Wobbegongi

Wobbegongi, brodatowate (wobbegongi) to rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych z rzędu rekinów dywanowych. Zaliczamy do niej 12 gatunków.

Wszystkie gatunki z tej rodziny mają spłaszczone grzbieto-brzusznie ciało, szeroki pysk z licznymi wyrostkami, frędzlowatymi wąsikami, z głębokimi rowkami biegnącymi od pyska do nozdrzy. Na grzbiecie dwie płetwy, usytuowane z tyłu ciała. Ubarwienie zwykle układa się w marmurkowy deseń. Płetwa ogonowa jest asymetryczna.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Rekiny te żyją w ciepłych i umiarkowanych wodach Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego w strefie przybrzeżnej.

Tryb życia i zachowanie

Rekiny te pływają zwykle przy samym dnie.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary około 1-2 m.

Rozmnażanie

To zwierzęta jajożyworodne.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Rekiny te nie stwarzają większego zagrożenia dla człowieka, choć osiągają całkiem spore rozmiary.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Załachowski — Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • Stanislav Frank — Wielki Atlas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese — Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura — Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2022-11-13, RODZ-926©® Media Nauka 2008-2023 r.