Różowate (Rosaceae)

Różowate (Rosaceae) to rośliny z rzędu różowców. Są tu zarówno drzewa, krzewy, krzewinki jak i rośliny zielne.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Aronia czarna, aronia czarnoowocowaAronia czarna, aronia czarnoowocowa G

Aronia melanocapra

Aronia czarna, aronia czarnoowocowa (Aronia melanocapra) to krzew z rodziny różowatych, powszechnie uprawiany w Europie i w Polsce dla jadalnych owoców a także jako roślina ozdobna. Dziko aronia czarna rośnie w Ameryce Północnej. U nas uprawiana.

Brzoskwinia właściwa, brzoskwinia zwyczajnaBrzoskwinia właściwa, brzoskwinia zwyczajna G

Prunus persica

Brzoskwinia właściwa, brzoskwinia zwyczajna (Prunus persica) to drzewo owocowe z rodziny różowatych o bardzo smacznych owocach. Wymaga miejsca zacisznego, dobrze nasłonecznionego.

Czeremcha amerykańskaCzeremcha amerykańska OB

Prunus serotina

Czeremcha amerykańska, czeremcha późna (Prunus serotina) to gatunek drzewa lub krzewu z rodziny różowatych, niegdyś dość często sadzony w lasach jako podszyt, dziś zdziczały i mający charakter inwazyjny.

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia, wiśnia dzikaCzereśnia, wiśnia ptasia, trześnia, wiśnia dzika PL

Cerasus avium

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia, wiśnia dzika (Cerasus avium) to drzewo owocowe z rodziny różowatych, często spotykane w uprawach, dziczejące. Rośnie w lasach liściastych, mieszanych, przy miedzach.

Głóg jednoszyjkowyGłóg jednoszyjkowy PL

Crataegus monogyna

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) to krzew lub niewysokie drzewo z rodziny różowatych, najbardziej pospolity gatunek głogu. Owoce są jadalne. Głóg daje schronienie oraz pożywienie wielu gatunkom ptaków.

Grusza śnieżnaGrusza śnieżna

Pyrus nivalis

Grusza śnieżna (Pyrus nivalis) to gatunek drzewa owocowego z rodziny różowatych, nierzadko o kulistym pokroju. Grusza śnieżna jest uprawiana w Europie.

Grusza wierzbolistnaGrusza wierzbolistna G

Pyrus salicifolia

Grusza wierzbolistna (Pyrus salicifolia) to ciekawy gatunek gruszy, drzewa z rodziny różowatych. To najczęściej spotykana w uprawach grusza ozdobna o kulistej koronie. To przysłowiowe gruszki na wierzbie.

Irga HenryegoIrga Henryego

Cotoneaster henryanus

Irga Henryego (Cotoneaster henryanus) to gatunek krzewu z rodziny różowatych. Irga Henryego w naturze rośnie w Azji, w środkowej części Chin.

Irga okazałaIrga okazała

Cotoneaster splendens

Irga okazała (Cotoneaster splendens) to gatunek krzewu z rodziny różowatych. To irga o dużych, zielonych liściach, luźnym pokroju.

Irga poziomaIrga pozioma OB

Cotoneaster horizontalis

Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) to gatunek niskiego krzewu z rodziny różowatych, szeroko, pierzasto rozpościerających się gałęziach. Roślinę tę stosuje się w niewielkich ogrodach jako roślinę okrywową, na skalniakach, murkach.

Irga szwedzkaIrga szwedzka G

Cotoneaster ×suecicus

Irga szwedzka (Cotoneaster ×suecicus) to niski krzew z rodziny różowatych, mieszaniec irgi Dammera oraz irgi wyrazistej. Odmiany tej irgi są często sadzone jako ozdobny krzew w parkach i ogrodach.

Jabłoń domowaJabłoń domowa PL

Malus domestica

Jabłoń domowa (Malus domestica) to drzewo owocowe z rodziny różowatych, mieszaniec rożnych gatunków. To najpopularniejsze drzewo owocowe w Polsce. Znamy aż ponad 10 tysięcy odmian jabłoni domowej.

Jarząb mącznyJarząb mączny PL

Sorbus aria

Jarząb mączny, mąkinia (Sorbus aria) to drzewo lub krzew z rodziny różowatych, sadzony jako drzewo ozdobne. W ogrodach najczęściej sadzi się odmiany. Drzewo to jest podobne do jarzębu greckiego.

Jarząb szwedzkiJarząb szwedzki PL

Sorbus intermedia

Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) to drzewo z rodziny różowatych o szerokiej koronie. Drzewo to dość często sadzi się jako drzewo ozdobne w parkach i alejach. Można go spotkać od Kołobrzegu do Gdańska w nadmorskich lasach.

Krwiściąg lekarskiKrwiściąg lekarski PL

Sanguisorba officinalis

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) to gatunek byliny leczniczej z rodziny różowatych. Ziele oraz korzeń są źródłem garbników, saponiny, flawonoidów. Zioło to jest stosowane jako środek moczopędny i przeciwkrwotoczny.

Kuklik zwisłyKuklik zwisły PL

Geum rivale

Kuklik zwisły (Geum rivale) to miękko owłosiona, wieloletnia roślina lecznicza z rodziny różowatych, tworząca kępy. Rośnie na wilgotnych łąkach, w zaroślach i lasach. Preferuje półcień, gleby wilgotne.

Malina właściwaMalina właściwa PL

Rubus idaeus

Malina właściwa (Rubus idaeus) to krzew z rodziny różowatych o jadalnych, smacznych owocach. Polska jest drugim na świecie producentem malin po Rosji. Największe plantacje znajdują się na Mazowszu.

Migdałek trójklapowyMigdałek trójklapowy G

Prunus triloba

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) to krzew lub niskie drzewko z rodziny różowatych, często sadzony jako roślina ozdobna. To wprawdzie krótkowieczny krzew, ale wyjątkowo piękny.

Parzydło leśneParzydło leśne PL

Aruncus dioicus

Parzydło leśne (Aruncus dioicus) to trująca, wieloletnia roślina z rodziny różowatych. To także roślina uprawiana w ogrodach, głównie odmiany. Parzydło leśne znajduje się pod ścisłą ochroną. To roślina dwupienna.

Pęcherznica kalinolistnaPęcherznica kalinolistna G

Physocarpus opulifolius

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) to gatunek krzewu z rodziny różowatych, czasem spotykany w naszych ogrodach. To krzew o wyprostowanym pokroju na początku rozwoju, wraz z wiekiem gałęzie przewisają.

Pięciornik białyPięciornik biały PL

Potentilla alba

Pięciornik biały (Potentilla alba) to wieloletnia roślina z rodziny różowatych. To gatunek wskaźnikowy starych lasów. To gatunek europejski. W Polsce spotykany na rozproszonych stanowiskach w całym kraju.

Pięciornik błotny, siedmiopalecznik błotnyPięciornik błotny, siedmiopalecznik błotny PL

Potentilla palustris

Pięciornik błotny, siedmiopalecznik błotny (Potentilla palustris) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Rośnie na torfowiskach, wilgotnych łąkach, w olszynach i wzdłuż cieków wodnych. W Polsce dość pospolity.

Pięciornik gęsiPięciornik gęsi PL

Potentilla anserina

Pięciornik gęsi (Potentilla anserina) to pospolita bylina z rodziny różowatych, wytwarzająca rozłogi, o charakterystycznych liściach i żółtych kwiatach. Jest to roślina lecznicza.

Pięciornik krzewiastyPięciornik krzewiasty G

Potentilla fruticosa

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) to gatunek gęstego i dość niskiego krzewu z rodziny różowatych, jeden z najczęściej sadzonych krzewów w Europie. W ogrodach spotyka się wiele odmian.

Pigwowiec japońskiPigwowiec japoński G

Chaenomeles japonica

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) to niski krzew z rodziny różowatych, mylnie nazywany czasem pigwą japońską. W uprawach sadzone różne odmiany. Roślina ta pochodzi z Japonii. U nas spotykany w uprawach, niegdyś najczęściej sadzony pigwowiec.

Pigwowiec pośredniPigwowiec pośredni G

Chaenomeles ×superba

Pigwowiec pośredni (Chaenomeles ×superba) to krzew z rodziny różowatych, uprawiany w Polsce jako roślina ozdobna. Jedna z odmian spotykanych w naszych ogrodach to Nicoline.

Poziomka pospolitaPoziomka pospolita PL

Fragaria vesca

Poziomka pospolita (Fragaria vesca) to wieloletnia roślina zielna, także roślina uprawna w ogrodach w wielu odmianach. Owoc mięsisty, czerwony, pozorny, wydający zapach, z licznymi niełupkami. Owoc jest jadalny.

Przywrotnik miękkiPrzywrotnik miękki G

Alchemilla mollis

Przywrotnik miękki (Alchemilla mollis) to bylina górska z rodziny różowatych. To cenna roślina okrywowa. Gatunek występuje naturalne we wschodniej części Karpat oraz na Kaukazie i w Turcji.

Róża alpejskaRóża alpejska PL

Rosa pendulina

Róża alpejska (Rosa pendulina) to krzew z rodziny różowatych. Roślina bezbronna. Kolce występują tylko w dolnej części krzewu i na gałązkach płonnych. To nasza jedyna róża typowo górska.

Róża dzikaRóża dzika PL

Rosa canina

Róża dzika (Rosa canina) to gatunek krzewu o charakterystycznych pędach wygiętych w łuk i silnych, zagiętych, haczykowatych kolcach. Owoc róży dzikiej zawiera dużo witaminy C, karotenoidy, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, ksantofile, cukry.

Róża pomarszczonaRóża pomarszczona OB

Rosa rugosa

Róża pomarszczona (Rosa rugosa) to gatunek krzewu z rodziny różowatych o gęsto owłosionych młodych pędach i wyprostowanym pokroju. Na pędach występują szydlaste kolce. To także roślina lecznicza i ogrodowa.

Rzepik pospolityRzepik pospolity PL

Agrimonia eupatoria

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria) to lecznicza roślina wieloletnia z rodziny różowatych, bardzo podobny do rzepiku szczeciniastego i wonnego i trudna do oznaczenia. To roślina naszych łąk, pastwisk, lasów i przydroży.

Śliwa tarninaŚliwa tarnina PL

Prunus spinosa

Śliwa tarnina (Prunus spinosa) to ciernisty krzew z rodziny różowatych o leczniczych właściwościach z charakterystycznymi, niebieskoczarnymi owocami. orasta zarośla i skraje lasów, miedze i przydroża.

Śliwa wiśniowa, ałycza, mirabelkaŚliwa wiśniowa, ałycza, mirabelka OB

Prunus cerasifera

Śliwa wiśniowa, ałycza (Prunus cerasifera) to niewielkie drzewo owocowe z rodziny różowatych. Od tysięcy lat jest uprawiane w Europie dla owoców - mirabelek. U nas spotykana w uprawach, a także w naturze jako gatunek obcy.

Świdośliwa LamarckaŚwidośliwa Lamarcka G

Amelanchier lamarckii

Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii) to wysoki krzew albo niskie drzewo z rodziny różowatych, krzew ozdobny i owocowy, przejściowo dziczejący. Ma wąski pokrój. Kiedyś suszone owoce świdośliwy używano jako zamiennik rodzynek.

Tawlina jarzębolistnaTawlina jarzębolistna G

Sorbaria sorbifolia

Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) to krzew z rodziny różowatych, uprawiany jako roślina ozdobna, także miododajna. To gatunek ekspansywny. Bardzo efektywnie wychwytuje szkodliwe pyły z powietrza.

Tawulec pogiętyTawulec pogięty G

Stephanandra incisa

Tawulec pogięty (Stephanandra incisa) to krzew z rodziny różowatych. W uprawach ogrodowych w Polsce spotykana jest odmiana Crispa. Ojczyzną tawulca pogiętego jest Azja Wschodnia.

Tawuła brzozolistnaTawuła brzozolistna G

Spiraea betulifolia

Tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia) to gatunek niewysokiego krzewu z rodziny różowatych, w Polsce sadzona jako roślina ozdobna, okrywowa, dobrze znosząca przycinanie. Krzew ten pochodzi z północno-wschodnich rejonów Azji i Japonii.

Tawuła japońskaTawuła japońska OB

Spiraea japonica

Tawuła japońska (Spiraea japonica) to krzew z rodziny różowatych, najczęściej uprawiany gatunek tawuły w Polsce. Roślina nadaje się na niskie, nieformowane żywopłoty. est odporna na suszę.

Tawuła nippońskaTawuła nippońska

Spiraea nipponica

Tawuła nippońska (Spiraea nipponica) to gatunek krzewu z rodziny różowatych, spotykany w ogrodach jako roślina ozdobna. Jedna ze znanych odmian to White Carpet.

TruskawkaTruskawka G

Fragaria ×ananassa

Truskawka (Fragaria ×ananassa) to bylina z rodziny różowatych, powstała z krzyżówek poziomki wirginijskiej i chilijskiej. To roślina uprawiana powszechnie dla smacznych owoców. Roślina ta przypomina bardzo poziomkę.

Wiązówka błotnaWiązówka błotna PL

Filipendula ulmaria

Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) to lecznicza roślina wieloletnia z rodziny różowatych, związana z wodnym lub podmokłym środowiskiem. Roślina ta była wykorzystywana do uzyskiwania kwasu salicylowego - środka podobnego do aspiryny.

Wiązówka bulwkowa, wiązówka bulwkowataWiązówka bulwkowa, wiązówka bulwkowata PL

Filipendula vulgaris

Wiązówka bulwkowa, wiązówka bulwkowata (Filipendula vulgaris) to gatunek byliny z rodziny różowatych. To także roślina ozdobna i roślina o leczniczych właściwościach. W Polsce występuje pospolicie na niżu.

Wiśnia japońska, wiśnia piłkowanaWiśnia japońska, wiśnia piłkowana G

Prunus serrulata

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) to niewielkie drzewo liściaste o gęstej koronie z rodziny różowatych. To najbardziej typowa wiśnia japońska. Znanych jest wiele odmian ozdobnych tego drzewa, sadzonych w parkach i ogrodach, na klombach.

Wiśnia wczesnaWiśnia wczesna

Prunus incisa

Wiśnia wczesna (Prunus incisa) to krzew lub drzewo z rodziny różowatych. Tutaj omawiana jest odmiana japońska Kojou-no-mai, ozdobny, karłowy krzew lub małe drzewko, pięknie kwitnące.

Złotlin japońskiZłotlin japoński G

Kerria japonica

Złotlin japoński (Kerria japonica) to krzew z rodziny różowatych, pochodzący z Chin. Kwiaty są żółte, wyjątkowo piękne, złożone z pięciu płatków, przypominające papierowe pompony.Inne gatunki

 • Rzepik szczeciniasty (Agrimonia pilosa)
 • Rzepik wonny (Agrimonia procera)
 • Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla acutiloba)
 • Przywrotnik przymglony (Alchemilla baltica)
 • Przywrotnik płaskoklapowy (Alchemilla crinita)
 • Przywrotnik falistolistny (Alchemilla cymatophylla)
 • Przywrotnik cienkołodygowy (Alchemilla filicaulis)
 • Przywrotnik prawie nagi (Alchemilla glabra)
 • Przywrotnik nagołodygowy (Alchemilla glabricaulis)
 • Przywrotnik kosmaty (Alchemilla glaucescens)
 • Przywrotnik pęczkowy (Alchemilla glomerulans)
 • Przywrotnik połyskujący (Alchemilla gracilis)
 • Przywrotnik siedmiokątny (Alchemilla heptagona)
 • Przywrotnik kosmatołodygowy (Alchemilla hirsuticaulis)
 • Przywrotnik pasterski (Alchemilla monticola)
 • Przywrotnik przytępiony (Alchemilla obtusa)
 • Przywrotnik płaskolistny (Alchemilla plicata)
 • Przywrotnik jasny (Alchemilla propinqua)
 • Przywrotnik sarmacki (Alchemilla sarmatica)
 • Przywrotnik półksiężycowaty (Alchemilla semilunaris)
 • Przywrotnik karbowany (Alchemilla subcrenata)
 • Przywrotnik kulistawy (Alchemilla subglobosa)
 • Przywrotnik Walasa (Alchemilla walasii)
 • Przywrotnik żółtawozielony (Alchemilla xanthochlora)
 • Świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia)
 • Świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis)
 • Świdośliwa gładka (Amelanchier laevis)
 • Świdośliwa jajowata (Amelanchier ovalis)
 • Świdośliwa kłosowa (Amelanchier spicata)
 • Skrytek polny (Aphanes arvensis)
 • Skrytek drobnoowockowy (Aphanes microcarpa)
 • Aronia śliwolistna (Aronia × prunifolia)
 • Pigwowiec okazały (Chaenomeles speciosa)
 • Irga Wilsona (Cotoneaster ascedens)
 • Irga purpurowa (Cotoneaster atropurpureus)
 • Irga pomarszczona (Cotoneaster bullatus)
 • Irga zagęszczona (Cotoneaster congestus)
 • Irga Dammera (Cotoneaster dammeri)
 • Irga Dielsa (Cotoneaster dielsianus)
 • Irga rozkrzewiona (Cotoneaster divaricatus)
 • Irga miseczkowata (Cotoneaster hjelmqvistii)
 • Irga środkowochińska (Cotoneaster hsingshangensis)
 • Irga hupejska (Cotoneaster hupehensis)
 • Irga zwyczajna, irga pospolita (Cotoneaster intergerrimus)
 • Irga żywozielona (Cotoneaster laetevirens)
 • Irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus)
 • Irga drobnolistna (Cotoneaster microphyllus)
 • Irga wielokwiatowa (Cotoneaster multiflorus)
 • Irga wczesna (Cotoneaster nanshan)
 • Irga kutnerowata, irga owłosiona (Cotoneaster nebrodensis)
 • Irga czarna (Cotoneaster niger)
 • Irga ciemna (Cotoneaster obscurus)
 • Irga pekińska (Cotoneaster pekinensis)
 • Irga Przewalskiego (Cotoneaster przewalskii)
 • Irga wierzbolistna (Cotoneaster salicifolius)
 • Irga sikiangijska (Cotoneaster sikiangensis)
 • Irga Veitcha (Cotoneaster veitchii)
 • Głóg zielony (Crataegus chlorosarca)
 • Głóg złotoowocowy (Crataegus chrysocarpa)
 • Głóg ostrogowy (Crataegus crus-galli)
 • Głóg Douglasa (Crataegus douglasii)
 • Głóg wachlarzowaty (Crataegus flabellata)
 • Głóg zakłopotany, głóg szkarłatny (Crataegus intricata)
 • Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata)
 • Głóg miękki (Crataegus mollis)
 • Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna)
 • Głóg czarny (Crataegus nigra)
 • Głóg szypułkowy, głóg szkarłatny (Crataegus pedicellata)
 • Głóg cętkowany (Crataegus punctata)
 • Głóg odgiętodziałkowy (Crataegus rhipidophylla)
 • Głóg owłosiony (Crataegus submollis)
 • Głóg Watta (Crataegus wattiana)
 • Pigwa pospolita (Cydonia oblonga)
 • Poziomkówka indyjska (Duchesnea indica)
 • Poziomka wysoka (Fragaria moschata)
 • Poziomka twardawa (Fragaria viridis)
 • Kuklik pospolity (Geum urbanum)
 • Jabłoń dzika, płonka (Malus sylvestris)
 • Tawułowiec kalinolistny (Physocarpus opulifolius)
 • Pięciornik rozścielony (Potentilla anglica)
 • Pięciornik piaskowy (Potentilla arenaria)
 • Pięciornik srebrny (Potentilla argentea)
 • Pięciornik dwudzielny (Potentilla bufurca)
 • Pięciornik pagórkowy (Potentilla collina)
 • Pięciornik pensylwański (Potentilla conderta)
 • Pięciornik kurze-ziele (Potentilla erecta)
 • Pięciornik siedmiolistkowy (Potentilla heptaphylla)
 • Pięciornik siwy (Potentilla inclinata)
 • Pięciornik pośredni (Potentilla intermedia)
 • Pięciornik białogrodzki (Potentilla leucopolitana)
 • Pięciornik zaniedbany, pięciornik wygładzony (Potentilla neglecta)
 • Pięciornik norweski (Potentilla norvegica)
 • Pięciornik omszony (Potentilla pusilla)
 • Pięciornik wyprostowany (Potentilla recta)
 • Pięciornik rozłogowy (Potentilla reptans)
 • Pięciornik skalny (Potentilla rupestris)
 • Pięciornik śląski (Potentilla silesiaca)
 • Pięciornik brudny (Potentilla sordida)
 • Pięciornik płonny (Potentilla sterilis)
 • Pięciornik niski (Potentilla supina)
 • Pięciornik rozpierzchłokwiatowy (Potentilla thyrsiflora)
 • Pięciornik wiosenny (Potentilla verna)
 • Pięciornik Wiemanna (Potentilla wiemanniana)
 • Morela zwyczajna (Prunus armeniaca)
 • Śliwa domowa, węgierka (Prunus domestica)
 • Wiśnia karłowata, wisienka stepowa (Prunus fruticosa)
 • Śliwa lubaszka (Prunus insititia)
 • Wiśnia wonna, antypka (Prunus mahaleb)
 • Czeremcha zwyczajna (Prunus padus)
 • Migdałek karłowaty (Prunus tenella)
 • Czeremcha wirginijska (Prunus virginiana)
 • Grusza domowa (Pyrus communis)
 • Grusza pospolita, grusza domowa (Pyrus pyraster)
 • Róża igiełkowata (Rosa acicularis)
 • Róża rona, róża rolowa, róża polna (Rosa agrestis)
 • Róża polna (Rosa arvensis)
 • Róża labradorska (Rosa blanda)
 • Róża skórzasta (Rosa caesia)
 • Róża karolińska (Rosa carolina)
 • Róża dahurska (Rosa davurica)
 • Róża sina (Rosa dumalis)
 • Róża eliptyczna (Rosa elliptica)
 • Róża żółta (Rosa foetida)
 • Róża francuska (Rosa gallica)
 • Róża czerwonawa (Rosa glauca)
 • Róża rosyjska (Rosa gorinkensis)
 • Róża Jundziłła (Rosa jundzillii)
 • Róża girlandowa (Rosa majalis)
 • Róża drobnokwiatowa (Rosa micrantha)
 • Róża wielkokwiatowa (Rosa multiflora)
 • Róża gęstokolczasta (Rosa pimpinellifolia)
 • Róża rdzawa (Rosa rubiginosa)
 • Róża zapoznana (Rosa sheradii)
 • Róża kutnerowata (Rosa tomentosa)
 • Róża jabłkowa (Rosa villosa)
 • Róża wirginijska (Rosa virginiana)
 • Jeżyna Aschersona (Rubus aschersonii)
 • Jeżyna gajowa, jeżyna zaroślowa (Rubus balfourianus)
 • Jeżyna popielica (Rubus caesius)
 • Jeżyna orzęsiona (Rubus camptostachys)
 • Jeżyna główkowata (Rubus capitulatus)
 • Malina moroszka (Rubus chamaemorus)
 • Jeżyna drobnokolczasta (Rubus curvaciculatus)
 • Jeżyna notecka (Rubus czarnunensis)
 • Jeżyna dolnośląska (Rubus dollnensis)
 • Jeżyna podgórska (Rubus fabrimontanus)
 • Jeżyna szarozielona (Rubus fasciculatus)
 • Jeżyna frankońska (Rubus franconicus)
 • Jeżyna gocka (Rubus gothicus)
 • Jeżyna Kuleszy (Rubus kuleszae)
 • Jeżyna skąpokwiatowa (Rubus lamprocaulos)
 • Jeżyna Lidforsa (Rubus lidforsii)
 • Jeżyna miękka (Rubus mollis)
 • Malina pachnąca (Rubus odoratus)
 • Jeżyna prostokwiatostanowa, jeżyna pomorska (Rubus orthostachys)
 • Malina kamionka (Rubus saxatilis)
 • Jeżyna mosińska (Rubus seebergensis)
 • Jeżyna Spribillego (Rubus spribillei)
 • Jeżyna Wahlberga (Rubus wahlbergii)
 • Krwiściąg mniejszy (Sanguisorba minor)
 • Jarząb zwyczajny, jarzebina (Sorbus aucuparia)
 • Jarząb austriacki (Sorbus austriaca)
 • Jarząb domowy (Sorbus domestica)
 • Jarząb grecki (Sorbus graeca)
 • Jarząb pośredni (Sorbus hybrida)
 • Jarząb szerokolistny (Sorbus latifolia)
 • Jarząb Meinicha (Sorbus meinichii)
 • Jarząb Mougeota (Sorbus mougeotii)
 • Jarząb brekinia, brzęk (Sorbus torminalis)
 • Tawuła ostrolistna, tawuła wczesna (Spiraea ×arguta)
 • Tawuła van Houtta (Spiraea ×vanhouttei)
 • Tawuła biała (Spiraea alba)
 • Tawuła ożankolistna, tawuła wiązolistna (Spiraea chamaedrifolia)
 • Tawuła Douglasa (Spiraea douglasii)
 • Tawuła dziurawcolistna (Spiraea hypericifolia)
 • Tawuła średnia (Spiraea media)
 • Tawuła Menziesa (Spiraea menziesii)
 • Tawuła bawolina (Spiraea salcifolia)
 • Tawuła kutnerowata (Spiraea tomentosa)
 • Pragnia kuklikowata (Waldsteinia geoides)

Zdjęcia i grafiki - galeria


© medianauka.pl, 2017-05-30, RODZ-1228

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Aronia czarna, aronia czarnoowocowa
           

Kwitnie aronia czarna.

ukryj/pokaż
Brzoskwinia właściwa, brzoskwinia zwyczajna
          

Kwitnie brzoskwinia właściwa.

ukryj/pokaż
Czeremcha amerykańska
          

Kwitnie czeremcha zwyczajna.

ukryj/pokaż
Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia, wiśnia dzika
          

Kwitnie czereśnia.

ukryj/pokaż
Głóg jednoszyjkowy
          

Kwitnie głóg jednoszyjkowy.

          

Dojrzewanie owoców głogu jednoszyjkowego.

ukryj/pokaż
Irga pozioma
          

Kwitnie irga pozioma.

ukryj/pokaż
Irga szwedzka
          

Kwitnie irga szwedzka.

ukryj/pokaż
Jabłoń domowa
          

Kwitnie jabłoń domowa.

ukryj/pokaż
Jarząb mączny
           

Kwitnie jarząb mączny.

ukryj/pokaż
Jarząb szwedzki
           

Kwitnie jarząb szwedzki.

ukryj/pokaż
Krwiściąg lekarski
        

Kwitnie krwiściąg lekarski.

ukryj/pokaż
Kuklik zwisły
         

Kwitnie kuklik zwisły.

ukryj/pokaż
Malina właściwa
          

Kwitnie malina właściwa (dzika odmiana).

ukryj/pokaż
Migdałek trójklapowy
          

Kwitnie migdałek trójklapowy.

ukryj/pokaż
Parzydło leśne
           

Kwitnie parzydło leśne.

ukryj/pokaż
Pęcherznica kalinolistna
          

Kwitnie pęcherznica kalinolistna.

ukryj/pokaż
Pięciornik biały
         

Kwitnie pięciornik biały.

ukryj/pokaż
Pięciornik błotny, siedmiopalecznik błotny
          

Kwitnie siedmiopalecznik błotny.

ukryj/pokaż
Pięciornik gęsi
        

Kwitnie pięciornik gęsi.

ukryj/pokaż
Pięciornik krzewiasty
      

Kwitnie pięciornik krzewiasty.

ukryj/pokaż
Pigwowiec japoński
          

Kwitnie pigwowiec japoński.

ukryj/pokaż
Poziomka pospolita
        

Kwitnie poziomka pospolita.

ukryj/pokaż
Przywrotnik miękki
         

Kwitnie przywrotnik miękki.

ukryj/pokaż
Róża alpejska
         

Kwitnie róża alpejska.

ukryj/pokaż
Róża pomarszczona
        

Kwitnie róża pomarszczona.

ukryj/pokaż
Rzepik pospolity
        

Kwitnie rzepik pospolity.

ukryj/pokaż
Śliwa tarnina
          

Kwitnie śliwa tarnina.

ukryj/pokaż
Śliwa wiśniowa, ałycza, mirabelka
          

Kwitnie śliwa wiśniowa.

ukryj/pokaż
Świdośliwa Lamarcka
          

Kwitnie świdośliwa Lamarcka.

ukryj/pokaż
Tawlina jarzębolistna
         

Kwitnie tawlina jarzębolistna.

ukryj/pokaż
Tawuła brzozolistna
           

Kwitnie tawuła brzozolistna.

ukryj/pokaż
Tawuła japońska
          

Kwitnie tawuła japońska.

ukryj/pokaż
Truskawka
          

Kwitnie truskawka.

ukryj/pokaż
Wiązówka błotna
        

Kwitnie wiązówka błotna.

ukryj/pokaż
Wiązówka bulwkowa, wiązówka bulwkowata
          

Kwitnie wiązówka bulwkowa.

ukryj/pokaż
Wiśnia japońska, wiśnia piłkowana
          

Kwitnie wiśnia japońska.

ukryj/pokaż
Wiśnia wczesna
           

Kwitnie wiśnia wczesna.

ukryj/pokaż
Złotlin japoński
          

Kwitnie złotlin japoński.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.