Warany
Warany (Varanidae) to rodzina gadów, która liczy dziś 34 gatunki w 1 rodzaju.
Wygląd
Ich cechą charakterystyczną jest język, zbudowany z dwóch części: mięsistej pochwy, stanowiącej dla wysuwanej, rozdwojonej części języka, która stanowi narząd dotyku. Szyja jest długa, ogon bocznie spłaszczony, nie może być odrzucony przez zwierzę. Palce kończyn zaopatrzone w pazury. Na głowie występują liczne tarczki, na całym ciele - łuski, pod którymi nie ma zwykle płytek kostnych. Pośród waranów są największe dziś żyjące jaszczurki.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Varanus panoptes
Varanus panoptes to gatunek gada z rodziny waranów. Ubarwienie ciała żółto-brązowe, jaśniejsze od spodu. Ogon bardzo długi, prążkowany.

Varanus beccarii
Varanus beccarii to gatunek jaszczurki z rodziny waranów. Ma mocno wydłużone ciało i bardzo długi ogon. Ubarwienie grafitowe.

Varanus cumingi
Varanus cumingi to gatunek jaszczurki z rodziny waranów. Ma żółto-czarne ubarwienie.

Varanus doreanus
Varanus doreanus to gatunek jaszczurki z rodziny waranów. Ma proporcjonalnie dużą głowę. Ubarwienie zielono-brązowe z żółtymi plamkami. Koniec ogona jest niebieskawy.

Varanus jobiensis
Varanus jobiensis to gatunek gada z rodziny waranów. Ma silnie wydłużoną sylwetkę ciała. Ubarwienie żółtobrązowe.

Varanus pilbarensis
Varanus pilbarensis to gatunek gada z rodziny waranów. Ubarwienie ciała żółto-brązowe.

Varanus rosenbergi
Varanus rosenbergi to gatunek jaszczurki z rodziny waranów. Ma długą szyję, spłaszczony bocznie ogon, dość smukłą sylwetkę. Ubarwienie szarawe z pomarańczowożółtymi plamkami.

Varanus albigularis
Waran białogardły (Varanus albigularis) to gatunek jaszczurki z rodziny waranów. Występuje w Afryce na południe od równika na obszarach sawannowych.

Varanus rudicollis
Waran czarny, waran szorstkoszyi (Varanus rudicollis) to gatunek jaszczurki z rodziny waranów o ciemnoszarym lub czarnym ubarwieniu z jasnymi plamkami na ciele. Osobniki dorosłe są czarne. Gatunek pochodzi z Indonezji.

Varanus gouldii
Waran Goulda, waran piaskowy (Varanus gouldii) to gatunek gada z rodziny waranów. Waran ten ma smukła sylwetkę i bardzo długą, dość elastyczną szyję.

Varanus acanthurus
Waran kolczastoogonowy (Varanus acanthurus) to gatunek jaszczurki z rodziny waranów. Głowa jest wydłużona, pysk zaostrzony. Ogon jest w przekroju okrągły, pokryty kolczastymi łuskami. Ubarwienie dość zmienne.

Varanus varius
Waran kolorowy (Varanus varius) to gatunek jaszczurki z rodziny waranów, jeden z największych waranów. Ubarwienie brązowo-czarne lub czarne z żółtymi, poprzecznymi pasami.

Varanus mertensi
Waran Mertensa to gatunek gada z rodziny waranowatych, prowadzącego wodny tryb życia. Ma bardzo długi ogon, mocno spłaszczony. Nozdrza znajdują się na czubku nosa.

Varanus niloticus
Waran nilowy (Varanus niloticus) to gatunek gada z rodziny waranów o szarozielonym ubarwieniu ciała z niewyraźnym plamkowaniem. Ciało jest mocno wydłużone. Kończyny zakończone są ostrymi pazurami.

Varanus salvadorii
Waran papuaski to bardzo duża jaszczurka z charakterystycznymi żółtymi plamami na ciele, , które układają się w poprzeczne rzędy. Ma bardzo długi ogon, stanowiący połowę długości ciała.

Varanus salvator
Waran paskowany, waran leśny (Varanus salvator) to gatunek dużej jaszczurki z rodziny waranów. Głowa niewielkich rozmiarów, szyja długa, silny ogon, bocznie spłaszczony.

Varanus exanthematicus
Waran stepowy zwany pustynnym, to waran o ciemnooliwkowym ubawieniu z małymi, jasnymi, żółtymi plamkami. Ogon jest pokryty ciemnymi i żółtymi pręgami.

Varanus prasinus
Waran szmaragdowy, waran szmaragdowozielony (Varanus prasinus) to gatunek gada z rodziny waranów. Ma wydłużoną sylwetkę ciała, bardzo długi ogon. Ubarwienie zielone z poprzecznymi, czarnymi pasami.

Varanus timorensis
Waran timorski to piękna jaszczurka pochodząca z Indonezji o wydłużonym kształcie ciała. Ma dość długą szyję i stosunkowo małą głowę. Żyje na kilku wyspach na południowej części Indonezji.

Varanus komodoensis
Waran z komodo to największa jaszczurka świata. Występuje bardzo rzadko. Głowa jest duża, pysk wydłużony, szyja gruba, ma długi ogon. Kopie nory w ziemi, w których spędza noce.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.




















Inne gatunki
- Varanus baritji
- Varanus bengalensis
- Varanus boehmei
- Varanus bogerti
- Varanus brevicauda
- Varanus bushi
- Varanus caudolineatus
- Varanus eremius
- Varanus finschi
- Varanus flavescens
- Varanus giganteus
- Varanus gilleni
- Varanus glauerti
- Varanus glebopalma
- Varanus hamersleyensis
- Varanus indicus
- Varanus juxtindicus
- Varanus keithhornei
- Varanus kingorum
- Varanus kordensis
- Varanus mabitang
- Varanus macraei
- Varanus marmoratus
- Varanus mitchelli
- Varanus nuchalis
- waran Gray'a (Varanus olivaceus)
- Varanus primordius
- Varanus reisingeri
- Varanus scalaris
- Varanus semiremex
- Varanus sparnus
- Varanus spenceri
- Varanus spinulosus
- Varanus storri
- Varanus telenesetes
- Varanus tristis
- Varanus yemenensis
Występowanie i środowisko
Są to gady Starego Świata i niektórych wysp. Największa różnorodność waranów występuje w Australii (25 gatunków). Preferują suche obszary.
Tryb życia i zachowanie
Są zwykle bardzo ruchliwe. Prowadzą naziemny tryb życia. Bardzo dobrze wspinają się na drzewa.
Morfologia i anatomia
Waran z Komodo jest jadowity. Warany posługują się zwykle zmysłem chemicznym. Dobrze rozwinięty jest także węch i słuch.
Rozmnażanie
Wszystkie warany są jajorodne. Samice składają od 7 do 37 jaj w ziemi, dziuplach, kopcach termitów. Samce toczą walki o samice.
Pożywienie
Żywią się kręgowcami i bezkręgowcami. Zjadają jaja, padlinę. Niektóre gatunki napadają na duże ssaki (nawet bawół indyjski, który waży 500 kg), atakują też ludzi. Większość jest owadożerna. Niektóre warany żywią się owocami.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-82