Nosorożec czarny

Nosorożec czarny (Diceros bicornis)

© Fabio Lotti - Fotolia.com

Nosorożec czarny, nosorożec spiczastonosy, nosorożec zwyczajny, nosorożec wąskopyski (Diceros bicornis) to gatunek ssaka nieparzystokopytnego z rodziny nosorożców. Jest to jeden z bardziej pospolitych nosorożców afrykańskich. Ma, jak wszystkie nosorożce, ciężkie i masywne ciało. Warga górna tego nosorożca ma zakończenie w postaci chwytnego wyrostka. Na głowie znajdują się dwa rogi. Dłuższy może mierzyć nawet 80 cm długości. Skóra ma ciemnoszary kolor.

Występowanie i środowisko

To ssak afrykański. Zamieszkuje jej środkowe i południowo-wschodnie regiony. W górach występuje do wysokości 3500 n.p.m. Zamieszkuje środowisko leśne i tereny otwarte w górach i na obszarach nizinnych. Lubi bliskość zbiorników wody.

Tryb życia i zachowanie

Podczas upału odpoczywa w cieniu drzew. Dobrze pływa, słabo i rzadko nurkuje. Potrafi szybko i długo biegać. W galopie osiąga prędkość nawet 45 km/h. To na ogół samotnik, chociaż zdarzają się niewielkie, zawsze luźne grupy na jednym pastwisku. Nosorożec zwyczajny żyje kilkadziesiąt lat.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość głowy i tułowia do 375 cm, wysokość w kłębie do 1,6 m. Waży nawet dwie tony. Ogon mierzy do 60 cm. Nosorożce mają słaby wzrok. Dorosły osobnik nie widzi dalej niż na odległość 50 m.

Pożywienie

Odżywia się liśćmi i gałązkami.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 15 miesięcy. Matka opiekuje się cielakiem przez 3 lata. Czasem towarzyszy jej samiec. Gdy u matki wystąpi ruja, młode musi się usamodzielnić.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Notowano przypadki atakowania człowieka przez ten gatunek.

Podgatunki:
Diceros bicornis bicornis
Diceros bicornis longipes
Diceros bicornis michaeli
Diceros bicornis minor

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20© medianauka.pl, 2016-10-05, GAT-3947
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.