Pomakantowate

Pomakantowate (Pomacanthidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy około 74 gatunki w 9 rodzajach.

Wygląd

To bardzo barwne i piękne ryby. Ich ciało jest wysokie, bocznie spłaszczone. Młode osobniki mają zupełnie inne ubarwienie ciała niż osobniki dorosłe.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Apolemichthys arcuatusApolemichthys arcuatus

Apolemichthys arcuatus

Apolemichthys arcuatus to gatunek ryby z rodziny pomakantowatych. Przez oko do końca płetwy grzbietowej biegnie czarny pas. Reszta biała lub jasnobrązowa w białe plamki.


Apolemichthys xanthopunctatusApolemichthys xanthopunctatus

Apolemichthys xanthopunctatus

Apolemichthys xanthopunctatus to gatunek ryby z rodziny pomakantowatych. Ubarwienie ciała żółtawe w złote plamki. Pysk niebieskawy. Nasady płetw mają niebieskawy odcień, a same płetwy ciemne.


Centropyge bispinosaCentropyge bispinosa

Centropyge bispinosa

Centropyge bispinosa to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych, spotykany w morskich akwariach. Ma piękne ubarwienie ciała. Boki są pomarańczowe z poprzecznymi, nieregularnymi, lekko skośnymi, fioletowymi liniami.


Centropyge boyleiCentropyge boylei

Centropyge boylei

Centropyge boylei to gatunek ryby z rodziny pomakantowatych. Ubarwienie czerwone, pomarańczowe z żółtawą głową w pionowe, białe pasy na całym ciele.


Centropyge eibliCentropyge eibli

Centropyge eibli

Centropyge eibli to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych. To bardzo kolorowa ryba. Boki blade z ciemnymi, pomarańczowo-brązowymi, nieregularnymi, poprzecznymi liniami. Głowa zielonkawo-niebieskawa, z okiem otoczonym żółto-seledynowymi kręgami.


Centropyge ferrugataCentropyge ferrugata

Centropyge ferrugata

Centropyge ferrugata to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych, spotykany w morskich akwariach. Ciało ma brudnożółte, pomarańczowe lub czerwone ubarwienie z ciemnymi plamami po bokach.


Centropyge flavissimaCentropyge flavissima

Centropyge flavissima

Centropyge flavissima to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych o żółtym ubarwieniu z niebieską otoczką wokół oka i cienkim, niebieskim skrajem płetwy grzbietowej, ogonowej, odbytowej.


Centropyge vrolikiiCentropyge vrolikii

Centropyge vrolikii

Centropyge vrolikii to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych, spotykany w morskich akwariach. Przód ubarwiony jest na kolor białawy, jasnobrunatny, kremowy, tył zaś jest czarny. Przejście od jasnych do ciemnych tonów jest łagodne.


Chaetodontoplus caeruleopunctatusChaetodontoplus caeruleopunctatus

Chaetodontoplus caeruleopunctatus

Chaetodontoplus caeruleopunctatus to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych. Na ciemnym tle o odcieniu niebieskawym znajdują się drobne, jasnoniebieskie plamki, skrzące się w świetle. Płetwa ogonowa żółta.


Chaetodontoplus duboulayiChaetodontoplus duboulayi

Chaetodontoplus duboulayi

Chaetodontoplus duboulayi to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych. Z ciemnoniebieskawym tłem kontrastuje żółty pyszczek, pionowy i szeroki żółty pas za okiem, żółta podstawa płetwy grzbietowej. Płetwa ogonowa żółta.


Chaetodontoplus septentrionalisChaetodontoplus septentrionalis

Chaetodontoplus septentrionalis

Chaetodontoplus septentrionalis to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych. Tło pomarańczowe z niebieskimi, nieregularnymi liniami, układającymi się wzdłuż ciała, także na płetwach grzbietowej i odbytowej.


Genicanthus bellusGenicanthus bellus

Genicanthus bellus

Genicanthus bellus to gatunek ryby morskiej z rodziny pomakantowatych. Wierzch brązowawy, z niebieskimi smugami, spód niebieski w różnych odcieniach. spód jasny.


Genicanthus caudovittatus
Genicanthus caudovittatus
Genicanthus caudovittatus

Genicanthus caudovittatus

Genicanthus caudovittatus to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych. Dymorfizm płciowy wyraźnie zaznaczony. Ubarwienie białe, u samca z ciemnymi, brązowymi, pionowymi prążkami.


Genicanthus lamarckGenicanthus lamarck

Genicanthus lamarck

Genicanthus lamarck to gatunek ryby z rodziny pomakantowatych. Ciało bocznie spłaszczone, owalne, białe z podłużnymi, ciemnymi liniami, które na płetwie ogonowej przechodzą w prążki.


Genicanthus semifasciatus
Genicanthus semifasciatus

Genicanthus semifasciatus

Genicanthus semifasciatus to gatunek ryby z rodziny pomakantowatych. Ciało bocznie spłaszczone, owalne. dymorfizm płciowy silnie zaznaczony. Samica dużo mniejsza od samca.


Holacanthus bermudensisHolacanthus bermudensis

Holacanthus bermudensis

Holacanthus bermudensis to gatunek ryby morskiej z rodziny pomakantowatych. Ubarwienie żółtawe z niebieskimi skrajami zaostrzonej i wydłużonej na końcu płetwy grzbietowej i odbytowej.


Holacanthus clarionensisHolacanthus clarionensis

Holacanthus clarionensis

Holacanthus clarionensis to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych. Ubarwienie żółtopomarańczowe z oliwkową głową i przebarwieniami po bokach ciała.


Pomacanthus asfurPomacanthus asfur

Pomacanthus asfur

Pomacanthus asfur to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych. Ciało bocznie spłaszczone, niebieskie z żółtą, trójkątną przepaską na boku ciała, żółtą płetwą ogonową, lekko zaokrągloną.


Pomacanthus sexstriatusPomacanthus sexstriatus

Pomacanthus sexstriatus

Pomacanthus sexstriatus to gatunek morskiej ryby. Ciało bocznie spłaszczone, ciemnoniebieskie w okolicach głowy i ogona, żółto-niebieskie z boku. Za okiem biała, pionowa pręga, dalej kilka ciemnych, poprzecznych smug.


Cherubinek dwubarwnyCherubinek dwubarwny

Centropyge bicolor

Cherubinek dwubarwny (Centropyge bicolor) to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych. Ma piękne, wyraziste i kontrastowe ubarwienie ciała. Głowa i dalej ciało do mniej więcej jednej trzeciej długości żółte, następnie ciemnoniebieskie.


Cherubinek ognisty, cherubinek płomiennyCherubinek ognisty, cherubinek płomienny

Centropyge loricula

Cherubinek ognisty, cherubinek płomienny (Centropyge loricula) to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych, spotykany w morskich akwariach. ciało ma czerwono-pomarańczowe ubarwienie z ciemnymi, poprzecznymi pasami po bokach. Płetwa ogonowa żółtawa l


Cherubinek złotogłowyCherubinek złotogłowy

Centropyge argi

Cherubinek złotogłowy (Centropyge argi) to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych o niebieskim, fioletowawym lub purpurowym ubarwieniu z żółtą głową i przednią dolną częścią.


Nefrytek królewskiNefrytek królewski

Holacanthus ciliaris

Nefrytek królewski (Holacanthus ciliaris) to gatunek ryby morskiej z rodziny pomakantowatych. Ubarwienie żółto-niebieskawe. Płetwa grzbietowa i odbytowa wydłużona na końcu z niebieskim skrajem.


Nefrytek rexNefrytek rex

Holacanthus passer

Nefrytek rex (Holacanthus passer) to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych. Ubarwienie ciemne z żółtymi przebarwieniami, ciemno-białą, pionową pręgą.


Ustniczek białopręgiUstniczek białopręgi

Pomacanthus chrysurus

Ustniczek białopręgi (Pomacanthus chrysurus) to gatunek morskiej ryby z rodziny pomakantowatych. Ciało bocznie spłaszczone, ciemne z białymi, poprzecznymi pręgami, żółtą plamą nad okiem.


Ustniczek cesarskiUstniczek cesarski

Pomacanthus imperator

Ustniczek cesarski (Pomacanthus imperator) to gatunek barwnej ryby z rodziny pomakantowatych. Przez ciało biegnie około 20 żółtych pasów od głowy do nasady ogona.


Ustniczek cętkowanyUstniczek cętkowany

Pomacanthus maculosus

Ustniczek cętkowany (Pomacanthus maculosus) to gatunek morskiej ryby. Ciało niebieskie z ciemniejszymi cętkami nad głową, wielką, żółtą plamą z boku, bladożółtą płetwą ogonową z niebieskim deseniem.


Ustniczek czarnyUstniczek czarny

Pomacanthus paru

Ustniczek czarny (Pomacanthus paru) to gatunek morskiej ryby. Osobniki młode są czarne z żółtymi, pionowymi przepaskami. Osobniki dojrzałe są zielononiebieskie, szarawe ze złotymi skrajami łusek.


Ustniczek francuzikUstniczek francuzik

Pomacanthus arcuatus

Ustniczek francuzik (Pomacanthus arcuatus) to gatunek ryby morskiej z rodziny pomakantowatych. Tło jasnobrązowe z licznymi ciemnymi plamkami. Głowa gładka z białym obszarem wokół pyska.


Ustniczek królewskiUstniczek królewski

Pomacanthus semicirculatus

Ustniczek królewski (Pomacanthus semicirculatus) to gatunek morskiej ryby. Osobniki młode są ciemne z jasnymi, białymi i niebieskimi, pionowymi i półokrągłymi liniami. Osobniki dojrzałe są żółtobrązowe, zielononiebieskie, z plamkami.


Ustniczek modropasyUstniczek modropasy

Pomacanthus navarchus

Ustniczek modropasy (Pomacanthus navarchus) to gatunek ryby morskiej, wyjątkowo pięknie ubarwiony. Tło żółte z licznymi niebiesko-fioletowymi plamkami. W przedniej i tylnej części ciała oraz na spodzie niebieska przepaska.


Ustniczek pierścieniowatyUstniczek pierścieniowaty

Pomacanthus annularis

Ustniczek pierścieniowaty (Pomacanthus-annularis) to gatunek ryby morskiej. Tło żółto-brązowe, a na nim fioletowe, niebieskie linie, w górnej części zbiegające się na zakończeniu płetwy grzbietowej.


Ustniczek żółtookiUstniczek żółtooki

Pomacanthus xanthometopon

Ustniczek żółtooki (Pomacanthus xanthometopon) to gatunek morskiej ryby. Ciało żółte z ciemnoniebieskimi plamkami. Na końcu płetwy grzbietowej czarna plama. Głowa niebieska z żółtą przepaską, biegnącą przez oczy i czoło.


Ustnik słonecznyUstnik słoneczny

Pygoplites diacanthus

Ustnik słoneczny, strojniś królewski (Pygoplites diacanthus) to gatunek morskiej ryby, niezwykłej urody. Ciało bocznie spłaszczone, żółte z pionowymi biało-niebieskimi pasami, obrzeżonymi czarno.

Inne gatunki

 • Apolemichthys griffisi
 • Apolemichthys guezei
 • Apolemichthys kingi
 • Apolemichthys trimaculatus
 • Apolemichthys xanthotis
 • Apolemichthys xanthurus
 • Centropyge abei
 • Centropyge acanthops
 • Centropyge aurantia
 • Centropyge aurantonotus
 • Centropyge colini
 • Centropyge debelius
 • Centropyge fisheri
 • Centropyge flavipectoralis
 • Centropyge heraldi
 • Centropyge hotumatua
 • Centropyge interruptus
 • Centropyge joculator
 • Centropyge multicolor
 • Centropyge multispinis
 • Centropyge nahackyi
 • Centropyge narcosis
 • Centropyge nigriocellus
 • Centropyge nox
 • Centropyge potteri
 • Centropyge resplendens
 • Centropyge shepardi
 • Centropyge tibicen
 • Centropyge venusta
 • Chaetodontoplus ballinae
 • Chaetodontoplus chrysocephalus
 • Chaetodontoplus conspicillatus
 • Chaetodontoplus dimidiatus
 • Chaetodontoplus melanosoma
 • Chaetodontoplus meredithi
 • Chaetodontoplus mesoleucus
 • Chaetodontoplus niger
 • Chaetodontoplus personifer
 • Chaetodontoplus poliourus
 • Chaetodontoplus vanderloosi
 • Genicanthus melanospilos
 • Genicanthus personatus
 • Genicanthus semicinctus
 • Genicanthus spinus
 • Genicanthus takeuchii
 • Genicanthus watanabei
 • Holacanthus africanus
 • Holacanthus limbaughi
 • Holacanthus tricolor
 • Paracentropyge multifasciata
 • Pomacanthus rhomboides
 • Pomacanthus zonipectus

Występowanie i środowisko

Gatunki z tej rodziny to ryby żyjące w ciepłych morzach strefy tropikalnej.

Morfologia i anatomia

W kąciku pokrywy skrzelowej znajduje się ostry kolec.
Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2017-02-07, RODZ-377Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.