Zmrocznik liguryjski

Zmrocznik liguryjski (Hyles livornica) to gatunek motyla z rodziny zawisakowatych. Skrzydła pierwszej pary mają oliwkowozielony lub oliwkowobrązowy kolor z poprzeczną kremową smugą, nerwami w tym samym kolorze. Skrzydła drugiej pary prawie czarne u nasady, dalej różowe i ciemnobrązowe z jaśniejszym skrajem. Spód skrzydeł szarożółty. Czułki brunatne, końce jasne. Na brunatnooliwkowym odwłoku widoczne czarno-białe paski, biegnące w poprzek.

Gąsienica ma różnorodne ubarwienie i żółty kolec na końcu.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Zmrocznik liguryjski (Hyles livornica)

© als – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To rzadko spotykany zawisak w naszym kraju. Jest migrantem z południa. Występuje w Afryce i na południu Europy oraz w Azji Mniejszej. W sierpniu może pojawić się drugie pokolenie.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od maja do września. Aktywny o zmierzchu i w nocy. Przylatuje do floksji, petunii i tytoniu. Zimuje poczwarka, ale w Polsce nie przeżywa mrozów.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 6-8,4 cm.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na przytulii, winorośli, wierzbownicy, szczawiu, lnicy i innych rodzajach roślin.

Rozmnażanie

Dwa pokolenia w roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Nazwa wywodzi się od nazwy geograficzne Liguria we Włoszech, gdzie pierwszy raz zanotowano gatunek (1780).Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres lotu zmrocznika liguryjskiego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska – Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014

© medianauka.pl, 2020-06-28, GAT-635999
©® Media Nauka 2008-2023 r.