Podkowcowate

Podkowcowate (Rhinolophidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 88 gatunków w jednym rodzaju. W Polsce żyją 2 gatunki z tej rodziny ssaków.

U podkowcowatych na brzuchu znajduje się para sutek uwstecznionych, natomiast para sutek czynnych znajduje się na piersi. Przyczepiają się do nich młode podczas lotu. Nietoperze te podczas spoczynku skrzydłami owijają całe ciało. Mają krótkie i zaokrąglone skrzydła. Uszy są dość duże bez koziołka. Na nosie specjalna narośl. Ogon znajduje się w błonie. Ciało pokryte jest sierścią, jej kolor to zwykle brąz.

Występowanie i środowisko

Występują w Afryce, Eurazji, Australii i na Nowej Gwinei. Preferują klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy.

Tryb życia i zachowanie

Latają wolno, ale są bardzo zwrotne. Tworzą zwykle duże kolonie. Zapadają w sen zimowy. Ultradźwięki wydają przez nos, a nie przez usta, jak reszta nietoperzy. Potrafią regulować kierunek i szerokość wiązki ultradźwięków. Nie modulują częstości drgań, poszczególne piski trwają długo w porównaniu z pozostałymi nietoperzami. Śpią w jaskiniach, kopalniach, dziuplach, budynkach.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 3,5-11 cm, długość przedramienia: 3-7,5 cm.

Rozmnażanie

Samice rodzą zwykle 1 młode, czasem bliźnięta. Młode są bezradne, karmione są mlekiem matki. Mają zęby mleczne. Czepiają się matki zębami, zwykle parą "fałszywych" sutek w okolicy pachwiny.

Pożywienie

Głównym składnikiem pokarmu podkowcowatych są owady.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Okres zimowania podkowca dużego.
     Okres aktywności podkowca dużego.
          Przychodzą na świat młode podkowce duże.
           Zaczyna się rozwijać zarodek podkowca małego.
          Samica podkowca małego wydaje na świat na ogół 1 młode.
          Młode podkowce małe usamodzielniają się


Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego — Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Praca zbiorowa — Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • Dietmar Nill, Christian Dietz, Otto von Helversen — Nietoperze Europy i Afryki północno-zachodniej, 9788370736736, Multico 2009

Czy nietoperze wampiry wypijają krew?
Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?
Czy tylko nietoperze używają echolokacji?
Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-102
Data aktualizacji artykułu: 2022-08-22



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.