Prażmowate

Prażmowate (Sparidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy około 120 gatunków w 36 rodzajach.

Ciało zwykle jest wysokie i bocznie spłaszczone. Łuski duże, zachodzące na głowę. Ubarwienie najczęściej srebrzyste. Przez ciało przebiegają jaskrawe, wzdłużne pasy.

Występowanie i środowisko

Najczęściej zasiedlają wody płytkie (do około 100 m). Najczęściej spotykane na rafach koralowych. Zdarzają sie gatunki słodkowodne i takie, które żyją w gorących źródłach.

Morfologia i anatomia

Szczęki są zaopatrzone w zęby.

Rozmnażanie

Samica rozrzuca ikrę i pozostawia ją bez opieki. Dość często dochodzi do zmiany płci. zdarzają się dość często osobniki obojnacze.

Pożywienie

To w znacznej mierze drapieżniki. Gatunki roślinożerne odżywiają się glonami.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2019-06-15, RODZ-1127©® Media Nauka 2008-2023 r.