Taszowate
Taszowate (Cyclopteridae) to rodzina ryb skorpenokształtnych z podrzędu głowaczowatych, czasem traktowana jako podrodzina dennikowatych. Zalicza się do niej około 50 gatunków. W Polsce żyje tylko jeden przedstawiciel tej rodziny.
Wygląd
Taszowate mają krępą budowę ciała, są silnie wygrzbiecone. Mają grubą skórę, mięsistą i pozbawioną łusek. Pokrywają ją guzowate twory i kolce. Płetwy brzuszne są nieco z tyłu i zrośnięte tak, że tworzą przyssawkę, która u form głębinowych jest zredukowana. Występuje jedna lub dwie płetwy grzbietowe.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Cyclopterus lumpus
Tasza, zając morski (Cyclopterus lumpus) to ryba morska, należąca do rodziny taszowatych. Ma krępe, wysklepione, okrągłe i bardzo masywne ciało w kolorze szarym, pokryte różnymi wyrostkami, guzami kostnymi.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- Eumicrotremus barbatus
Występowanie i środowisko
To ryby morskie. Zamieszkują Ocean Spokojny i Atlantycki. Są spotykane nawet na głębokości 4000 m.
Tryb życia i zachowanie
Ryby te są mało ruchliwe. Podczas odpływu samiec przysysa się do dna za pomocą płetw brzusznych.
Rozmnażanie
Często samiec strzeże ikry.
Ochrona i zagrożenia
Nie mają większego znaczenia gospodarczego.
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2016-09-03, RODZ-1024