Tasza, zając morski

Tasza, zając morski (Cyclopterus lumpus) to ryba morska, należąca do rodziny taszowatych. Ma krępe, wysklepione, okrągłe i bardzo masywne ciało w kolorze szarym, pokryte różnymi wyrostkami, guzami kostnymi. Strona brzuszna jest jaśniejsza. Płetwa grzbietowa pokryta jest dość grubą warstwą skóry. W okresie godowym brzuch samca staje się pomarańczowy, a grzbiet brązowy. Płetwy brzuszne są zrośnięte w przyssawkę. Samice są większe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Tasza, zając morski (Cyclopterus lumpus)

© Picture Partners - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w przybrzeżnych wodach północnego Atlantyku. Jest obecna także w Bałtyku. Zajmuje strefę przybrzeżną wód, rzadko schodzi na głębokość do 350 m. Czasem pływa w toni wodnej.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk

Tryb życia i zachowanie

To mało ruchliwa ryba, prowadzi przydenny tryb życia. Podczas pływów ryba ta przytrzymuje się dna za pomocą płetw piersiowych, które przypominają przyssawki.

Morfologia i anatomia

Dorasta do 60 cm (samice) długości ciała, chociaż w Bałtyku tylko do 30 cm.

Pożywienie

Poluje na skorupiaki, małe ryby i meduzy.

Rozmnażanie

Samica wczesną wiosną składa jaja w grudkach na samym brzegu zbiornika wody. Przez długi czas od wiosny samiec nie je. Jest to okres tarła i opieki nad jajami. Jaj strzeże samiec. Gdy woda odpływa, bywa że samiec pozostaje na brzegu, chroniąc jaja swoim ciałem. Larwy mają nawet 6-7 mm długości. Po wylęgu młode przysysają się do ciała samca.

Ochrona i zagrożenia

To jadalna ryba, ale tylko samce mają smaczne mięso. Spożywa się ją w postaci wędzonej lub konserw. W Polsce ryba ta nie jest objęta wymiarem i okresem ochronnym.

Ciekawostki

Ikra taszy po zabarwieniu na czarno czasem sprzedawana jest jako tani kawior.


Pokrewne gatunki ryb

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-09-03, GAT-4218
©® Media Nauka 2008-2023 r.