Logo Media Nauka

FacebookNajeżkowate

Najeżkowate (Diodontidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu rozdymkokształtnych, do której zaliczamy 20 gatunków w 7 rodzajach.

Wygląd

Ciało lekko wydłużone, idealnie kuliste w chwili, gdy jest nadęte. Ciało pokryte jest licznymi ostrymi kolcami.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Chilomycterus antillarumChilomycterus antillarum

Chilomycterus antillarum

Chilomycterus antillarum to gatunek morskiej ryby z rodziny najeżkowatych. Ubarwienie kremowe z żółtymi elementami. Oczy żółte. Ciało pokryte kolcami.


NajeżkaNajeżka

Diodon holocanthus

Najeżka (Diodon holocanthus) to gatunek ryby z rodziny najeżkowatych. Łuski są przekształcone w ruchome kolce. Ryba potrafi zwiększyć swoje rozmiary i nastroszyć kolce tak, że przypomina kolczastą kulę.

Inne gatunki

  • Allomycterus pilatus
  • Chilomycterus antennatus
  • Chilomycterus reticulatus
  • Chilomycterus schoepfii
  • Chilomycterus spinosus
  • Diodon eydouxii
  • Diodon hystrix

Występowanie i środowisko

To ryby płytkich wód tropików, subtropików i wód umiarkowanych oceanów całego świata. Kilka gatunków zamieszkuje gromadnie otwarte wody mórz.

Tryb życia i zachowanie

>Niektóre gatunki z rodzaju Diodon, zamieszkujące otwarty ocean, skupiają się w duże grupy, które liczą nawet kilka tysięcy osobników.

Najbardziej charakterystyczna dla najeżkowatych jest zdolność powiększenia swojego ciała. Stają się wówczas kolczastą kulą, której praktycznie żaden drapieżnik nie jest w stanie połknąć.

Morfologia i anatomia

Płytki zębów są zrośnięte o obu szczękach.
© medianauka.pl, 2016-10-02, RODZ-952Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.