Salamandra żwawa

Salamandra żwawa (Desmognathus fuscus) to płaz ogoniasty z rodziny bezpłucnikowatych. Głowa i ogon nie są wyraźnie wyodrębnione z tułowia. Na tułowiu widoczne są poprzeczne bruzdy. Oczy odstające. Ogon wysoki, lekko bocznie spłaszczony, z niewyraźnym fałdem skórnym. Ubarwienie zmienne, najczęściej brązowe, brunatne. Wzdłuż grzbietu biegnie popielaty lub brązowy pas. Boki mają marmurkowy wzór. Spód jest kremowy.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Salamandra żwawa (Desmognathus fuscus)

© Steve Byland - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Gatunek występuje dość pospolicie w Ameryce Północnej (USA i Kanada). Zasiedla góry i niziny tam gdzie płyną strumyki i inne małe cieki wodne.

Tryb życia i zachowanie

Salamandra ta w chwili zagrożenia może odrzucić ogon. Prowadzi ziemno-wodny tryb życia. Nie oddala się daleko od wody. Jest aktywna najbardziej o świcie i o zmierzchu, a także w nocy. Szybko się porusza i potrafi ukąsić.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 14 cm, z czego około połowa przypada na ogon. Parotydy są wąskie i niewielkie. Larwy mają skrzela zewnętrzne.

Pożywienie

Poluje na owady i pajęczaki.

Rozmnażanie

Gody odbywają się na lądzie. Samiec składa spermatofory, które samica podejmuje wargami kloakalnymi. Samica składa w wilgotnym miejscu 12-26 jaj i pilnuje ich do momentu, w którym wylegają sie larwy. Później rozwijają się w wodzie przez 9-12 miesięcy.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki płazów


Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

© medianauka.pl, 2019-02-19, GAT-15955
©® Media Nauka 2008-2023 r.