremy samic. Ciąża trwa do 12 miesięcy. Młode rodzą się na lądzie i są od razu zdolne do pływania. Matka karmi młode 2 lata. Samica zachodzi w ciążę raz na 3 lata. Matki są bardzo opiekuńcze.

Pożywienie

Odżywiają się zwierzętami dennymi, głównie małżami. Wcześniej wyciąga je z muszli. Czasami poluje na młode foki i walenie.

Ochrona i zagrożenia

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ich status nie został określony.

Ciekawostki

Ciosy morsów niegdyś były cenione na równi z kością słoniową.
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-100Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.