Nosorożec czarny
Nosorożec czarny, nosorożec spiczastonosy, nosorożec zwyczajny, nosorożec wąskopyski (Diceros bicornis) to gatunek ssaka nieparzystokopytnego z rodziny nosorożców. Jest to jeden z bardziej pospolitych nosorożców afrykańskich. Ma, jak wszystkie nosorożce, ciężkie i masywne ciało. Warga górna tego nosorożca ma zakończenie w postaci chwytnego wyrostka. Na głowie znajdują się dwa rogi. Dłuższy może mierzyć nawet 80 cm długości. Skóra ma ciemnoszary kolor.
Zdjęcia – galeria
Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© Fabio Lotti - Fotolia.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko
To ssak afrykański. Zamieszkuje jej środkowe i południowo-wschodnie regiony. W górach występuje do wysokości 3500 n.p.m. Zamieszkuje środowisko leśne i tereny otwarte w górach i na obszarach nizinnych. Lubi bliskość zbiorników wody.
Tryb życia i zachowanie
Podczas upału odpoczywa w cieniu drzew. Dobrze pływa, słabo i rzadko nurkuje. Potrafi szybko i długo biegać. W galopie osiąga prędkość nawet 45 km/h. To na ogół samotnik, chociaż zdarzają się niewielkie, zawsze luźne grupy na jednym pastwisku. Nosorożec zwyczajny żyje kilkadziesiąt lat.
Morfologia i anatomia
Osiąga długość głowy i tułowia do 375 cm, wysokość w kłębie do 1,6 m. Waży nawet dwie tony. Ogon mierzy do 60 cm. Nosorożce mają słaby wzrok. Dorosły osobnik nie widzi dalej niż na odległość 50 m.
Pożywienie
Odżywia się liśćmi i gałązkami.
Rozmnażanie
Ciąża trwa 15 miesięcy. Matka opiekuje się cielakiem przez 3 lata. Czasem towarzyszy jej samiec. Gdy u matki wystąpi ruja, młode musi się usamodzielnić.
Ochrona i zagrożenia CR
Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Notowano przypadki atakowania człowieka przez ten gatunek.
Podgatunki:
Diceros bicornis bicornis
Diceros bicornis longipes
Diceros bicornis michaeli
Diceros bicornis minor
Synonimy
W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:
- Rhinoceros bicornis Linnaeus, 1758
Pokrewne gatunki ssaków
Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2016-10-05, GAT-3947