Nosorożce

Nosorożce (Rhinocerotidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 5 gatunków w 4 rodzajach. W Polsce nosorożce nie są obecne w naturze.

Wygląd

To duże ssaki o masywnej budowie ciała, krótkich kończynach, trójpalczastych, zakończonych kopytkami. Mają małe oczy usadowione po bokach głowy. Skóra jest bardzo gruba, pofałdowana, naga, sprawiająca wrażenie pancerza. Ogon zakończony włosiem. Na głowie na kości nosowej usadowiony jest róg, zbudowany z włókien substancji rogowej. U niektórych gatunków są dwa rogi (drugi róg usadowiony jest na kości czołowej). Towarzyszą im ptaki, które czyszczą skórę i ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Samice są mniejsze od samców.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Nosorożec włochatyNosorożec włochaty PL

Coelodonta antiquitatis †

Nosorożec włochaty (Coelodonta antiquitatis) to wymarły gatunek nosorożca, znany z epoki lodowcowej. Skórę pokrywała dość długa sierść.


Nosorożec biały, nosorożec afrykańskiNosorożec biały, nosorożec afrykański

Ceratotherium simum

Nosorożec biały to największy przedstawiciel żyjących obecnie nosorożców, zagrożony wyginięciem na skutek polowań ze względu na rogi. Żyje w małych grupach po kilkanaście osobników.


Nosorożec czarny, nosorożec zwyczajnyNosorożec czarny, nosorożec zwyczajny

Diceros bicornis

Nosorożec czarny, nosorożec spiczastonosy, nosorożec zwyczajny, nosorożec wąskopyski (Diceros bicornis) to gatunek ssaka nieparzystokopytnego z rodziny nosorożców. Jest to jeden z bardziej pospolitych nosorożców afrykańskich. Gatunek ten jest krytycznie za


Nosorożec indyjskiNosorożec indyjski

Rhinoceros unicornis

Nosorożec indyjski ssak z rodziny nosorożców o bardzo grubej skórze z charakterystycznymi fałdami. Żyje samotnie. Atakuje tylko gdy jest ranny lub ma młode.


Nosorożec jawajskiNosorożec jawajski

Rhinoceros sondaicus

Nosorożec jawajski (Rhinoceros sondaicus) to gatunek dużego ssaka nieparzystokopytnego z rodziny nosorożców, podobny do nosorożca indyjskiego. Jest jednak od niego mniejszy


Nosorożec sumatrzańskiNosorożec sumatrzański

Dicerorhinus sumatrensis

To najmniejszy nosorożec świata. Tylko nieliczne osobniki żyją na wolności w lasach w górach na Półwyspie Indochińskim, na Sumatrze i Borneo.

Występowanie i środowisko

W Azji żyją 3 gatunki, w Afryce - 2 gatunki nosorożców. W przeszłości nosorożce żyły także w Europie. Zamieszkują sawanny i lasy.

Tryb życia i zachowanie

Aktywne od zmierzchu do rana. Lubią kąpiele błotne. Potrafią szarżować z dużą prędkością. Są bojaźliwe jednak zaniepokojone potrafią zaatakować. Ataki nie są precyzyjne. Są samotnikami lub żyją w parach. Aktywne są wieczorem, rano i w nocy.

Odchody układają w stosy, które okopują za pomocą rogu. Pełnią rolę "słupów granicznych" własnego terytorium.

Morfologia i anatomia

Najlepiej rozwinięte są słuch i węch. Jądra samców są umiejscowione wewnątrz jamy brzusznej.

Rozmnażanie

Kopulacja nosorożców może trwać nawet 60 minut. Ciąża trwa 510-570 dni. Samica rodzi zwykle 1 młode, od razu zdolne do samodzielnej egzystencji.

Pożywienie

Zjadają pokarm roślinny: trawy, gałązki, liście.

Ochrona i zagrożenia

Ludzie polują na nosorożce ze względu na rogi, dlatego nosorożce są bliskie wytępienia. Najrzadziej występującym nosorożcem jest nosorożec jawajski (Rhinoceros sondaicus), którego liczebność szacuje się na kilkadziesiąt okazów.

Ciekawostki

Wymarły przodek nosorożców - Indricotherium, był prawdopodobnie największym, żyjącym ssakiem na ziemi. Ważył 20 ton i osiągał 5,5 m długości! Wyginał 10 milionów lat temu.

Nosorożec biały i nosorożec czarny mają szarą skórę, mimo nazw jakie noszą. Różnią się przede wszystkim sposobem odżywiania.
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-43

Polecamy w naszym sklepie

Animalium
Puzzle 1000 Ssaki
Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - Atlas
Montessori - Zwierzęta
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.