Zębaczowate

Zębaczowate (Anarhichadidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy 4 gatunki.

Wygląd

Ciało jest szersze w przedniej części, pokryte grubą skórą z łuskami cykloidalnymi. Otwór gębowy duży z ostrymi zębami z przodu, kilkoma rzędami zębów do miażdżenia. Brak płetw brzusznych.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Zębacz pasiastyZębacz pasiasty

Anarhichas lupus

Zębacz pasiasty, zębacz pospolity (Anarhichas lupus) to gatunek ryby z rodziny zębaczowatych. Ciało tej ryby zwęża się ku tyłowi. Ubarwienie oliwkowe, szare, z ciemnymi, poprzecznymi smugami. Spód jaśniejszy.


Zębacz wschodniZębacz wschodni

Anarhichas orientalis

Zębacz wschodni (Anarhichas orientalis) to gatunek ryby morskiej z rodziny zębaczowatych. Głowa bardzo duża z dużym, uzębionym otworem gębowym. ciało masywne, zwężające się ku końcowi.

Inne gatunki

  • zębacz plamisty (Anarhichas minor)
  • zębik (Lycichthys denticulatus)

Występowanie i środowisko

Ryby te zasiedlają północny Atlantyk i Pacyfik. Żyją blisko dna.

Morfologia i anatomia

Pęcherz pławny nie występuje. Długość ciała wynosi nawet 2 m.

Pożywienie

Polują na szkarłupnie, mięczaki i skorupiaki.

Ciekawostki

Mięso tych ryb jest smaczne i ma dużą zawartość tłuszczu.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994

Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-07-05, RODZ-423Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.