Logo Media Nauka

Sosnowate

Sosnowate (Pinaceae) to rośliny z rzędu szpilkowców.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Cedr himalajskiCedr himalajski

Cedrus deodara

Cedr himalajski (Cedrus deodara) to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych, pochodzące z Himalajów. Osiąga wysokość 40 m, w uprawach w Polsce do 20 m. Igły mają niebieskawozielony kolor, mają do 5 cm długości.


Choina kanadyjskaChoina kanadyjska PL - ogród

Tsuga canadensis

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) to drzewo z rodziny sosnowatych, jedyny gatunek rodzaju Tsuga uprawiany w Polsce. Drzewo to dostarcza balsamu kanadyjskiego oraz garbników. Wierzchołek drzewa zawsze wskazuje północny-wchód.


Daglezja zielonaDaglezja zielona PL - obcy

Pseudotsuga menziesii

Daglezja zielona, jedlica Douglasa (Pseudotsuga menziesii) to zimozielone, szybko rosnące drzewo iglaste z rodziny sosnowatych, sadzone w parkach, lasach.


Jodła jednobarwna, jodła kalifornijskaJodła jednobarwna, jodła kalifornijska PL - ogród

Abies concolor

Jodła jednobarwna, jodła kalifornijska (Abies concolor) to gatunek drzewa z rodziny sosnowatych, szybko rosnący, o regularnym, stożkowatym lub walcowatym pokroju. To jedno z najpiękniejszych drzew iglastych na świecie.


Jodła kaukaskaJodła kaukaska PL - ogród

Abies nordmanniana

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) to gatunek drzewa iglastego, należący do rodziny sosnowatych, bardzo podobny do jodły pospolitej. Ma gęstą i regularną koronę o stożkowatym pokroju.


Jodła koreańskaJodła koreańska PL - ogród

Abies koreana

Jodła koreańska (Abies koreana) to azjatyckie drzewo z rodziny sosnowatych. Ma pokrój szerokiego stożka. To wolno rosnące drzewo, przyrasta zaledwie 15 cm rocznie. Osiąga wysokość 10 m. To jedna z najcenniejszych jodeł w uprawie.


Jodła nikkońska, jodła nikkoJodła nikkońska, jodła nikko

Abies homolepis

Jodła nikkońska, jodła nikko (Abies homolepis) to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych o szerokostożkowym pokroju. To górskie drzewo z obszaru środkowej części Japonii.


Jodła pospolitaJodła pospolita PL

Abies alba

Jodła pospolita (Abies alba) to drzewo szpilkowe z rodziny sosnowatych o leczniczych właściwościach, rzadko spotykane w uprawach ozdobnych. Jodła pospolita ma na początku stożkowaty pokrój, później jest w górnej części spłaszczona.


Kosodrzewina, sosna górska, sosna kosa, kosówkaKosodrzewina, sosna górska, sosna kosa, kosówka PL

Pinus mugo

Kosodrzewina, sosna górska (Pinus mugo) to wysoki krzew lub małe drzewo, typowe dla krajobrazu wysokogórskiego, tworząc całe piętro. Piętro kosówki w naszych górach powstało zaledwie kilka tysięcy lat temu.


Modrzew europejski, modrzew pospolityModrzew europejski, modrzew pospolity PL

Larix decidua

Modrzew europejski (Larix decidua) to drzewo szpilkowe, które jako jedyne u nas zrzuca igły na zimę. To najbardziej światłolubne rodzime drzewo iglaste. Znane są w Polsce dwa podgatunki: modrzew europejski typowy oraz modrzew europejski polski.


Sosna BanksaSosna Banksa PL - ogród

Pinus banksiana

Sosna Banksa (Pinus banksiana) to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych o rzadkiej koronie, nieforemnej. Sosna Banksa pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie to rzadki gatunek, Polsce również rzadko spotykany i to w uprawach.


Sosna czarnaSosna czarna PL - ogród

Pinus nigra

Sosna czarna, sosna austriacka (Pinus nigra) to gatunek drzewa z rodziny sosnowatych o szerokiej koronie, często sadzone w ogrodach. Młode osobniki mają szerokostożkowaty pokrój. Znanych jest około 50 odmian na świecie.


Sosna koreańskaSosna koreańska PL - ogród

Pinus koraiensis

Sosna koreańska (Pinus koraiensis) to gatunek drzewa szpilkowego z rodziny sosnowatych o szerokostożkowatym pokroju o jadalnych nasionach. Czasem sadzona jako drzewo ozdobne.


Sosna limbaSosna limba PL

Pinus cembra

Sosna limba, limba (Pinus cembra) to gatunek szpilkowego drzewa z rodziny sosnowatych, rosnącego w górach.


Sosna rumelijskaSosna rumelijska

Pinus peuce

Sosna rumelijska (Pinus peuce) to gatunek drzewa szpilkowego z rodziny sosnowatych, cenne drzewo ozdobne. to endemit Bałkanów.


Sosna wejmutkaSosna wejmutka PL - ogród

Pinus strobus

Sosna wejmutka (Pinus strobus) to gatunek drzewa szpilkowego z rodziny sosnowatych, dość często sadzonego jako drzewo ozdobne.


Sosna wydmowaSosna wydmowa

Pinus contorta

Sosna wydmowa (Pinus contorta) to gatunek drzewa z rodziny sosnowatych o wąskim i strzelistym pokroju. Szyszki są małe z kolcami na łuskach. Osiąga wysokość zwykle 25 m, najwięcej 35 m.


Sosna zwyczajna, sosna pospolitaSosna zwyczajna, sosna pospolita PL

Pinus sylvestris

Sosna zwyczajna, sosna pospolita (Pinus sylvestris) to gatunek zimozielonego drzewa szpilkowego z rodziny sosnowatych. To bardzo pospolite drzewo spotykane w lasach. To także drzewo o leczniczych właściwościach.


Świerk białyŚwierk biały PL - ogród

Picea glauca

Świerk biały (Picea glauca) to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych o gęstej koronie o stożkowatym pokroju w młodości i jasnych, prawie białych pędach. Odmiany tego drzewa są sadzone jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach.


Świerk kłujący, świerk srebrnyŚwierk kłujący, świerk srebrny PL - ogród

Picea pungens

Świerk kłujący (Picea pungens) to drzewo iglaste o stożkowatym pokroju z rodziny sosnowatych, znane powszechnie jako świerk srebrny, jedno z najczęściej stosowanych drzew na bożonarodzeniowe choinki. Gałęzie stosowane w bukieciarstwie.


Świerk pospolityŚwierk pospolity PL

Picea abies

Świerk pospolity (Picea abies) to gatunek zimozielonego drzewa szpilkowego z rodziny sosnowatych o leczniczych właściwościach i zmiennym pokroju. Wykorzystywany jako drzewko bożonarodzeniowe.


Świerk serbskiŚwierk serbski PL - ogród

Picea omorika

Świerk serbski (Picea omorika) to szybko rosnące drzewo iglaste o kolumnowym pokroju o łukowato wygiętych gałęziach ku górze. Drzewo to występuje w około 30 odmianach.Zdjęcia - galeriaInne gatunki

  • Jodła balsamiczna (Abies balsamea)
  • Jodła olbrzymia (Abies grandis)
  • Modrzew japoński (Larix kaempferi)
  • Modrzew syberyjski, modrzew rosyjski (Larix russica)
  • Świerk sitkajski (Picea sitchensis)
  • Sosna smołowa (Pinus rigida)

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Daglezja zielona
          

Kwitnie daglezja zielona.

ukryj/pokaż
Jodła pospolita
          

Kwitnie jodła pospolita.

ukryj/pokaż
Kosodrzewina, sosna górska, sosna kosa, kosówka
          

Kwitnie kosodrzewina.

ukryj/pokaż
Modrzew europejski, modrzew pospolity
          

Kwitnie modrzew europejski.

ukryj/pokaż
Sosna Banksa
           

Kwitnie sosna Banksa.

ukryj/pokaż
Sosna limba
          

Kwitnie limba.

ukryj/pokaż
Sosna wejmutka
          

Kwitnie sosna wejmutka.

ukryj/pokaż
Sosna zwyczajna, sosna pospolita
           

Kwitnie sosna pospolita.

ukryj/pokaż
Świerk pospolity
          

Kwitnie świerk pospolity.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2017-06-24, RODZ-1245Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.