logo
Orleniowate

Orleniowate (Myliobatidae) to rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych z rzędu orleniokształtnych, zaliczana do płaszczek.

Wygląd

Ciało orleniowatych jest silnie spłaszczone grzbietobrzusznie, przypomina kształt rombu, wyposażone w dość długi, cienki ogon z małą płetwą u nasady, często zakończony jednym kolcem lub dwoma-trzema kolcami. Głowa jest wyraźnie wyodrębniona. Ubarwienie wierzchu zwykle brązowe, żółtawe, spód białawy. Rozpiętość płetw do 3 metrów.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Orleń cętkowanyOrleń cętkowany

Aetobatus narinari

Orleń cętkowany (Aetobatus narinari) to płaszczka z rodziny orleniowatych. To jedna z większych płaszczek na świecie. Rozpiętość płetw sięga nawet 3 metrów. Okazy dorosłe mają bardzo długi, cienki ogon.

Inne gatunki

  • Aetobatus flagellum
  • Aetobatus ocellatus

Występowanie i środowisko

Przedstawiciele tej rodziny żyją w wodach oceanicznych strefy tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej (Atlantyk z Morzem Śródziemnym, Pacyfik, Ocean Indyjski).

Tryb życia i zachowanie

Ryby te pływają w majestatyczny sposób, przypominający powolny trzepot skrzydeł motyla lub ptaka. Prowadzą pelagiczny, a nie denny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Płetwy piersiowa są bardzo silnie umięśnione. Otwór gębowy jest wyposażony w mozaikę zębów.

Rozmnażanie

Orleniowate są jajożyworodne.

Pożywienie

Podstawę diety stanowią skorupiaki.

Ochrona i zagrożenia

To rzadko spotykane ryby. Nie mają większego znaczenia gospodarczego.
© medianauka.pl, 2016-06-12, RODZ-914 
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki wędkarza
Kolorowe skarpetki Miasto
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.