Trzewikodzioby

Trzewikodzioby (Balaenicipitidae) to rodzina ptaków z rzędu pelikanowych. Rodzina ta liczy dziś zaledwie 1 gatunek. W Polsce trzewikodzioby nie występują.

Najbardziej charakterystyczną cechą tych ptaków jest potężny, przypominający nieco chodak, dziób, haczykowato zakończony. Również głowa jest potężna. Szyja jest stosunkowo krótka. Upierzenie szaroniebieskie z zielonym połyskiem. Ciało jest dość masywne, nogi długie.

Występowanie i środowisko

Ptaki te można spotkać w Afryce na bagnach, nad brzegami stawów i jezior oraz rzek.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka1
Ameryka Północna0
Ameryka Południowa0
Australia0
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą zasadniczo nocny tryb życia. Sprawnie latają, opierając dziób ciało. Pokarmu szukają samotnie lub w niewielkich grupach. Prowadzą osiadły tryb życia.

Rozmnażanie

Gniazdują na ziemi w trawie, najczęściej w porze suchej, gdy występuje obfitość pokarmu w postaci ryb dwudysznych. Samica składa 1-2 jaja. Pisklęta są gniazdownikami.

Pożywienie

Ryby, głównie dwudyszne, wykopywane z mułu za pomocą dzioba. Ponadto inne organizmy wodne.

Ochrona i zagrożenia

Są to ptaki bliskie zagrożenia wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-03-03, RODZ-263
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-04©® Media Nauka 2008-2023 r.