Słonecznice

Słonecznice (Eurypygidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowych, która liczy dziś zaledwie 1 gatunek. Słonecznice w Polsce nie występują.

Wygląd

Mają krępą budowę ciała. Nogi, szyja i dziób są średniej wielkości. Spód ciała jasny. Pozostała część pstra. Na czarnej głowie z boku występują dwie jasne, poprzecznie biegnące pręgi. Na skrzydłach znajdują się piękne plamy o żółtych i brązowych barwach, widoczne po rozłożeniu skrzydeł.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


SłonecznicaSłonecznica

Eurypyga helias

To jedyny przedstawiciel rodziny słonecznic. Ma krępą budowę ciała. Nogi, szyja i dziób są średniej wielkości. Spód ciała jasno ubarwiony. Pozostała część pstra. Żyje samotnie lub w parach.

Występowanie i środowisko

Ameryka Środkowa i północna część Ameryki Południowej. Mieszkają nad brzegami rzek, strumieni w gęstych lasach równikowych.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka0
Ameryka Północna1
Ameryka Południowa1
Australia0
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Zwykle brodzą w płytkiej wodzie w poszukiwaniu pokarmu. Żyją samotnie lub w parach. Gdy słonecznice czują się zagrożone rozpościerają skrzydła, ujawniając oczom napastnika jaskrawe, duże plamy.

Rozmnażanie

Gniazdują wysoko na drzewach. Samice w porze deszczowej składają 2 jaja, które wysiadują oboje rodzice przez 30 dni. Pisklęta pokryte są puchem i pióra pokrywają ich ciało dopiero po miesiącu. Pod opieką rodziców pozostają kolejne 2 miesiące.

Pożywienie

Pokarm stanowią owady, małe rybki, skorupiaki.

Ochrona i zagrożenia

Nie są zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-03-08, RODZ-270Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.