Wobbegongi

Wobbegongi, brodatowate (wobbegongi) to rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych z rzędu rekinów dywanowych. Zaliczamy do niej 12 gatunków.

Wygląd

Wszystkie gatunki z tej rodziny mają spłaszczone grzbieto-brzusznie ciało, szeroki pysk z licznymi wyrostkami, frędzlowatymi wąsikami, z głębokimi rowkami biegnącymi od pyska do nozdrzy. Na grzbiecie dwie płetwy, usytuowane z tyłu ciała. Ubarwienie zwykle układa się w marmurkowy deseń. Płetwa ogonowa jest asymetryczna.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Łobegong brodatyŁobegong brodaty

Eucrossorhinus dasypogon

Łobegong brodaty (Eucrossorhinus dasypogon) to gatunek rekina dywanowego. Ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie z szerokim pyskiem, z którego wyrastają frędzelkowate wypustki, tworzące brodę. Ubarwienie brązowawe z marmurkowym deseniem.

Inne gatunki

 • Orectolobus floridus
 • Orectolobus halei
 • Orectolobus hutchinsi
 • Orectolobus japonicus
 • Orectolobus leptolineatus
 • Orectolobus maculatus
 • Orectolobus ornatus
 • Orectolobus parvimaculatus
 • Orectolobus reticulatus
 • Orectolobus wardi
 • Sutorectus tentaculatus

Występowanie i środowisko

Rekiny te żyją w ciepłych i umiarkowanych wodach Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego w strefie przybrzeżnej.

Tryb życia i zachowanie

Rekiny te pływają zwykle przy samym dnie.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary około 1-2 m.

Rozmnażanie

To zwierzęta jajożyworodne.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Rekiny te nie stwarzają większego zagrożenia dla człowieka, choć osiągają całkiem spore rozmiary.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Włodzimierz Załachowski - Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
 • Stanislav Frank - Wielki Atlas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
 • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
 • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese - Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
 • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura - Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2022-11-13, RODZ-926Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.