Złotopiór rudosterny
Złotopiór rudosterny (Galbula ruficauda) to gatunek ptaka z rodziny złotopiórów. Ma opalizujące i lśniące upierzenie, zielone z wierzchu rude od spodu. Podgardle białe. Dziób długi, cienki i czarny. Samice mają mniej intensywnie rudy spód.
Zdjęcia – galeria
W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

© dulcefotografia - Fotolia.com
Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.
Występowanie i środowisko
Gatunek występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Zamieszkuje skraje lasów.
Tryb życia i zachowanie
To bardzo hałaśliwy ptak.
Pożywienie
Poluje na owady, głównie motyle.
Rozmnażanie
Gniazduje w płytkiej norze na skarpie, którą samiec i samica drążą dziobami. Nora ma około 50 cm długości i zakończona jest komorą lęgową. Samica składa 2-4 jaja. Ptaki nie usuwają odchodów piskląt ani resztek jedzenia. Nora lęgowa cuchnie w krótkim czasie od wylęgu piskląt. Pisklęta pokryte są białym puchem.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Złotopióry rudosterne potrafią rozróżniać dużą liczbę jadalnych i niejadalnych gatunków motyli nawet wtedy, gdy gatunek jadalny od niejadalnego różni niewiele szczegółów.
Pokrewne gatunki ptaków
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2019-01-05, GAT-8152