Tasergalowate

Tasergalowate, lufarowate (Pomatomidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do którego zaliczamy tylko jeden gatunek. Jest to lufar.

Wygląd

Ciało wydłużone, ubarwione na srebrzysto-niebiesko-zielonkawo. Ogon wcięty.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Lufar, skrzelołusk, tasergalLufar, skrzelołusk, tasergal

Pomatomus saltatrix

Lufar, skrzelołusk, tasergal (Pomatomus saltatrix) to jedyny przedstawiciel rodziny tasergalowatych. Ciało wydłużone, ubarwione na srebrzysto-niebiesko-zielonkawo.

Występowanie i środowisko

Zasiedlają tropikalne i subtropikalne rejony Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te sprawnie pływają i polują.

Morfologia i anatomia

Szczęka jest wyposażona w drobne zęby, z których część przypomina kły. Długość ciała 70-100 cm.

Pożywienie

To sprawni drapieżcy.
Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-06-25, RODZ-1117Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.