Tasza, zając morski

Tasza, zając morski (Cyclopterus lumpus) to ryba morska, należąca do rodziny taszowatych. Ma krępe, wysklepione, okrągłe i bardzo masywne ciało w kolorze szarym, pokryte różnymi wyrostkami, guzami kostnymi. Strona brzuszna jest jaśniejsza. Płetwa grzbietowa pokryta jest dość grubą warstwą skóry. W okresie godowym brzuch samca staje się pomarańczowy, a grzbiet brązowy. Płetwy brzuszne są zrośnięte w przyssawkę. Samice są większe.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje w przybrzeżnych wodach północnego Atlantyku. Jest obecna także w Bałtyku. Zajmuje strefę przybrzeżną wód, rzadko schodzi na głębokość do 350 m. Czasem pływa w toni wodnej.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk

Tryb życia i zachowanie

To mało ruchliwa ryba, prowadzi przydenny tryb życia. Podczas pływów ryba ta przytrzymuje się dna za pomocą płetw piersiowych, które przypominają przyssawki.

Morfologia i anatomia

Dorasta do 60 cm (samice) długości ciała, chociaż w Bałtyku tylko do 30 cm.

Pożywienie

Poluje na skorupiaki, małe ryby i meduzy.

Rozmnażanie

Samica wczesną wiosną składa jaja w grudkach na samym brzegu zbiornika wody. Przez długi czas od wiosny samiec nie je. Jest to okres tarła i opieki nad jajami. Jaj strzeże samiec. Gdy woda odpływa, bywa że samiec pozostaje na brzegu, chroniąc jaja swoim ciałem. Larwy mają nawet 6-7 mm długości. Po wylęgu młode przysysają się do ciała samca.

Ochrona i zagrożenia

To jadalna ryba, ale tylko samce mają smaczne mięso. Spożywa się ją w postaci wędzonej lub konserw. W Polsce ryba ta nie jest objęta wymiarem i okresem ochronnym.

Ciekawostki

Ikra taszy po zabarwieniu na czarno czasem sprzedawana jest jako tani kawior.


Pokrewne gatunki ryb

Taszowate
Taszowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-09-03, GAT-4218
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.