G

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to roślina z rodziny złożonych o charakterystycznym, żywicznym aromacie. To roślina jednoroczna, ozdobna i lecznicza o pięknych kwiatach.Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
© koromelena - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Nagietek lekarski zwykle spotykany jest w naszych ogrodach, rzadziej w stanie dzikim (forma zdziczała). Zasiedla w naturze skraje dróg, tereny ruderalne, pola. Preferuje półcień lub stanowisko dobrze nasłonecznione, gleby żyzne i przepuszczalne. Gatunek ten nadaje się na rabaty.

Kwitnie w okresie od czerwca do września.

Morfologia i anatomia

Osiąga wysokość 15-70 cm.

Łodyga jest wzniesiona, rozgałęziona, łatwo się łamie.

Liście dolne są łopatkowate, szerokie, krótkoogonkowe, górne liście są szerokolancetowate, siedzące, obejmujące nasadą łodygę.

Kwiaty są żółte lub pomarańczowe, zebrane w koszyczek o szerokości do 5 cm. Płatki języczkowate korony są łódeczkowato wygięte, kwiaty wewnętrzne rurkowate.

Owoc niełupka.

Rozmnażanie

Przez wysiew nasion.


Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Zbiory i zastosowanie

Wywar z kwiatów działa antyseptycznie i koi ból. Nagietek lekarski świetnie się spisuje przy popękanej skórze i spierzchniętych ustach. Kwiaty służyły do barwienia nabiału. Pocięte koszyczki kwiatów stosuje się czasem do mięs i zup rybnych oraz ciast.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-08-16, GAT-13742


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Nagietek lekarski
        

Kwitnie nagietek lekarski.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Parametry

Kolor kwiatów

pomaranczowy kwiatżółty kwiat
Grupa

roślina zielna jednoroczna
Stanowisko

nasłonecznione
Użytek

zioła
rośliny ozdobne
rośliny ogrodowe
roślina lecznicza
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.