Podnawkowate

Podnawkowate, remory, podnawki (Echeneidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych (niegdyś stanowiły odrębny rząd). Zaliczamy do niej 8 gatunków.

Wygląd

Ryby te mają smukłe ciało, są wyposażone w przyssawkę z wierzchu głowy. To przekształcona pierwsza płetwa grzbietowa. Druga płetwa grzbietowa zawiera tylko miękkie promienie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


PodnawkaPodnawka

Echeneis naucrates

Podnawka (Echeneis naucrates) to ryba z rodziny podnawkowatych. Ma smukłe ciało, wyposażone w przyssawkę z wierzchu głowy, przypominającą żaluzje.

Inne gatunki

 • Echeneis neucratoides
 • Phtheirichthys lineatus
 • Remora albescens
 • Remora australis
 • Remora brachyptera
 • Remora osteochir
 • Remora remora

Występowanie i środowisko

Podnawki występują w tropikalnych morzach.

Tryb życia i zachowanie

Podnawki przyczepione do dużych, drapieżnych ryb, zwykle rekinów, odbywają dalekie wędrówki.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi do 100 cm. U tych ryb nie występuje pęcherz pławny.

Pożywienie

To ryby mięsożerne. Korzystają z głównie resztek pozostawionych przez drapieżniki, do których się przysysają. Zjadają także skorupiaki i małe ryby.

Ciekawostki

Rybacy na Kubie i Zanzibarze używają podnawek do połowu żółwi morskich. Podnawka przyczepia się do pancerza żółwia i ułatwia rybakom złowienie go.

Niegdyś wierzono, że podnawki przysysają się do statków i utrudniają ich ruch.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
 • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
 • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994

Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-07-04, RODZ-395Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.