logo

Mucha domowa

Mucha domowa (Musca domestica) to jedna z najbardziej znanych muchówek. Głowa jest czarna, oczy są bardzo duże, mają złożoną budowę i są czerwonawe. Czułki są bardzo krótkie, ich trzeci człon jest trzy razy dłuższy od drugiego, znajduje się na nim pierzasta struktura. Aparat gębowy jest typu liżącego. Całe ciało jest ciemnoszare, odwłok żółto-brązowy, skrzydła błoniaste, przeźroczyste, z wyraźnym żyłkowaniem. Na tułowie widać podłużne jaśniejsze pasy. Na środku odwłoka widnieje czarny pasek. Odnóża są wyposażone w przylgi i pazurki, które umożliwiają owadowi chodzenie po bardzo gładkich powierzchniach. Larwy muchy domowej nie mają odnóży i mają biały kolor. Samice osiągają nieco większe rozmiary.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Mucha domowa występuje na całym świecie. Najczęściej spotykana jest we wszelkiego rodzaju zabudowaniach, w których przebywa człowiek.

Tryb życia i zachowanie

Mucha domowa jest aktywna za dnia. Zimę przeżywają osobniki dorosłe w pomieszczeniach w różnych zakamarkach. Owad ten może się przemieszczać na znaczne odległości. Bardzo sprawnie i szybko lata. Ma bardzo krótki czas reakcji na zagrożenie.

Pożywienie

Przyjmuje pokarm w postaci płynnej, może też rozpuszczać wybrane substancje o stałej konsystencji, a potem je wysysać. Larwy żywią się rozkładającą się materią organiczną, w tym odchodami.

Rozmnażanie

Samica muchy domowej może złożyć jednorazowo nawet 100-150 jaj, najczęściej na mięsie i odchodach, a w ciągu całego życia może ich złożyć nawet ponad 1000! Jaja mogą być składane nawet co kilka dni. Larwy rozwijają się w rozkładającym się mięsie lub odchodach. Po opuszczeniu jaja larwa ma około 2 mm długości. Trzy razy linieje. Przepoczwarzenie następuje w ziemi lub w resztach pokarmu. Ma ono miejsce już czasem po tygodniu żerowania. W ciągu jednego roku pojawia się nawet kilkanaście pokoleń.

Ochrona i zagrożenia

Owad ten nie jest zagrożony wymarciem. Wręcz przeciwnie, jest bardzo uciążliwym owadem, tępionym przez człowieka. Owad ten jest nosicielem wielu groźnych chorób, takich jak: dur brzuszny, cholerę, czerwonkę, wielu pasożytów. Czasem larwy lęgną się w ranach.

Ciekawostki

Ze względu na to, że mucha jako jeden z pierwszych organizmów żywych zaczyna rozwijać się na zwłokach, ma duże znaczenie w medycynie sądowej.

Dorosła postać muchy domowej żyje zaledwie 4 tygodnie w okresie ciepła. Późną jesienią i zimą okres ten się wydłuża.

Jedna mucha może przenieść na sobie nawet kilkadziesiąt milionów komórek bakterii.

W jednym kilogramie nawozu świni domowej może się rozwijać nawet 15 000 larw.© medianauka.pl, 2015-06-24, GAT-866
Pokrewne gatunki owadów

ikona
Mesembrina mystacea
Muchowate
Muchowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?


Polecamy w naszym sklepie

Mapa świata Puzzle
Lupy
Zoologia stawonogi
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.