logo

Nurzaniec błotny

Nurzaniec błotny (Pelodytes punctatus) to płaz bezogonowy z rodziny nurzańcowatych. Samce są mniejsze od samic. Kończyny tylne są długie, a palce nie są zrośnięte błonami pławnymi. Ciało z wierzchu jest pokryte brodawkami, te po boku mogą mieć pomarańczowy odcień. spód biały, żółtawy, czerwonawy. Podczas godów samce mają niebieskie lub fioletowe podgardle. Oczy duże z wrzecionowatymi, pionowymi źrenicami. Ubarwienie brązowe, szarobrązowe, oliwkowe, zielone. Na grzbiecie często widoczna plama w kształcie litery "X".

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Występuje w Europie (Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Belgia). Zasiedla tereny otwarte, suche, wilgotne. Zasiedla łąki, pola, rzadkie lasy. Lubi podłoże skaliste i piaszczyste.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi nocny tryb życia. Poza okresem rozrody żyje na lądzie. Dzień spędza w norach w ziemi, które sam kopie. Zapada w sen zimowy na chłodniejszych obszarach występowania. Może żyć nawet 15 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 4,5 cm (samice) lub 3,5 (samce).

Pożywienie

Poluje na owady.

Rozmnażanie

Rozród odbywa się kilka razy w roku. Obie płci wydają godowe odgłosy. Samica składa sznury skrzeku o długości od 3 do 20 cm. Przeobrażenie kijanek następuje po 7-8 miesiącach od chwili wyklucia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.© medianauka.pl, 2019-04-27, GAT-612158
Pokrewne gatunki płazów

Nurzańcowate
Nurzańcowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Polecamy w naszym sklepie

Mapa świata Puzzle
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.