Logo Media Nauka

Facebook

Nurzaniec błotny (Pelodytes punctatus)
© alb83 - stock.adobe.com

Nurzaniec błotny

Nurzaniec błotny (Pelodytes punctatus) to płaz bezogonowy z rodziny nurzańcowatych. Samce są mniejsze od samic. Kończyny tylne są długie, a palce nie są zrośnięte błonami pławnymi. Ciało z wierzchu jest pokryte brodawkami, te po boku mogą mieć pomarańczowy odcień. spód biały, żółtawy, czerwonawy. Podczas godów samce mają niebieskie lub fioletowe podgardle. Oczy duże z wrzecionowatymi, pionowymi źrenicami. Ubarwienie brązowe, szarobrązowe, oliwkowe, zielone. Na grzbiecie często widoczna plama w kształcie litery "X".

Występowanie i środowisko

Występuje w Europie (Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Belgia). Zasiedla tereny otwarte, suche, wilgotne. Zasiedla łąki, pola, rzadkie lasy. Lubi podłoże skaliste i piaszczyste.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi nocny tryb życia. Poza okresem rozrody żyje na lądzie. Dzień spędza w norach w ziemi, które sam kopie. Zapada w sen zimowy na chłodniejszych obszarach występowania. Może żyć nawet 15 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 4,5 cm (samice) lub 3,5 (samce).

Pożywienie

Poluje na owady.

Rozmnażanie

Rozród odbywa się kilka razy w roku. Obie płci wydają godowe odgłosy. Samica składa sznury skrzeku o długości od 3 do 20 cm. Przeobrażenie kijanek następuje po 7-8 miesiącach od chwili wyklucia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-04-27, GAT-612158
Pokrewne gatunki płazów

Nurzańcowate
Nurzańcowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Polecamy w naszym sklepie

Płazy i gady
Kolorowe skarpetki urodzinowe
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.