Logo Media Nauka

FacebookSłonecznice

Słonecznice (Eurypygidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowych, która liczy dziś zaledwie 1 gatunek. Słonecznice w Polsce nie występują.

Wygląd

Mają krępą budowę ciała. Nogi, szyja i dziób są średniej wielkości. Spód ciała jasny. Pozostała część pstra. Na czarnej głowie z boku występują dwie jasne, poprzecznie biegnące pręgi. Na skrzydłach znajdują się piękne plamy o żółtych i brązowych barwach, widoczne po rozłożeniu skrzydeł.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


SłonecznicaSłonecznica

Eurypyga helias

To jedyny przedstawiciel rodziny słonecznic. Ma krępą budowę ciała. Nogi, szyja i dziób są średniej wielkości. Spód ciała jasno ubarwiony. Pozostała część pstra. Żyje samotnie lub w parach.

Występowanie i środowisko

Ameryka Środkowa i północna część Ameryki Południowej. Mieszkają nad brzegami rzek, strumieni w gęstych lasach równikowych.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka0
Ameryka Północna1
Ameryka Południowa1
Australia0
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Zwykle brodzą w płytkiej wodzie w poszukiwaniu pokarmu. Żyją samotnie lub w parach. Gdy słonecznice czują się zagrożone rozpościerają skrzydła, ujawniając oczom napastnika jaskrawe, duże plamy.

Rozmnażanie

Gniazdują wysoko na drzewach. Samice w porze deszczowej składają 2 jaja, które wysiadują oboje rodzice przez 30 dni. Pisklęta pokryte są puchem i pióra pokrywają ich ciało dopiero po miesiącu. Pod opieką rodziców pozostają kolejne 2 miesiące.

Pożywienie

Pokarm stanowią owady, małe rybki, skorupiaki.

Ochrona i zagrożenia

Nie są zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
© medianauka.pl, 2015-03-08, RODZ-270 

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Polecamy w naszym sklepie

Paw Puzzle
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Kubek sowy
Montessori - Zwierzęta
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.