Logo Media Nauka

Nutria

Nutria (Myocastor coypus) to duży gryzoń z rodziny nutriowatych o dużej głowie, długim, słabo owłosionym, walcowatym ogonie. Cztery z pięciu palców kończyn tylnych połączone błoną pławną. 4-5 par sutków przesunięte są na stronę grzbietową. Futro gęste, ciemnobrązowe, z pojedynczymi włosami ościstymi.

Nutria (Myocastor coypus)
Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Żyje dziko w Ameryce Południowej. Została introdukowana w Japonii. Zamieszkuje brzegi zbiorników wodnych słodkich, czasem śródlądowe wody słone. Hodowana w Ameryce Północnej i Europie. W Polsce na wolności można spotkać osobniki zbiegłe z hodowli.

Tryb życia i zachowanie

Kopie nory z wylotem podwodnym. Buduje też domki na wodzie z trzciny. Aktywna w dzień i wieczorem. Nie odbywa wędrówek. Dobrze pływa, gorzej nurkuje. Pod wodą wytrzymuje do 5 minut.

Pożywienie

Zjada rośliny wodne, głównie trzciny i trawy kwaśne, korzenie wodnych roślin.

Rozmnażanie

W jednym roku zwykle dwa mioty. Ciąża trwa 128-135 dni, po której samica rodzi 4-7 młodych, czasem nawet 12. Młode szybko się usamodzielniają.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest zwierzęciem hodowlanym jako zwierzę futerkowe, z siekaczy wyrabia się wyrobu galanteryjne, ze ścięgien - katgut (nici chirurgiczne), ze skóry - imitację skóry jaszczurek, także wykorzystuje się mięso.

Ciekawostki

Nutrię hoduje się w klatkach lub na wpół naturalnych warunkach na stawach. Czasem ucieka, ale w Polsce ginie w wyniku ostrych mrozów zimą. Nutria (Myocastor coypus)

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2012-12-16, GAT-181

© Media Nauka 2008-2018 r.