Sosnowate (Pinaceae)

Sosnowate (Pinaceae) to rośliny z rzędu szpilkowców.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Cedr himalajskiCedr himalajski

Cedrus deodara

Cedr himalajski (Cedrus deodara) to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych, pochodzące z Himalajów. Osiąga wysokość 40 m, w uprawach w Polsce do 20 m. Igły mają niebieskawozielony kolor, mają do 5 cm długości.

Choina kanadyjskaChoina kanadyjska G

Tsuga canadensis

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) to drzewo z rodziny sosnowatych, jedyny gatunek rodzaju Tsuga uprawiany w Polsce. Drzewo to dostarcza balsamu kanadyjskiego oraz garbników. Wierzchołek drzewa zawsze wskazuje północny-wchód.

Jodła jednobarwna, jodła kalifornijskaJodła jednobarwna, jodła kalifornijska G

Abies concolor

Jodła jednobarwna, jodła kalifornijska (Abies concolor) to gatunek drzewa z rodziny sosnowatych, szybko rosnący, o regularnym, stożkowatym lub walcowatym pokroju. To jedno z najpiękniejszych drzew iglastych na świecie.

Jodła kaukaskaJodła kaukaska G

Abies nordmanniana

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) to gatunek drzewa iglastego, należący do rodziny sosnowatych, bardzo podobny do jodły pospolitej. Ma gęstą i regularną koronę o stożkowatym pokroju.

Jodła koreańskaJodła koreańska G

Abies koreana

Jodła koreańska (Abies koreana) to azjatyckie drzewo z rodziny sosnowatych. Ma pokrój szerokiego stożka. To wolno rosnące drzewo, przyrasta zaledwie 15 cm rocznie. Osiąga wysokość 10 m. To jedna z najcenniejszych jodeł w uprawie.

Jodła nikkońska, jodła nikkoJodła nikkońska, jodła nikko

Abies homolepis

Jodła nikkońska, jodła nikko (Abies homolepis) to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych o szerokostożkowym pokroju. To górskie drzewo z obszaru środkowej części Japonii.

Kosodrzewina, sosna górska, sosna kosa, kosówkaKosodrzewina, sosna górska, sosna kosa, kosówka PL

Pinus mugo

Kosodrzewina, sosna górska (Pinus mugo) to wysoki krzew lub małe drzewo, typowe dla krajobrazu wysokogórskiego, tworząc całe piętro. Piętro kosówki w naszych górach powstało zaledwie kilka tysięcy lat temu.

Modrzew europejski, modrzew pospolityModrzew europejski, modrzew pospolity PL

Larix decidua

Modrzew europejski (Larix decidua) to drzewo szpilkowe, które jako jedyne u nas zrzuca igły na zimę. To najbardziej światłolubne rodzime drzewo iglaste. Znane są w Polsce dwa podgatunki: modrzew europejski typowy oraz modrzew europejski polski.

Sosna BanksaSosna Banksa G

Pinus banksiana

Sosna Banksa (Pinus banksiana) to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych o rzadkiej koronie, nieforemnej. Sosna Banksa pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie to rzadki gatunek, Polsce również rzadko spotykany i to w uprawach.

Sosna czarnaSosna czarna G

Pinus nigra

Sosna czarna, sosna austriacka (Pinus nigra) to gatunek drzewa z rodziny sosnowatych o szerokiej koronie, często sadzone w ogrodach. Młode osobniki mają szerokostożkowaty pokrój. Znanych jest około 50 odmian na świecie.

Sosna koreańskaSosna koreańska G

Pinus koraiensis

Sosna koreańska (Pinus koraiensis) to gatunek drzewa szpilkowego z rodziny sosnowatych o szerokostożkowatym pokroju o jadalnych nasionach. Czasem sadzona jako drzewo ozdobne.

Sosna wydmowaSosna wydmowa

Pinus contorta

Sosna wydmowa (Pinus contorta) to gatunek drzewa z rodziny sosnowatych o wąskim i strzelistym pokroju. Szyszki są małe z kolcami na łuskach. Osiąga wysokość zwykle 25 m, najwięcej 35 m.

Świerk białyŚwierk biały G

Picea glauca

Świerk biały (Picea glauca) to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych o gęstej koronie o stożkowatym pokroju w młodości i jasnych, prawie białych pędach. Odmiany tego drzewa są sadzone jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach.

Świerk kłujący, świerk srebrnyŚwierk kłujący, świerk srebrny G

Picea pungens

Świerk kłujący (Picea pungens) to drzewo iglaste o stożkowatym pokroju z rodziny sosnowatych, znane powszechnie jako świerk srebrny, jedno z najczęściej stosowanych drzew na bożonarodzeniowe choinki. Gałęzie stosowane w bukieciarstwie.

Świerk serbskiŚwierk serbski G

Picea omorika

Świerk serbski (Picea omorika) to szybko rosnące drzewo iglaste o kolumnowym pokroju o łukowato wygiętych gałęziach ku górze. Drzewo to występuje w około 30 odmianach.Inne gatunki

 • Jodła pospolita (Abies alba)
 • Jodła balsamiczna (Abies balsamea)
 • Jodła olbrzymia (Abies grandis)
 • Modrzew japoński (Larix kaempferi)
 • Modrzew syberyjski, modrzew rosyjski (Larix russica)
 • Świerk pospolity (Picea abies)
 • Świerk sitkajski (Picea sitchensis)
 • Sosna limba (Pinus cembra)
 • Sosna smołowa (Pinus rigida)
 • Sosna wejmutka (Pinus strobus)
 • Sosna pospolita (Pinus sylvestris)
 • Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii)

Zdjęcia i grafiki - galeria


© medianauka.pl, 2017-06-24, RODZ-1245

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Kosodrzewina, sosna górska, sosna kosa, kosówka
          

Kwitnie kosodrzewina.

ukryj/pokaż
Modrzew europejski, modrzew pospolity
          

Kwitnie modrzew europejski.

ukryj/pokaż
Sosna Banksa
           

Kwitnie sosna Banksa.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.