Ostroszowate

Ostroszowate (Trachinidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych i podrzędu ostroszowców (Trachinoidei).

To ryby o wydłużonym ciele, zwężającym się ku tyłowi. Płetwa grzbietowa i odbytowa jest bardzo długa. Duża głowa jest wyposażona oczy podparte wyrostkiem kostnym, wysuwaną paszczę. Ciało pokrywa cykloidalna łuska.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Ryby te żyją w Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym.

Tryb życia i zachowanie

Często prowadzą przydenny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Ryby te nie posiadają pęcherza pławnego. Płetwy brzuszne są usytuowane pod płetwami piersiowymi. Gatunki z tej rodziny mają gruczoły jadowe (w płetwach i na pokrywie skrzelowej). Jad może być niebezpieczny nawet dla człowieka.

Pożywienie

Wiele gatunków z tej rodziny to drapieżniki.
Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-08-28, RODZ-415©® Media Nauka 2008-2023 r.