Szczerbatek

Szczerbatek (Rhogogaster) Szczerbatek (Rhogogaster spp.) to owad z rodziny pilarzowatych. W Polsce występują trzy gatunki bliźniacze, które bardzo trudno od siebie odróżnić. W zasadzie nie jest to możliwe tylko na podstawie zdjęcia. Są to następujące gatunki (tak zwane gatunki bliźniacze):

  • szczerbatek zielony (Rhogogaster viridis),
  • szczerbatek punktowany (Rhogogaster punctulata),
  • Rhogogaster chlorosoma.

Ciało wszystkich opisywanych tutaj gatunków jest zielone z delikatnym, czarnym rysunkiem. Oczy są ciemne. Na głowie znajduje się ciemny rysunek w kształcie litery "omega". Skrzydła układają się podczas spoczynku wzdłuż ciała. Mają żółtawy lub brązowy odcień.

Szczerbatek zielony ma bardziej intensywny odcień zieleni na odwłoku oraz ciemną linię biegnącą przez odwłok.

Gatunki

Wykaz gatunków.  • Rhogogaster chlorosoma
  • Szczerbatek punktowany (Rhogogaster punctulata)
  • Szczerbatek zielony (Rhogogaster viridis)

Zdjęcia - galeriaWystępowanie i środowisko

Szczerbatki są obecne na terenie całego kraju. Najbardziej pospolity jest szczerbatek zielony. Błonkówki te preferują zakrzewienia, łąki na skrajach lasów, lasy, tereny zwykle w bliskiej odległości od wody.

Tryb życia i zachowanie

To owady o dziennej aktywności.

Rozmnażanie

Samice składają jaja na różnych roślinach. Larwa rozwija się 2-3 tygodnie.

Pożywienie

Larwy żywią się liśćmi różnych drzew i krzewów. Imagines są drapieżne. Polują na drobne owady, które zjadają na liściu w spoczynku.

Ochrona i zagrożenia

Gatunki te nie są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Stwierdzono, że szczerbatek zielony poluje na larwy stonki ziemniaczanej.© medianauka.pl, , RODZAJ-5Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.