Chaetodon decussatus

 (Chaetodon decussatus)

© dynamofoto – stock.adobe.com

Chaetodon decussatus to gatunek ryby z rodziny chetonikowatych. Ciało białawe z ukośnymi, cienkimi, fioletowymi liniami, które w części dolne i tylnej są ułożone pod kątem prostym w stosunku do linii w przedniej i górnej części ciała. Tył płetwy grzbietowej i odbytowej czarny, przy czym na płetwie odbytowej widoczny żółty pasek i żółtawy brzeg. Płetwa ogonowa żółta, ciemno obrzeżona z czarnym paskiem na środku. Przez oko biegnie ciemna pręga. Czoło z pomarańczowymi paskami.

Występowanie i środowisko

Gatunek ten występuje w wodach morskich w zachodniej części Indonezji i u południowych wybrzeży Azji oraz w Zatoce Adeńskiej.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik
Ocean Indyjski

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pokrewne gatunki ryb


Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org

© medianauka.pl, 2020-04-05, GAT-628527




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.