Zawisak tawulec

Zawisak tawulec (Sphinx ligustri) to nocny motyl z rodziny zawisakowatych. Skrzydła pierwszej pary są brunatne, jaśniejsze od również brunatnych skrzydeł drugiej pary. We wzorze czarne kreski i ciemne przepaski. Na odwłoku znajdują się charakterystyczne czarne i czerwone, poprzeczne przepaski. Wzdłuż zaś biegnie dość szeroki pas w kolorze jasnobrązowym z ciemną linią w środku. Czułki mają białą barwę. Gąsienica jest zielona. Na ciele widać białe i fioletowe smugi biegnące ukośnie. Jest wyposażona w wygięty kolec z czarnym końcem.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Zawisak tawulec (Sphinx ligustri)

© Alexanor - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje pospolicie w całej Polsce i w Europie. Ma zasięg palearktyczny. Preferuje lasy liściaste i mieszane. Można go także spotkać w ogrodach, parkach.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o aktywności nocnej. Dzień spędza na pniach drzew lub murach. Okres lotu motyli trwa od końca maja do końca lipca. Zimuje poczwarka w ziemi, otoczona kokonem.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozpiętość skrzydeł od 100 do 120 mm. Gąsienica osiąga długość do 10 cm. Ssawka motyla jest krótka i zagięta.

Pożywienie

Gąsienice zawisaka tawulca żerują na liściach ligustru, bzu, jesionu, tawuły, jaśminowca, forsycji, śnieguliczki i innych roślinach. Motyle zaś karmią się nektarem kwiatów, głównie mydlnicy lekarskiej, bzu pospolitego, ligustru i wiciokrzewu, zawisając nad nimi.

Rozmnażanie

W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie.

Ochrona i zagrożenia

Nie wymaga ochrony.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu zawisaka tawulca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.06 / 62.19%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2018-07-04, GAT-1208




©® Media Nauka 2008-2023 r.