Logo Media Nauka

FacebookTrzewikodzioby

Trzewikodzioby (Balaenicipitidae) to rodzina ptaków z rzędu brodzących. Rodzina ta liczy dziś zaledwie 1 gatunek. W Polsce trzewikodzioby nie występują.

Wygląd

Najbardziej charakterystyczną cechą tych ptaków jest potężny, przypominający nieco chodak, dziób, haczykowato zakończony. Również głowa jest potężna. Szyja jest stosunkowo krótka. Upierzenie szaroniebieskie z zielonym połyskiem. Ciało jest dość masywne, nogi długie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


TrzewikodzióbTrzewikodziób

Balaeniceps rex

Ma charakterystyczny, potężny i dość krótki dziób (ma około 20 cm długości), przypominający drewniany but. Dziób ten jest na końcu haczykowato zagięty ku dołowi. Głowa również jest duża, szyja krótka. Zamieszkuje Afrykę.

Występowanie i środowisko

Ptaki te można spotkać w Afryce na bagnach, nad brzegami stawów i jezior oraz rzek.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą zasadniczo nocny tryb życia. Sprawnie latają, opierając dziób ciało. Pokarmu szukają samotnie lub w niewielkich grupach. Prowadzą osiadły tryb życia.

Rozmnażanie

Gniazdują na ziemi w trawie, najczęściej w porze suchej, gdy występuje obfitość pokarmu w postaci ryb dwudysznych. Samica składa 1-2 jaja. Pisklęta są gniazdownikami.

Pożywienie

Ryby, głównie dwudyszne, wykopywane z mułu za pomocą dzioba. Ponadto inne organizmy wodne.

Ochrona i zagrożenia

Są to ptaki bliskie zagrożenia wymarciem.
© medianauka.pl, 2015-03-03, RODZ-263 
Polecamy w naszym sklepie

Paw Puzzle
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.