Ostroszowate

Ostroszowate (Trachinidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych i podrzędu ostroszowców (Trachinoidei).

Wygląd

To ryby o wydłużonym ciele, zwężającym się ku tyłowi. Płetwa grzbietowa i odbytowa jest bardzo długa. Duża głowa jest wyposażona oczy podparte wyrostkiem kostnym, wysuwaną paszczę. Ciało pokrywa cykloidalna łuska.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


OstroszOstrosz

Trachinus draco

Ostrosz (Trachinus draco) to gatunek ryby morskiej z rodziny ostroszowatych. Jest to jadowita ryba, niebezpieczna dla człowieka. Ostrosz lubi płytkie wody z piaszczystym dnem i lubi się w nim zagrzebywać.

Inne gatunki

  • Trachinus araneus
  • Trachinus armatus
  • Trachinus collignoni
  • Trachinus lineolatus
  • Trachinus pellegrini
  • Trachinus radiatus

Występowanie i środowisko

Ryby te żyją w Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym.

Tryb życia i zachowanie

Często prowadzą przydenny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Ryby te nie posiadają pęcherza pławnego. Płetwy brzuszne są usytuowane pod płetwami piersiowymi. Gatunki z tej rodziny mają gruczoły jadowe (w płetwach i na pokrywie skrzelowej). Jad może być niebezpieczny nawet dla człowieka.

Pożywienie

Wiele gatunków z tej rodziny to drapieżniki.
Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-08-28, RODZ-415Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.