Logo Media Nauka

Facebook

Nosorożec biały, nosorożec afrykański (Ceratotherium simum)
Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Nosorożec biały, nosorożec afrykański

Nosorożec biały, nosorożec afrykański, nosorożec tęponosy (Ceratotherium simum) to największy przedstawiciel żyjących obecnie ssaków z rodziny nosorożców, zagrożony wyginięciem na skutek polowań. Ma dwa rogi, które są celem kłusowników. Ma przednie i tylne nogi 3-palczaste, zakończone wykształconymi kopytami. Skóra jest gruba i nieowłosiona, tworzy fałdy, co stwarza wrażenie, że zwierzę pokryte jest pancerzem. Mają słaby wzrok, ale dobry węch i słuch.

Wrogami młodych nosorożców są koty drapieżne (lew, tygrys). Dorosłe osobniki nie mają wrogów, poza człowiekiem.

Występowanie i środowisko

Stepy i sawanny Afryki środkowej i południowej.

Tryb życia i zachowanie

Żyje w małych grupach po kilkanaście osobników. Dorosłe samce żyją samotnie na terytorium około 5 km2, którego granice oznacza stosami kału, które formują rogiem. Nosorożce chętnie kąpią się w błocie i pyle, co chroni ich skórę przed pasożytami. Zwykle są spokojne, ale w chwili zagrożenia stają się agresywne. Aktywne wieczorem i nocą oraz wczesnym rankiem. Podniecone chrząkają i kwiczą.

Pożywienie

Prawie wyłącznie trawa.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 490 dni. Samica rodzi jedno młode o masie 80 kg, zdolne od razu do samodzielnego życia. Karmi je przez 2 lata, a młode pozostają z matką aż do następnego porodu, co trwa zwykle 4 lata. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 6 lat, samce w wieku 10 lat.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jeszcze w 1994 roku był to gatunek uważany za narażony na wyginięcie (kategoria VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych). Podgatunek Ceratotherium simum cottoni jest krytycznie zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Nosorożcom często towarzyszą ptaki, które pełnią rolę strażników ostrzegających przed niebezpieczeństwem. Ptaki też czyszczą skórę nosorożca z kleszczy i innych pasożytów. Ptaki mają też ułatwione znajdowanie owadów w zdeptanej przez nosorożce trawie.

Prawie wszystkim fragmentom ciała nosorożca przypisywało się właściwości lecznicze, przez co stał się gatunkiem zagrożonym.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2011-10-18, GAT-80
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaNosorożec indyjski
Rhinoceros unicornis
ikonaNosorożec jawajski
Rhinoceros sondaicus
ikonaNosorożec sumatrzański
Dicerorhinus sumatrensis
ikonaNosorożec włochaty
Coelodonta antiquitatis †
Nosorożce
Nosorożce

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Zaczarowana zagroda
Puzzle 1000 Ssaki
Leniwce Puzzle
Zoologia ssaki
Kubek zwierzęta świata
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.