Słonecznice

Słonecznice (Eurypygidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowych, która liczy dziś zaledwie 1 gatunek. Słonecznice w Polsce nie występują.

Mają krępą budowę ciała. Nogi, szyja i dziób są średniej wielkości. Spód ciała jasny. Pozostała część pstra. Na czarnej głowie z boku występują dwie jasne, poprzecznie biegnące pręgi. Na skrzydłach znajdują się piękne plamy o żółtych i brązowych barwach, widoczne po rozłożeniu skrzydeł.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Występowanie i środowisko

Ameryka Środkowa i północna część Ameryki Południowej. Mieszkają nad brzegami rzek, strumieni w gęstych lasach równikowych.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka0
Ameryka Północna1
Ameryka Południowa1
Australia0
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Zwykle brodzą w płytkiej wodzie w poszukiwaniu pokarmu. Żyją samotnie lub w parach. Gdy słonecznice czują się zagrożone rozpościerają skrzydła, ujawniając oczom napastnika jaskrawe, duże plamy.

Rozmnażanie

Gniazdują wysoko na drzewach. Samice w porze deszczowej składają 2 jaja, które wysiadują oboje rodzice przez 30 dni. Pisklęta pokryte są puchem i pióra pokrywają ich ciało dopiero po miesiącu. Pod opieką rodziców pozostają kolejne 2 miesiące.

Pożywienie

Pokarm stanowią owady, małe rybki, skorupiaki.

Ochrona i zagrożenia

Nie są zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-03-08, RODZ-270©® Media Nauka 2008-2023 r.