Złotopióry

Złotopióry (Galbulidae) to rodzina ptaków z rzędu dzięciołowych, do której zaliczamy 18 gatunków. W Polsce nie występują przedstawiciele tej rodziny.

Wygląd

Upierzenie błyszczące i opalizujące, zwykle zielone. czarne lub brązowe z wierzchu z rdzawym lub jasnym spodem. Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony. Dziób jest zwykle długi, cienki i ciemny.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Złotopiór białobrodyZłotopiór białobrody

Galbula tombacea

Złotopiór białobrody (Galbula tombacea) to gatunek ptaka z rodziny złotopiórów. Upierzenie lśni metalicznym połyskiem. Jest zielononiebieskie z wierzchu, głowa z wierzchu i broda szarobrązowa, spód pomarańczowy.


Złotopiór kasztanowatyZłotopiór kasztanowaty

Galbalcyrhynchus purusianus

Złotopiór kasztanowaty (Galbalcyrhynchus purusianus) to gatunek ptaka z rodziny złotopiórów. Dziób długi, nożycowaty, o cielistej barwie. Upierzenie brązowe, ciemniejsze w tylnej części i z wierzchu głowy.


Złotopiór rudosternyZłotopiór rudosterny

Galbula ruficauda

Złotopiór rudosterny (Galbula ruficauda) to gatunek ptaka z rodziny złotopiórów. Ma opalizujące i lśniące upierzenie, zielone z wierzchu rude od spodu. Podgardle białe. Dziób długi, cienki i czarny.

Inne gatunki

 • złotopiór białogardły (Brachygalba albogularis)
 • złotopiór przepasany (Brachygalba goeringi)
 • złotopiór żałobny (Brachygalba lugubris)
 • złotopiór ciemny (Brachygalba salmoni)
 • złotopiór białouchy (Galbalcyrhynchus leucotis)
 • złotopiór żółtodzioby (Galbula albirostris)
 • złotopiór purpurowy (Galbula chalcothorax)
 • złotopiór modroczelny (Galbula cyanescens)
 • złotopiór niebieskoszyi (Galbula cyanicollis)
 • złotopiór wspaniały (Galbula dea)
 • złotopiór zielony (Galbula galbula)
 • złotopiór białobrzuchy (Galbula leucogastra)
 • złotopiór lśniący (Galbula pastazae)
 • złotopiór trójpalczasty (Jacamaralcyon tridactyla)
 • złotopiór wielki (Jacamerops aureus)

Występowanie i środowisko

Są to ptaki Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Występują na sawannach oraz w lasach i w różnego rodzaju zaroślach.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą osiadły tryb życia.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary od 12 do 31 cm długości ciała.

Rozmnażanie

Złotopióry gniazdują w norach w nasypach, nad brzegami cieków lub w termitierach. Nory drążą za pomocą dzioba. Samica składa od 2 do 4 jaj. Okres inkubacji wynosi 20-22 dni.

Pożywienie

Polują na owady (chrząszcze, osy, motyle), które chwytają w locie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Ptaki te znalazły niszę pokarmową. Większość innych ptaków uważa motyle, osy i chrząszcze za niejadalne.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2019-01-05, RODZ-761
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-09Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.