logo

Salamandra żwawa

Salamandra żwawa (Desmognathus fuscus) to płaz ogoniasty z rodziny bezpłucnikowatych. Głowa i ogon nie są wyraźnie wyodrębnione z tułowia. Na tułowiu widoczne są poprzeczne bruzdy. Oczy odstające. Ogon wysoki, lekko bocznie spłaszczony, z niewyraźnym fałdem skórnym. Ubarwienie zmienne, najczęściej brązowe, brunatne. Wzdłuż grzbietu biegnie popielaty lub brązowy pas. Boki mają marmurkowy wzór. Spód jest kremowy.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Gatunek występuje dość pospolicie w Ameryce Północnej (USA i Kanada). Zasiedla góry i niziny tam gdzie płyną strumyki i inne małe cieki wodne.

Tryb życia i zachowanie

Salamandra ta w chwili zagrożenia może odrzucić ogon. Prowadzi ziemno-wodny tryb życia. Nie oddala się daleko od wody. Jest aktywna najbardziej o świcie i o zmierzchu, a także w nocy. Szybko się porusza i potrafi ukąsić.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 14 cm, z czego około połowa przypada na ogon. Parotydy są wąskie i niewielkie. Larwy mają skrzela zewnętrzne.

Pożywienie

Poluje na owady i pajęczaki.

Rozmnażanie

Gody odbywają się na lądzie. Samiec składa spermatofory, które samica podejmuje wargami kloakalnymi. Samica składa w wilgotnym miejscu 12-26 jaj i pilnuje ich do momentu, w którym wylegają sie larwy. Później rozwijają się w wodzie przez 9-12 miesięcy.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.© medianauka.pl, 2019-02-19, GAT-15955
Pokrewne gatunki płazów

ikona
Bolitoglossa mexicana
ikona
Plethodon yonahlossee
ikonaGrzybozorek peruwiański
Bolitoglossa peruviana
ikonaNibytryton czerwony
Pseudotriton ruber
Salamandry bezpłucne, bezpłucnikowate
Salamandry bezpłucne, bezpłucnikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
Ilustrowana encyklopedia płazów i gadów Polski - Atlas
Montessori - Zwierzęta
Atlas płazów i gadów Polski status rozmieszczenie ochrona
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.