Pokolcowate

Pokolcowate (Acanthuridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z podrzędu Acanthuroidei, rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy około 84 gatunki sklasyfikowane w 7 rodzajach. W Polsce nie mamy przedstawicieli tej rodziny ryb.

Wygląd

Ciało pokolców jest wysokie, silnie bocznie spłaszczone, przypominające dysk. Pysk jest wąski, zakończony paszczą ze szczękami wyposażonymi w zęby, wyspecjalizowane do zeskrobywania glonów i zooplanktonu ze skał lub rafy. Ubarwienie zwykle jednolicie brązowe lub bardzo kolorowe. Płetwa grzbietowa i odbytowa są zwykle długie. Osobniki młode nie zawsze są podobne do osobników dorosłych.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Naso elegansNaso elegans

Naso elegans

Naso elegans to gatunek ryby słonowodnej z rodziny pokolcowatych. Obszar od oczu do pyszczka jest charakterystycznie zabarwiony, tworząc jakby nos. Płetwa ogonowa ma czarne obrzeże. U nasady ogona znajdują się dwie pomarańczowe plamy.


Pokolec czarny, pokolec AchillesaPokolec czarny, pokolec Achillesa

Acanthurus achilles

Pokolec czarny, pokolec Achillesa (Acanthurus achilles) to piękna ryba z rodziny pokolcowatych o żałobnym wyglądzie. Z boku w okolicy nasady ogona znajduje się pomarańczowa plama w kształcie łezki, której nie ma u młodych osobników.


Pokolec królewskiPokolec królewski

Paracanthurus hepatus

Pokolec królewski (Paracanthurus hepatus) to gatunek morskiej ryby z rodziny pokolcowatych. Jest niebieska z czarnym rysunkiem żółtym ogonem. Płetwa grzbietowa i odbytowa jest długa.


Pokolec strojny, pokolec pasiastyPokolec strojny, pokolec pasiasty

Acanthurus lineatus

Pokolec strojny, pokolec pasiasty (Acanthurus lineatus) to pięknie ubarwiona ryba z rodziny pokolcowatych. Ma silnie spłaszczone bocznie ciało w kształcie paletki. Płetwa ogonowa wcięta z ostrymi zakończeniami.


Pokolec szaryPokolec szary

Acanthurus sohal

Pokolec szary (Acanthurus sohal) to gatunek ryby morskiej z rodziny pokolcowatych z Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej. U nasady ogona widoczna pomarańczowa kreska. Płetwy piersiowe pomarańczowe z czarną obwódką.


Zebrasoma żółtaZebrasoma żółta

Zebrasoma flavescens

Zebrasoma żółta (Zebrasoma flavescens) to przepiękna ryba z rodziny pokolcowatych. Ma cytrynowożółte ubarwienie całego ciała. Ciało jest wysokie, silnie bocznie spłaszczone, przypominające dysk.

Występowanie i środowisko

Ryby te zamieszkują wszystkie morza w strefie tropikalnej. Na ogół żyją dość płytko na rafie koralowej. Większe gatunki żyją nieco głębiej.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Ryby te dorastają do długości ciała od 20 do 100 cm. Zwykle jednak mają około 30 cm długości. W części ogonowej na jego przewężeniu pokolce, jak sama nazwa wskazuje, mają brzytwowate kolce (choć u niektórych gatunków są one zredukowane), którym mogą bronić się przed drapieżnikami.

Rozmnażanie

Samica rozrzuca ikrę swobodnie w wodnej toni. Larwy wykluwają się dość szybko i są przeźroczyste. Prowadzą pelagiczny tryb życia. W swoim rozwoju pokolce mają wyspecjalizowane stadium larwalne, zwane acronurus.

Pożywienie

Pokolcowate żywią się głównie glonami i fauną, którą znajdują na rafie i skałach.

Ochrona i zagrożenia

Nie są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Niebieska rybka cierpiąca na zanik pamięci krótkotrwałej z filmów wytwórni Disney'a i Pixar "Gdzie jest Nemo?" oraz "Gzie jest Dory?" to pokolec królewski.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-07-10, RODZ-403Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.