Logo Media Nauka

PL

Nagład

Nagład (Scophthalmus rhombus) to gatunek flądry z rodziny skarpiowatych. Górna część ciała jest oliwkowobrązowa, nakrapiana jasnymi i ciemnymi cętkami. Od spodu nagład jest biały.

Nagład (Scophthalmus rhombus)
© Picture Partners - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Nagład żyje w morzach u wybrzeży zachodniej części Europy, w Morzu Śródziemnym, Czarnym, a także w zachodniej części Bałtyku. Zasiedla dno na głębokości do 60 m.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi osiadły tryb życia.

Morfologia i anatomia

Linia boczna ma charakterystyczne wygięcie nad płetwą piersiową. Łuska jest drobna, typu cykloidalnego. Dorasta do 50 cm długości ciała, wyjątkowo do 70 cm. Maksymalny ciężar to 8 kg. W Bałtyku spotykane są tylko mniejsze osobniki.

Pożywienie

Poluje na bezkręgowce i niewielkie ryby.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w Morzu Północnym w okresie od kwietnia do sierpnia, a w Morzu Śródziemnym od marca do lipca. Samica uwalnia ikrę do toni wodnej. Larwy prowadzą pelagiczny tryb życia. Larwa rodzi się symetryczna. Szybko przechodzi metamorfozę, po której opada na dno.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce brak okresu ochronnego dl atego gatunku. Nie jest też objęty wymiarem ochronnym. To ryba o dużym znaczeniu gospodarczym.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-08-28, GAT-4196

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Nagład
       

Trwa okres rozrodczy.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ryb

ikonaTurbot, skarp
Scophthalmus maximus
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.