Logo Media Nauka

Facebook

Nutria (Myocastor coypus)
Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Nutria

Nutria (Myocastor coypus) to duży gryzoń z rodziny nutriowatych o dużej głowie, długim, słabo owłosionym, walcowatym ogonie. Cztery z pięciu palców kończyn tylnych połączone błoną pławną. 4-5 par sutków przesunięte są na stronę grzbietową. Futro gęste, ciemnobrązowe, z pojedynczymi włosami ościstymi.

Występowanie i środowisko

Żyje dziko w Ameryce Południowej. Została introdukowana w Japonii. Zamieszkuje brzegi zbiorników wodnych słodkich, czasem śródlądowe wody słone. Hodowana w Ameryce Północnej i Europie. W Polsce na wolności można spotkać osobniki zbiegłe z hodowli.

Tryb życia i zachowanie

Kopie nory z wylotem podwodnym. Buduje też domki na wodzie z trzciny. Aktywna w dzień i wieczorem. Nie odbywa wędrówek. Dobrze pływa, gorzej nurkuje. Pod wodą wytrzymuje do 5 minut.

Pożywienie

Zjada rośliny wodne, głównie trzciny i trawy kwaśne, korzenie wodnych roślin.

Rozmnażanie

W jednym roku zwykle dwa mioty. Ciąża trwa 128-135 dni, po której samica rodzi 4-7 młodych, czasem nawet 12. Młode szybko się usamodzielniają.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest zwierzęciem hodowlanym jako zwierzę futerkowe, z siekaczy wyrabia się wyrobu galanteryjne, ze ścięgien - katgut (nici chirurgiczne), ze skóry - imitację skóry jaszczurek, także wykorzystuje się mięso.

Ciekawostki

Nutrię hoduje się w klatkach lub na wpół naturalnych warunkach na stawach. Czasem ucieka, ale w Polsce ginie w wyniku ostrych mrozów zimą. Nutria (Myocastor coypus)

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2012-12-16, GAT-181
Pokrewne gatunki ssaków

Nutriowate
Nutriowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta świata
Puzzle 1000 Ssaki
Leniwce Puzzle
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.