Waruga

Waruga (Scopus umbretta) to jedyny przedstawiciel rodziny warug o charakterystycznej, dużej głowie z czubem z tyłu. Ciało krępe z krótkimi nogami (jak na ptaka brodzącego), dziób mocny, spłaszczony dwubocznie, na końcu lekko zagięty haczykowato w dół. Palce nóg są spięte błoną pławną. Dziób i nogi są czarne, upierzenie jednolicie brązowe. Samiec i samica wyglądają podobnie.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Waruga (Scopus umbretta)

© mattiaath - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ptak ten występuje na mokradłach, nad brzegami jezior, stawów, rzek, nad sztucznymi zbiornikami (nawet rowy melioracyjne), a także nad zatoczkami morskimi. Waruga zamieszkuje Afrykę i Madagaskar. Niewielki obszar występowania obejmuje też Półwysep Arabski.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi dzienny i samotniczy tryb życia. Nie jest płochliwa. Dość często żyje w pobliżu człowieka. Warugi w poszukiwaniu pokarmu brodzą w płytkiej wodzie lub przeczesując suchy ląd. W locie ptak chowa głowę ku tyłowi. Zazwyczaj ptak ten się nie odzywa. Podczas lotu wydaje okrzyki.

Pożywienie

Pokarmu szuka za dnia i w nocy. Zjada płazy, ryby i owady. Jego przysmakiem są kijanki i żaby z rodzaju Xenopus.

Rozmnażanie

Warugi budują gniazdo o niezwykłej konstrukcji. Jest to kula o średnicy ponad 1 m, zbudowana z gałęzi i mułu, z tunelem prowadzącym do jej wnętrza. Tunel może mieć nawet 60 cm długości. Budowa gniazda może trwać nawet pół roku. Gniazduje zazwyczaj na drzewach, ale gdy tych jest bardzo mało w okolicy, wówczas buduje na murach, skałach, a nawet na ziemi.

Ciekawą praktyką jest udawana kopulacja, podczas której ptaki wchodzą na siebie, jednak nie dochodzi podczas tego zachowania do prawdziwego zbliżenia.

Warugi rozmnażają się przez cały rok. Samica znosi od 3 do 7 białych jaj, które po pewnym czasie pokrywają się plamami. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 28-30 dni. Pisklęta pozostają pod opieką rodziców przez kolejne 44-50 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest licznym ptakiem w Afryce.

Ciekawostki

Ludy Afryki wierzą, że niepokojenie warugi przynosi nieszczęście.

Ptak ten ma zwyczaj udawać stosunek płciowy, który ma miejsce dopiero po ukończeniu gniazda.

Waruga lubi przyozdobić swoje gniazdo różnymi drobiazgami. Mogą to być kości lub ceramika albo cokolwiek innego.


Pokrewne gatunki ptaków

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-03-03, GAT-712
©® Media Nauka 2008-2023 r.