Skorpuchowate

Skorpuchowate, chelydry (Chelydridae) to rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych, która liczy dziś zaledwie 2 gatunki w 2 rodzajach.

Wygląd

Mają długi ogon pokryty tarczkami, dużą głowę, której nie mogą całkowicie schować do pancerza. Również odnóża nie mogą być schowane do pancerza.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Żółw jaszczurowaty, żółw kajmanowyŻółw jaszczurowaty, żółw kajmanowy

Chelydra serpentina

Żółw jaszczurowaty to agresywny żółw z Ameryki Północnej. Wyjątkowy u tego żółwia jest bardzo długi ogon, osiągający długość 2/3 długości pancerza. Tylna część pancerza na skraju przypomina zęby piły. Plastron jest silnie zredukowany, złożony z 10 tarcz.


Żółw sępiŻółw sępi

Macroclemys temminckii

Żółw sępi (Macroclemys temminckii) to gatunek żółwia skrytoszyjnego z rodziny skorpuchowatych. Ubarwienie ciała i karapaksu jest ciemnobrązowe. Karapaks jest spłaszczony, zaopatrzony w stożkowate wyrostki, układające się w trzy rzędy.

Występowanie i środowisko

Żyją w Ameryce Północnej i Środkowej.

Tryb życia i zachowanie

Większość czasu spędzają w wodzie. Rano wygrzewają się na słońcu na plażach.

Morfologia i anatomia

Żółw sępi ma na języku czerwony, robakowaty wyrostek, który porusza się wabiąc ryby, wpadające w jego paszczę.

Rozmnażanie

Samice składają jaja na brzegach rzek i nie opiekują się nimi.

Pożywienie

Polują na ryby, żaby, salamandry, ptaki i ssaki.

Ciekawostki

Są to największe żółwie słodkowodne.
Jaki jest największy żółw na świecie?

Jaki jest największy żółw na świecie?

Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?


© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-156Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.