Logo Media Nauka

FacebookSłonecznice

Słonecznice (Eurypygidae) to rodzina ptaków z rzędu żurawiowych, która liczy dziś zaledwie 1 gatunek. Słonecznice w Polsce nie występują.

Wygląd

Mają krępą budowę ciała. Nogi, szyja i dziób są średniej wielkości. Spód ciała jasny. Pozostała część pstra. Na czarnej głowie z boku występują dwie jasne, poprzecznie biegnące pręgi. Na skrzydłach znajdują się piękne plamy o żółtych i brązowych barwach, widoczne po rozłożeniu skrzydeł.

Gatunki

Wykaz gatunków.

SłonecznicaSłonecznica

Eurypyga helias

To jedyny przedstawiciel rodziny słonecznic. Ma krępą budowę ciała. Nogi, szyja i dziób są średniej wielkości. Spód ciała jasno ubarwiony. Pozostała część pstra. Żyje samotnie lub w parach.

Występowanie i środowisko

Ameryka Środkowa i północna część Ameryki Południowej. Mieszkają nad brzegami rzek, strumieni w gęstych lasach równikowych.

Tryb życia i zachowanie

Zwykle brodzą w płytkiej wodzie w poszukiwaniu pokarmu. Żyją samotnie lub w parach. Gdy słonecznice czują się zagrożone rozpościerają skrzydła, ujawniając oczom napastnika jaskrawe, duże plamy.

Rozmnażanie

Gniazdują wysoko na drzewach. Samice w porze deszczowej składają 2 jaja, które wysiadują oboje rodzice przez 30 dni. Pisklęta pokryte są puchem i pióra pokrywają ich ciało dopiero po miesiącu. Pod opieką rodziców pozostają kolejne 2 miesiące.

Pożywienie

Pokarm stanowią owady, małe rybki, skorupiaki.

Ochrona i zagrożenia

Nie są zagrożone wymarciem.
© medianauka.pl, 2015-03-08, RODZ-270Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.