logoMorsy

Morsy (Odobenidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś tylko 1 gatunek w 1 rodzaju.

Wygląd

Morsy mają masywne, niezgrabne ciało, małą głowę, wszystkie kończyny przekształcone w płetwy. Przednie kończyny głównie służą do pływania. Górne kły przekształcone są w bardzo charakterystyczne ciosy. Cios może mieć długość 85 cm i ważyć 5 kg. Ich skóra jest bardzo gruba, a pod nią znajduje się obfita warstwa tłuszczu.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


MorsMors

Odobenus rosmarus

Jest jedynym przedstawicielem rodziny morsów. Ma bardzo ciężkie i niezgrabne ciało i kończyny są przekształcone w płetwy. Bardzo dobrze pływa, ale nie potrafi długo i głęboko nurkować. Pod wodą wytrzymuje do 10 minut. Nurkuje na głębokość do 30 m.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują wybrzeża mórz arktycznych. Zawsze są to wody przybrzeżne, nigdy pełne, otwarte morze.

Tryb życia i zachowanie

Tryb życia gromadny. Na lądzie poruszają się bardzo niezgrabnie. Często odpoczywają na lądzie lub lodowych krach. Doskonale pływają, nieco gorzej nurkują. Są to łagodne zwierzęta.

Morfologia i anatomia

Młode osobniki mają rzadkie owłosienie. Skóra jest bardzo gruba (3,5 cm).

Rozmnażanie

Samce gromadzą haremy samic. Ciąża trwa do 12 miesięcy. Młode rodzą się na lądzie i są od razu zdolne do pływania. Matka karmi młode 2 lata. Samica zachodzi w ciążę raz na 3 lata. Matki są bardzo opiekuńcze.

Pożywienie

Odżywiają się zwierzętami dennymi, głównie małżami. Wcześniej wyciąga je z muszli. Czasami poluje na młode foki i walenie.

Ochrona i zagrożenia

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ich status nie został określony.

Ciekawostki

Ciosy morsów niegdyś były cenione na równi z kością słoniową.

© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-100

Polecamy w naszym sklepie

Biblioteczka Montessori. Przyroda
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Zoologia ssaki
Kolorowe skarpetki - forest animals
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.