Słonecznica

Słonecznica (Eurypyga helias)

© Henner Damke - Fotolia.com

Słonecznica (Eurypyga helias) to jedyny przedstawiciel rodziny słonecznic. Ma krępą budowę ciała. Nogi, szyja i dziób są średniej wielkości. Spód ciała jasno ubarwiony. Pozostała część pstra. Na głowie z boku występują dwie jasne, poprzecznie biegnące pręgi, jedna w miejscu brwi, druga pod okiem. Poza tym upierzenie głowy jest czarne. Na skrzydłach znajdują się piękne plamy o żółtych i brązowych barwach, widoczne po rozłożeniu skrzydeł.

Występowanie i środowisko

To ptak Ameryki Środkowej i Południowej. Ptaka tego można spotkać nad brzegami rzek, strumieni w gęstych lasach równikowych.

Tryb życia i zachowanie

Zwykle brodzi w płytkiej wodzie w poszukiwaniu owadów, rybek i skorupiaków. Żyje samotnie lub w parach. W stanie spokoju ptak ten ma maskujące ubarwienie. Gdy czuje się zagrożony rozpościera skrzydła, ujawniając oczom napastnika jaskrawe, duże plamy. Ptak w ten sposób grozi lub broni się. Głos to przeciągły gwizd.

Pożywienie

Pokarm stanowią owady, małe rybki, skorupiaki.

Rozmnażanie

Gniazduje wysoko na drzewie. Gniazdo to czarka zbudowana z mułu, trawy i patyków. Samica w porze deszczowej składa 2 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez miesiąc. Pisklęta pokryte są puchem i pióra pokrywają ich ciało dopiero po miesiącu. Pod opieką rodziców pozostają kolejne 2 miesiące.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:


Filmy


Pokrewne gatunki ptaków

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-03-08, GAT-720
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.