Spis treści:
Płaskodziobki
Płaskodziobki (Todidae) to rodzina małych ptaków z rzędu kraskowatych. To miniaturki piłodziobów, ptaków z blisko spokrewnionej rodziny kraskowatych.
Wygląd
Charakterystyczne dla płaskodziobków jest zielone upierzenie z wierzchu, czerwone podgardle, nadymane podczas wydawania odgłosów. Od nasady dzioba biegnie biały wąs. Spód jasny. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Ogony są krótkie, spłaszczone nieco dzioby proste i dość długie.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.
Inne gatunki
- płaskodziobek cienkodzioby (Todus angustirostris)
- płaskodziobek duży (Todus subulatus)
- płaskodziobek mały (Todus todus)
Występowanie i środowisko
Ptaki występują tylko na Karaibach. Każdy z gatunków ma swój określony obszar występowania. Zamieszkują lasy, zwykle nad ciekami wodnymi.
Tryb życia i zachowanie
Wydawane odgłosy przypominają bzyczenie lub terkot lub odgłos "bip". Zwykle ptaki te przesiadują na gałęziach drzew, startując do owadów siedzących na liściach.
Morfologia i anatomia
Osiągają rozmiary od 10 do 11,5 cm długości ciała i ciężar zaledwie 5-7 g.
Rozmnażanie
Płaskodziobki gniazdują w płytkich, wydrążonych przez siebie norach na brzegach rzek. Jaja są okrągłe, białe.
Pożywienie
Ptaki te polują na owady. Zdarza im się upolować małe kręgowce.
Ochrona i zagrożenia
Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Ciekawostki
Nigdy nie dokonano obserwacji, aby płaskodziobki przeleciały między drzewami odległość większą niż 40 metrów. Zwykle są to 2-3 metry.
Każde z piskląt jest karmione 140 razy dziennie! Żaden inny ptak nie karmi młodych z taką częstotliwością.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
Kolorowe ptaki Polski
W Polsce wbrew powszechnej opinii gniazdują ptaki o jaskrawych i ciekawych barwach, dość często prezentujące całą gamę kolorów. Oto nasza lista.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2018-06-20, RODZ-1320
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-09