Logo Media Nauka

Facebook

Salamandra żwawa (Desmognathus fuscus)
© Steve Byland - Fotolia.com

Salamandra żwawa

Salamandra żwawa (Desmognathus fuscus) to płaz ogoniasty z rodziny bezpłucnikowatych. Głowa i ogon nie są wyraźnie wyodrębnione z tułowia. Na tułowiu widoczne są poprzeczne bruzdy. Oczy odstające. Ogon wysoki, lekko bocznie spłaszczony, z niewyraźnym fałdem skórnym. Ubarwienie zmienne, najczęściej brązowe, brunatne. Wzdłuż grzbietu biegnie popielaty lub brązowy pas. Boki mają marmurkowy wzór. Spód jest kremowy.

Występowanie i środowisko

Gatunek występuje dość pospolicie w Ameryce Północnej (USA i Kanada). Zasiedla góry i niziny tam gdzie płyną strumyki i inne małe cieki wodne.

Tryb życia i zachowanie

Salamandra ta w chwili zagrożenia może odrzucić ogon. Prowadzi ziemno-wodny tryb życia. Nie oddala się daleko od wody. Jest aktywna najbardziej o świcie i o zmierzchu, a także w nocy. Szybko się porusza i potrafi ukąsić.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 14 cm, z czego około połowa przypada na ogon. Parotydy są wąskie i niewielkie. Larwy mają skrzela zewnętrzne.

Pożywienie

Poluje na owady i pajęczaki.

Rozmnażanie

Gody odbywają się na lądzie. Samiec składa spermatofory, które samica podejmuje wargami kloakalnymi. Samica składa w wilgotnym miejscu 12-26 jaj i pilnuje ich do momentu, w którym wylegają sie larwy. Później rozwijają się w wodzie przez 9-12 miesięcy.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-02-19, GAT-15955
Pokrewne gatunki płazów

ikona
Bolitoglossa mexicana
ikona
Plethodon yonahlossee
ikonaGrzybozorek peruwiański
Bolitoglossa peruviana
ikonaNibytryton czerwony
Pseudotriton ruber
Salamandry bezpłucne, bezpłucnikowate
Salamandry bezpłucne, bezpłucnikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Płazy i gady
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.