Pigwowiec

Pigwowiec (Chaenomeles) to rodzaj dwuliściennych roślin z rodziny różowatych, do którego zaliczamy 3 gatunki, wszystkie spotykane w Polsce jako rośliny uprawiane dla aromatycznych owoców lub jako rośliny ozdobne.

To krzewy ozdobne i owocowe.

Gatunki

Wykaz gatunków.


Pigwowiec japońskiPigwowiec japoński PL - ogród

Chaenomeles japonica

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) to niski krzew z rodziny różowatych, mylnie nazywany czasem pigwą japońską. W uprawach sadzone różne odmiany. Roślina ta pochodzi z Japonii. U nas spotykany w uprawach, niegdyś najczęściej sadzony pigwowiec.


Pigwowiec okazałyPigwowiec okazały PL - ogród

Chaenomeles speciosa

Pigwowiec okazały. pigwowiec chiński, pigwa japońska (Chaenomeles speciosa) to krzew z rodziny różowatych, dość często spotykany u nas w uprawach ogrodowych.


Pigwowiec pośredniPigwowiec pośredni PL - ogród

Chaenomeles ×superba

Pigwowiec pośredni (Chaenomeles ×superba) to krzew z rodziny różowatych, uprawiany w Polsce jako roślina ozdobna. Jedna z odmian spotykanych w naszych ogrodach to Nicoline.  • Pigwowiec katajski (Chaenomeles cathayensis)

Zdjęcia - galeriaWystępowanie i środowisko

Pigwowce w naturze rosną w Azji (Chiny, Japonia, Birma).

Morfologia i anatomia

Osiąga wysokość 300 cm.

Liście są skórzaste, na krótkich ogonkach lub siedzące.

Kwiaty są okazałe, kolorowe, pięciokrotne.

Owoc jabłkowy i twardy, aromatyczny, z komórkami kamiennymi. Powszechnie owoce pigwowca są nazywane pigwą. Pigwa jednak to inny rodzaj roślin.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Pigwowiec japoński: Kwitnie pigwowiec japoński.
          Pigwowiec okazały: Kwitnie pigwowiec okazały.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Bronisław Szmit, Bronisław Jan Szmit, Maciej Mynett - Drzewa i krzewy liściaste, ISBN 978-83-7073-724-5, Multico Oficyna Wydawnicza 2013
  • Lucjan Rutkowski - Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej., ISBN 978-83-01-14342-8, PWN SA 2004

© medianauka.pl, , RODZAJ-32
Data aktualizacji artykułu: 2020-06-14Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.