Różowate

Różowate (Rosaceae) to rodzina roślin z rzędu różowców. Zaliczamy do niej około 3400 gatunków, z czego w Polsce można spotkać około 200 gatunków dziko rosnących. W uprawach jest ich znacznie więcej z uwagi na to, że różowate to bardzo popularne i piękne rośliny ozdobne. Są tu zarówno drzewa, krzewy, krzewinki jak i rośliny zielne.

Wygląd

Do różowatych należą najważniejsze drzewa owocowe świata, w tym jabłoń, śliwa, wiśnia, grusza, morela, brzoskwinia, pigwa. Niemal każdy próbował owoców truskawki i poziomki.

Róże ogrodowe należą do najpiękniejszych kwiatów świata. Są uprawiane od niepamiętnych czasów.

Rodzaje

Wykaz wszystkich opublikowanych rodzajów z tej rodziny.

Czeremcha
Czeremcha Rosaceae

Czeremcha (Padus) to rodzaj roślin różowatych, do którego zaliczamy około 35 gatunków, z czego w Polsce dziko występują 2 gatunki.

Wybrane gatunki:

Czeremcha amerykańska
Czeremcha zwyczajna
Czeremcha wirginijska
Czeremcha skalna
Głóg
Głóg Rosaceae

Głóg (Crataegus) to rodzaj drzew i krzewów z rodziny różowatych, do którego zaliczamy około 1200 gatunków, w Polsce w stanie dzikim 5, w uprawie kilkadziesiąt.

Wybrane gatunki:

Głóg dwuszyjkowy
Głóg jednoszyjkowy
Głóg czarny
Głóg miękki
Głóg owłosiony
Głóg Douglasa
Grusza
Grusza Rosaceae

Grusza (Pyrus) to rodzaj roślin różowatych, do którego zaliczamy około 25 gatunków, z czego w Polsce jeden gatunek rosnący dziko i kilka uprawianych.

Wybrane gatunki:

Grusza domowa, grusza pospolita, grusza polna
Grusza wierzbolistna
Grusza śnieżna
Grusza oliwnikolistna
Grusza chińska
Grusza usuryjska
Irga
Irga Rosaceae

Irga (Cotoneaster) to rodzaj roślin różowatych, do którego zaliczamy 60 gatunków, z czego w Polsce około 28 włącznie z gatunkami obcymi, 3 rosnącymi dziko.

Wybrane gatunki:

Irga pozioma
Irga błyszcząca
Irga Dammera
Irga szwedzka
Irga wierzbolistna
Irga wielokwiatowa
Jabłoń
Jabłoń Rosaceae

Jabłoń (Malus) to rodzaj roślin z rodziny różowatych, do którego zaliczamy około 30 gatunków. To jedno z najstarszych drzew uprawnych owocowych w strefie umiarkowanej.

Wybrane gatunki:

Jabłoń dzika, płonka
Jabłoń domowa
Jabłoń purpurowa
Jabłoń jagodowa, jabłoń śliwolistna
Jabłoń niska
Jabłoń śliwolistna, kitajka
Jarząb
Jarząb Rosaceae

Jarząb (Sorbus) to rodzaj drzew i krzewów z rodziny różowatych, do którego zaliczamy około 80 gatunków, z czego w Polsce dziko rośnie 6.

Wybrane gatunki:

Jarząb zwyczajny, jarzębina
Jarząb szwedzki
Jarząb brekinia, brzęk
Jarząb mączny
Jarząb domowy
Jarząb grecki
Jeżyna, malina
Jeżyna, malina Rosaceae

Jeżyna, malina, ożyna, ostrężyna (Rubus) to rodzaj roślin różowatych, do którego zaliczamy około 400 gatunków, z czego w Polsce 63.

Wybrane gatunki:

Malina moroszka
Malina właściwa
Jeżyna popielica
Malina kamionka
Jeżyna krzewiasta
Malina pachnąca
Pięciornik
Pięciornik Rosaceae

Pięciornik (Potentilla) to rodzaj roślin różowatych, do którego zaliczamy około 500 gatunków, z czego w Polsce można spotkać około 28.

Wybrane gatunki:

Pięciornik krzewiasty
Pięciornik gęsi
Pięciornik kurze-ziele
Pięciornik błotny, siedmiopalecznik błotny
Pięciornik biały
Pięciornik rozłogowy
Pigwowiec
Pigwowiec Rosaceae

Pigwowiec (Chaenomeles) to rodzaj krzewów z rodziny różowatych, do którego zaliczamy 3 gatunki, wszystkie spotykane w Polsce jako rośliny uprawiane.

Wybrane gatunki:

Pigwowiec japoński
Pigwowiec pośredni
Pigwowiec okazały
Pigwowiec katajski
Poziomka
Poziomka Rosaceae

Poziomka (Fragaria) to rodzaj bylin z rodziny różowatych, do którego zaliczamy około 50 gatunków, z czego w Polsce 3 dziko rosnące.

Wybrane gatunki:

Truskawka
Poziomka pospolita
Poziomka chilijska
Poziomka twardawa
Poziomka wysoka
Przywrotnik
Przywrotnik Rosaceae

Przywrotnik (Alchemilla) to rodzaj bulin z rodziny różowatych, do którego zaliczamy do 350 gatunków, z czego w Polsce występuje około 50. Klasyfikacja tego rodzaju jest bardzo trudna.

Wybrane gatunki:

Przywrotnik pospolity
Przywrotnik pasterski
Przywrotnik miękki
Przywrotnik cienkołodygowy
Przywrotnik prawie nagi
Przywrotnik kosmaty
Róża
Róża Rosaceae

Róża (Rosa) to rodzaj dwuliściennych roślin z rodziny różowatych, do którego zaliczamy około 200 gatunków, z czego w Polsce można spotkać około 23, a w stanie dzikim 16.

Wybrane gatunki:

Róża pomarszczona
Róża dzika
Róża żółta
Róża francuska
Nadobnica alpejska
Róża wielokwiatowa
Śliwa
Śliwa Rosaceae

Śliwa (Prunus) to rodzaj dwuliściennych roślin z rodziny różowatych, do którego zaliczamy około 30 gatunków, z czego w Polsce dziko występują 2.

Wybrane gatunki:

Śliwa wiśniowa, ałycza, mirabelka
Wiśnia japońska, wiśnia piłkowana
Migdałek trójklapowy
Śliwa tarnina
Brzoskwinia właściwa, brzoskwinia zwyczajna
Wiśnia wonna, antypka
Świdośliwa
Świdośliwa Rosaceae

Świdośliwa, świdosliwka (Amelanchier) to rodzaj dwuliściennych roślin z rodziny różowatych, do którego zaliczamy około 22 gatunków, z czego tylko 4 rośnie w Europie i Azji.

Wybrane gatunki:

Świdośliwa Lamarcka
Świdośliwa kanadyjska
Świdośliwa jajowata
Świdośliwa kłosowa
Świdośliwa olcholistna
Świdośliwa gładka
Tawuła
Tawuła Rosaceae

Tawuła (Spiraea) to rodzaj krzewów, także ozdobnych, z rodziny różowatych, do którego zaliczamy około 100 gatunków, z czego w Polsce w stanie dzikim tylko 2.

Wybrane gatunki:

Tawuła japońska
Tawuła ostrolistna, tawuła wczesna
Tawuła brzozolistna
Tawuła Douglasa
Tawuła nippońska
Tawuła dziurawcolistna

Gatunki

Wykaz pozostałych gatunków.

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia, wiśnia dzikaCzereśnia, wiśnia ptasia, trześnia, wiśnia dzika PL

Cerasus avium

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia, wiśnia dzika (Cerasus avium) to drzewo owocowe z rodziny różowatych, często spotykane w uprawach, dziczejące. Rośnie w lasach liściastych, mieszanych, przy miedzach.


Krwiściąg lekarskiKrwiściąg lekarski PL

Sanguisorba officinalis

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) to gatunek byliny leczniczej z rodziny różowatych. Ziele oraz korzeń są źródłem garbników, saponiny, flawonoidów. Zioło to jest stosowane jako środek moczopędny i przeciwkrwotoczny.


Kuklik pospolityKuklik pospolity PL

Geum urbanum

Kuklik pospolity (Geum urbanum) to gatunek wieloletniej rośliny leczniczej z rodziny różowatych o jadalnych młodych liściach. To gatunek wskaźnikowy starych lasów.


Kuklik zwisłyKuklik zwisły PL

Geum rivale

Kuklik zwisły (Geum rivale) to miękko owłosiona, wieloletnia roślina lecznicza z rodziny różowatych, tworząca kępy. Rośnie na wilgotnych łąkach, w zaroślach i lasach. Preferuje półcień, gleby wilgotne.


Parzydło leśneParzydło leśne PL §

Aruncus dioicus

Parzydło leśne (Aruncus dioicus) to trująca, wieloletnia roślina z rodziny różowatych. To także roślina uprawiana w ogrodach, głównie odmiany. Parzydło leśne znajduje się pod ścisłą ochroną. To roślina dwupienna.


Rzepik pospolityRzepik pospolity PL

Agrimonia eupatoria

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria) to lecznicza roślina wieloletnia z rodziny różowatych, bardzo podobny do rzepiku szczeciniastego i wonnego i trudna do oznaczenia. To roślina naszych łąk, pastwisk, lasów i przydroży.


Rzepik szczeciniastyRzepik szczeciniasty PL §§

Agrimonia pilosa

Rzepik szczeciniasty (Agrimonia pilosa) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny różowatych, podobny do rzepiku pospolitego.


Rzepik wonnyRzepik wonny PL

Agrimonia procera

Rzepik wonny (Agrimonia procera) to gatunek rośliny z rodziny różowatych o leczniczych właściwościach. Kwiaty są żółte, zebrane w grona przypominające kłos.


Wiązówka błotnaWiązówka błotna PL

Filipendula ulmaria

Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) to lecznicza roślina wieloletnia z rodziny różowatych, związana z wodnym lub podmokłym środowiskiem. Roślina ta była wykorzystywana do uzyskiwania kwasu salicylowego - środka podobnego do aspiryny.


Wiązówka bulwkowa, wiązówka bulwkowataWiązówka bulwkowa, wiązówka bulwkowata PL

Filipendula vulgaris

Wiązówka bulwkowa, wiązówka bulwkowata (Filipendula vulgaris) to gatunek byliny z rodziny różowatych. To także roślina ozdobna i roślina o leczniczych właściwościach. W Polsce występuje pospolicie na niżu.


Parzydło blekotolistneParzydło blekotolistne

Aruncus aethusifolius

Parzydło blekotolistne (Aruncus aethusifolius) to roślina wieloletnia z rodziny różowatych o kulistym pokroju. Pochodzi z Azji.


Aronia czarna, aronia czarnoowocowaAronia czarna, aronia czarnoowocowa PL - ogród

Aronia melanocapra

Aronia czarna, aronia czarnoowocowa (Aronia melanocapra) to krzew z rodziny różowatych, powszechnie uprawiany w Europie i w Polsce dla jadalnych owoców a także jako roślina ozdobna. Dziko aronia czarna rośnie w Ameryce Północnej. U nas uprawiana.


Pęcherznica kalinolistnaPęcherznica kalinolistna PL - ogród

Physocarpus opulifolius

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) to gatunek krzewu z rodziny różowatych, czasem spotykany w naszych ogrodach. To krzew o wyprostowanym pokroju na początku rozwoju, wraz z wiekiem gałęzie przewisają.


Pigwa pospolitaPigwa pospolita PL - ogród

Cydonia oblonga

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) to drzewo owocowe lub krzew z rodziny różowatych, uprawiane także w naszym kraju, mylone z pigwowcem. Posiada lecznicze właściwości. To jedno z najstarszych drzew owocowych.


Poziomkówka indyjskaPoziomkówka indyjska PL - ogród

Duchesnea indica

Poziomkówka indyjska (Duchesnea indica) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny różowatych, podobny do poziomki, z długimi rozłogami. Owoc czerwony. Jest niesmaczny i suchy.


Tawlina jarzębolistnaTawlina jarzębolistna PL - ogród

Sorbaria sorbifolia

Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) to krzew z rodziny różowatych, uprawiany jako roślina ozdobna, także miododajna. To gatunek ekspansywny. Bardzo efektywnie wychwytuje szkodliwe pyły z powietrza.


Tawulec pogiętyTawulec pogięty PL - ogród

Stephanandra incisa

Tawulec pogięty (Stephanandra incisa) to krzew z rodziny różowatych. W uprawach ogrodowych w Polsce spotykana jest odmiana Crispa. Ojczyzną tawulca pogiętego jest Azja Wschodnia.


Złotlin japońskiZłotlin japoński PL - ogród

Kerria japonica

Złotlin japoński (Kerria japonica) to krzew z rodziny różowatych, pochodzący z Chin. Kwiaty są żółte, wyjątkowo piękne, złożone z pięciu płatków, przypominające papierowe pompony.





Inne gatunki

  • skrytek polny (Aphanes arvensis)
  • skrytek drobnoowockowy (Aphanes microcarpa)
  • aronia śliwolistna (Aronia × prunifolia)
  • tawułowiec kalinolistny (Physocarpus opulifolius)
  • krwiściąg mniejszy (Sanguisorba minor)
  • pragnia kuklikowata (Waldsteinia geoides)

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków występuje na półkuli północnej w strefie umiarkowanej i subtropikalnej.

Morfologia i anatomia

Ulistnienie najczęściej skrętoległe. Kwiaty duże, promieniste, zwykle pięciopłatkowe. Owoce to torebki, pestkowce, jabłkowate owoce rzekome, mieszki.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

           Aronia czarna, aronia czarnoowocowa: Kwitnie aronia czarna.
          Aronia czarna, aronia czarnoowocowa: zbiór owoców aronii czarnej.
          Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia, wiśnia dzika: Kwitnie czereśnia.
          Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia, wiśnia dzika: Okres zbioru czereśni.
        Krwiściąg lekarski: Kwitnie krwiściąg lekarski.
      Kuklik pospolity: Kwitnie kuklik pospolity.
         Kuklik zwisły: Kwitnie kuklik zwisły.
          Parzydło blekotolistne: Kwitnie parzydło blekotolistne.
           Parzydło leśne: Kwitnie parzydło leśne.
          Pęcherznica kalinolistna: Kwitnie pęcherznica kalinolistna.
          Pigwa pospolita: Kwitnie pigwa pospolita.
           Pigwa pospolita: Czas sadzenia drzewek pigwy.
          Pigwa pospolita: Okres zbioru owoców pigwy.
       Poziomkówka indyjska: Kwitnie poziomeczka indyjska.
        Rzepik pospolity: Kwitnie rzepik pospolity.
         Rzepik wonny: Kwitnie rzepik wonny.
         Tawlina jarzębolistna: Kwitnie tawlina jarzębolistna.
        Wiązówka błotna: Kwitnie wiązówka błotna.
          Wiązówka bulwkowa, wiązówka bulwkowata: Kwitnie wiązówka bulwkowa.
          Złotlin japoński: Kwitnie złotlin japoński.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Beata Grabowska, Tomasz Kubala - Encyklopedia bylin t. I i II, ISBN 978-83-7506-845-0, Zysk i S-ka 2011
  • Praca zbiorowa pod redakcją Jana Kofmana - Encyklopedia Popularna PWN, ISBN 83-01-10416-3, PWN 1993
  • Bronisław Szmit, Bronisław Jan Szmit, Maciej Mynett - Drzewa i krzewy liściaste, ISBN 978-83-7073-724-5, Multico Oficyna Wydawnicza 2013
  • Lucjan Rutkowski - Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej., ISBN 978-83-01-14342-8, PWN SA 2004
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003


© medianauka.pl, 2017-05-30, RODZ-1228
Data aktualizacji artykułu: 2020-06-13



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.