Taszowate

Taszowate (Cyclopteridae) to rodzina ryb skorpenokształtnych z podrzędu głowaczowatych, czasem traktowana jako podrodzina dennikowatych. Zalicza się do niej około 50 gatunków. W Polsce żyje tylko jeden przedstawiciel tej rodziny.

Taszowate mają krępą budowę ciała, są silnie wygrzbiecone. Mają grubą skórę, mięsistą i pozbawioną łusek. Pokrywają ją guzowate twory i kolce. Płetwy brzuszne są nieco z tyłu i zrośnięte tak, że tworzą przyssawkę, która u form głębinowych jest zredukowana. Występuje jedna lub dwie płetwy grzbietowe.

Występowanie i środowisko

To ryby morskie. Zamieszkują Ocean Spokojny i Atlantycki. Są spotykane nawet na głębokości 4000 m.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te są mało ruchliwe. Podczas odpływu samiec przysysa się do dna za pomocą płetw brzusznych.

Rozmnażanie

Często samiec strzeże ikry.

Ochrona i zagrożenia

Nie mają większego znaczenia gospodarczego.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-09-03, RODZ-1024©® Media Nauka 2008-2023 r.