OB

Oman wielki

Oman wielki, oman czerwonkowy (Inula helenium L.) to lecznicza i przyprawowa bylina zimotrwała z rodziny astrowatych (złożonych), o silnej budowie, owłosiona.Oman wielki (Inula helenium)
Okaz z Arboretum w Wojsławicach. © medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Występuje w południowo-wschodniej części Europy, w Azji, introdukowany w Ameryce Północnej. Rośnie w zaroślach, na skrajach lasów. U nas występuje jako forma zdziczała na niżu oraz w niższych partiach gór. Wymaga żyznej gleby oraz słonecznego stanowiska.

Kwitnie w okresie od sierpnia do września.

Morfologia i anatomia

Osiąga wysokość 200 cm.

Kłącza są grube, bulwiaste.

Łodyga jest wzniesiona, w górnej części rozgałęziona i wełnista.

Liście dolne odziomkowe i łodygowe są duże, mają 15-80 cm długości, ogonkowe, eliptyczne lub jajowate, brzegiem ząbkowane,m gładkie z wierzchu, owłosione filcowato od spodu. Liście odchodzące od łodygi w środkowej części mają sercowatojajowaty kształt. Liście u szczytu łodygi są niewielkie, siedzące.

Kwiaty są zebrane w koszyczki o średnicy do 8 cm. Koszyczki są pojedyncze lub w 2-3 wiechach. Okrywa koszyczka ma do 4 cm szerokości, żółta.


Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Zbiory i zastosowanie

Okres zbioru trwa od marca do października.

Surowcem zielarskim jest przede wszystkim kłącze (roślin co najmniej dwuletnich), a także liście i kwiaty. Roślina zawiera olejki eteryczne i gorycze. Kłącze zawiera inulinę (naturalny środek słodzący polecany dla cukrzyków), jest silnie aromatyczne.

Oman wielki działa pobudzająco i na czynność nerek oraz na układ trawienny. Ma także właściwości antyseptyczne i wykrztuśne.

Krótko zagotowane w winie liście łagodzą objawy rwy kulszowej.

Pielęgnacja

W uprawie oman wymaga silnego nawożenia oraz dość dużo miejsca.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2017-08-26, GAT-4513


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Oman wielki
          

Kwitnie oman wielki.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Parametry

Kolor kwiatów

żółty kwiat
Grupa

bylina
Stanowisko

nasłonecznione
Środowsko

łąkowe
Użytek

zioła
roślina lecznicza
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.