logo

Waruga

Waruga (Scopus umbretta) to jedyny przedstawiciel rodziny warug o charakterystycznej, dużej głowie z czubem z tyłu. Ciało krępe z krótkimi nogami (jak na ptaka brodzącego), dziób mocny, spłaszczony dwubocznie, na końcu lekko zagięty haczykowato w dół. Palce nóg są spięte błoną pławną. Dziób i nogi są czarne, upierzenie jednolicie brązowe. Samiec i samica wyglądają podobnie.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Ptak ten występuje na mokradłach, nad brzegami jezior, stawów, rzek, nad sztucznymi zbiornikami (nawet rowy melioracyjne), a także nad zatoczkami morskimi. Waruga zamieszkuje Afrykę i Madagaskar. Niewielki obszar występowania obejmuje też Półwysep Arabski.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi dzienny i samotniczy tryb życia. Nie jest płochliwa. Dość często żyje w pobliżu człowieka. Warugi w poszukiwaniu pokarmu brodzą w płytkiej wodzie lub przeczesując suchy ląd. W locie ptak chowa głowę ku tyłowi.

Pożywienie

Pokarmu szuka za dnia i w nocy. Zjada płazy, ryby i owady. Jego przysmakiem są kijanki i żaby z rodzaju Xenopus.

Rozmnażanie

Warugi budują gniazdo o niezwykłej konstrukcji. Jest to kula o średnicy ponad 1 m, zbudowana z gałęzi i mułu, z tunelem prowadzącym do jej wnętrza. Tunel może mieć nawet 60 cm długości. Budowa gniazda może trwać nawet pół roku. Gniazduje zazwyczaj na drzewach, ale gdy tych jest bardzo mało w okolicy, wówczas buduje na murach, skałach, a nawet na ziemi.

Ciekawą praktyką jest udawana kopulacja, podczas której ptaki wchodzą na siebie, jednak nie dochodzi podczas tego zachowania do prawdziwego zbliżenia.

Warugi rozmnażają się przez cały rok. Samica znosi od 3 do 7 białych jaj, które po pewnym czasie pokrywają się plamami. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 28-30 dni. Pisklęta pozostają pod opieką rodziców przez kolejne 44-50 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest licznym ptakiem w Afryce.

Ciekawostki

Ludy Afryki wierzą, że niepokojenie warugi przynosi nieszczęście.

Ptak ten ma zwyczaj udawać stosunek płciowy, który ma miejsce dopiero po ukończeniu gniazda.

Waruga lubi przyozdobić swoje gniazdo różnymi drobiazgami. Mogą to być kości lub ceramika albo cokolwiek innego.© medianauka.pl, 2015-03-03, GAT-712
Pokrewne gatunki ptaków

Warugi
Warugi

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


Polecamy w naszym sklepie

Kubek sowy
Kubek zwierzęta Bałtyku
Kolorowe skarpetki Kostka
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.