Żółw sępi

Żółw sępi (Macroclemys temminckii) to gatunek żółwia skrytoszyjnego z rodziny skorpuchowatych. Ubarwienie ciała i karapaksu jest ciemnobrązowe. Karapaks jest spłaszczony, zaopatrzony w stożkowate wyrostki, układające się w trzy rzędy. Jest też nieco wydłużony i nierzadko pokryty glonami. Głowa oraz ogon są duże. Szczęki bardzo silne. Górna szczęka przypomina dziób sępa. Palce kończyn są zaopatrzone w pazury.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Gad ten występuje w Ameryce Północnej (południowo-wschodnia część kontynentu). Można go spotkać w rzekach, jeziorach i starorzeczach. Na lądzie można go spotkać tylko podczas składania jaj.

Tryb życia i zachowanie

To groźny i agresywny żółw. Większą część czasu żółw sępi spędza zagrzebany w dnie zbiornika wodnego. Jest bardzo dobrze zamaskowany. Polujący żółw czeka nieruchomo na ofiarę zagrzebany w mule.

Morfologia i anatomia

Długość karapaksu wynosi maksymalnie 80 cm. Ciężar ciała wynosi nawet 90 kg.

W paszczy znajduje się czerwony umięśniony wyrostek, który stanowi wabik na ryby. Wyrostek ten przypomina żywą dżdżownicę.

Pożywienie

Poluje na ryby, inne żółwie, mięczaki, płazy, węże, ssaki korzystające z wodopoju.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na lądzie w głębokich, wykopanych przez siebie dołach. Składa jednorazowo 20-50 jaj. Po złożeniu jaj, dół zasypywany jest ziemią.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Mięso młodych osobników jest bardzo smaczne. Mięso starych osobników nie jest zjadliwe.

Żółw sępi to największy żółw słodkowodny Ameryki Południowej.


Pokrewne gatunki gadów

Skorpuchowate
Skorpuchowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.


© medianauka.pl, 2018-08-25, GAT-1961
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.