Logo Media Nauka

FacebookTrzewikodzioby

Trzewikodzioby (Balaenicipitidae) to rodzina ptaków z rzędu brodzących. Rodzina ta liczy dziś zaledwie 1 gatunek. W Polsce trzewikodzioby nie występują.

Wygląd

Najbardziej charakterystyczną cechą tych ptaków jest potężny, przypominający nieco chodak, dziób, haczykowato zakończony. Również głowa jest potężna. Szyja jest stosunkowo krótka. Upierzenie szaroniebieskie z zielonym połyskiem. Ciało jest dość masywne, nogi długie.

Gatunki

Wykaz gatunków.

TrzewikodzióbTrzewikodziób

Balaeniceps rex

Ma charakterystyczny, potężny i dość krótki dziób (ma około 20 cm długości), przypominający drewniany but. Dziób ten jest na końcu haczykowato zagięty ku dołowi. Głowa również jest duża, szyja krótka. Zamieszkuje Afrykę.

Występowanie i środowisko

Ptaki te można spotkać w Afryce na bagnach, nad brzegami stawów i jezior oraz rzek.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą zasadniczo nocny tryb życia. Sprawnie latają, opierając dziób ciało. Pokarmu szukają samotnie lub w niewielkich grupach. Prowadzą osiadły tryb życia.

Rozmnażanie

Gniazdują na ziemi w trawie, najczęściej w porze suchej, gdy występuje obfitość pokarmu w postaci ryb dwudysznych. Samica składa 1-2 jaja. Pisklęta są gniazdownikami.

Pożywienie

Ryby, głównie dwudyszne, wykopywane z mułu za pomocą dzioba. Ponadto inne organizmy wodne.

Ochrona i zagrożenia

Są to ptaki bliskie zagrożenia wymarciem.
© medianauka.pl, 2015-03-03, RODZ-263Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.