Chetonikowate, motylowate

Chetonikowate, motylowate (Chaetodontidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy około 115 gatunków w 10 rodzajach. W Polsce nie występują ryby z tej rodziny.

Wygląd

Ciało tych ryb jest bocznie spłaszczone, wysokie. Charakterystyczny jest zaostrzony pyszczek, co umożliwia im wydobywanie pokarmu ze szczelin skał i koralowców. Na końcu pyszczka jest niewielki otwór gębowy. Ubarwienie zwykle bardzo jaskrawe, z pięknymi wzorami. Przez oko na ogół biegnie pas lub pokrywa je plama. Bardzo często na końcu płetwy grzbietowej lub z tyłu ciała znajduje się plama podobna do oczu, tak zwane fałszywe oko. Ubarwienie osobników młodych jest na ogół inne. Ryby te potrafią zmieniać ubarwienie z nocnego na dzienne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Chaetodon adiergastosChaetodon adiergastos

Chaetodon adiergastos

Chaetodon adiergastos to ryba morska z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie białawe z brązowawymi, ukośnymi liniami. Gatunek spotykany w akwariach morskich. Płetwy ogonowa, grzbietowa i odbytowa żółtawe z brązowym zakończeniem.


Chaetodon baronessaChaetodon baronessa

Chaetodon baronessa

Chaetodon baronessa to gatunek ryby z rodziny chetonikowatych. Ma piękne ubarwienie. Na niebieskawym tle żółte linie ukośnie układają się w jodełkę. Przez głowę, w tym oko, przebiegają brązowe pręgi.


Chaetodon bennettiChaetodon bennetti

Chaetodon bennetti

Chaetodon bennetti to gatunek ryby z rodziny chetonikowatych. Ciało silnie bocznie spłaszczone. Ma jaskrawe, żółte ubarwienie. Z boku widoczna dość duża czarna plama w białej obwódce. Od skrzeli biegną dwie łukowate, białe linie.


Chaetodon capistratusChaetodon capistratus

Chaetodon capistratus

Chaetodon capistratus ma ciało silnie bocznie spłaszczone. Ma niebieskie ubarwienie poza żółtawym spodem. Niedaleko nasady ogona znajduje się ciemne oko w jasnej otoczce. Przez boki biegną linie układające się w jodełkę.


Chaetodon citrinellusChaetodon citrinellus

Chaetodon citrinellus

Chaetodon citrinellus to gatunek ryby z rodziny chetonikowatych. Ciało silnie bocznie spłaszczone. Ciało cytrynowożółte z niebieskimi cętkami w górnej części i pomarańczowymi w dolnej części ciała.


Chaetodon declivisChaetodon declivis

Chaetodon declivis

Chaetodon declivis to gatunek ryby morskiej z rodziny chetonikowatych. Od nasady płetwy grzbietowej ukośnie do końca płetwy odbytowej biegnie granica między czarno-żółtym wierzchem, a biaława pozostałą częścią w ciemne plamki.


Chaetodon decussatusChaetodon decussatus

Chaetodon decussatus

Chaetodon decussatus to gatunek ryby z rodziny chetonikowatych. Ciało białawe z ukośnymi, cienkimi, fioletowymi liniami, które w części dolne i tylnej są ułożone pod kątem prostym w stosunku do linii w przedniej i górnej części ciała.


Chaetodon fasciatusChaetodon fasciatus

Chaetodon fasciatus

Chaetodon fasciatus to gatunek ryby morskiej z rodziny chetonikowatych. Ciało bocznie spłaszczone. Ubarwienie żółte z ukośnymi, ciemnymi pasami, ciemną plamą w górnej części ciała.


Chaetodon larvatusChaetodon larvatus

Chaetodon larvatus

Chaetodon larvatus to gatunek ryby morskiej. Przód jest pomarańczowo-czerwony, ciało niebieskawe z żółto-pomarańczowymi liniami układającymi się w jodełkę. Płetwa ogonowa i tył płetwy grzbietowej czarne.


Chaetodon lunulatusChaetodon lunulatus

Chaetodon lunulatus

Chaetodon lunulatus to gatunek ryby morskiej z rodziny chetonikowatych. Ciało bocznie spłaszczone. Ubarwienie żółte z lekko ukośnymi, ciemnymi pasami. Przez głowę, w tym oko biegną czarne przepaski.


Chaetodon miliarisChaetodon miliaris

Chaetodon miliaris

Chaetodon miliaris to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie żółte, w tylnej części na płetwach bardziej jaskrawe. Ciało pokryte gęsto brązowawymi plamkami układającymi się w poprzeczne linie.


Chaetodon ocellicaudusChaetodon ocellicaudus

Chaetodon ocellicaudus

Chaetodon ocellicaudus to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Na białym tle widoczne czarne plamki, małe u dołu, powiększające się coraz bardziej w górnej części, prawie zlewające się w części grzbietowej.


Chaetodon paucifasciatusChaetodon paucifasciatus

Chaetodon paucifasciatus

Chaetodon paucifasciatus to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie białe z czarnymi, falistymi liniami układające się w jodełkę, a w tylnej części ciała przechodzące w cętki. Przez oko biegnie biało obrzeżona czarna pręga.


Chaetodon quadrimaculatusChaetodon quadrimaculatus

Chaetodon quadrimaculatus

Chaetodon quadrimaculatus to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie żółte i w górnej części ciała czarne z dwiema białymi plamami W dolnej części ciała po bokach czarne plamki, zmniejszające się w stronę brzusznej strony.


Chaetodon rafflesiiChaetodon rafflesii

Chaetodon rafflesii

Chaetodon rafflesii to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie żółte. Czarna pręga biegnie przez oko oraz płetwę ogonową i płetwę grzbietową. Łuski mają ciemniejsze brzegi.


Chaetodon striatusChaetodon striatus

Chaetodon striatus

Chaetodon striatus to gatunek morskiej ryby z rodziny motylowatych. Ma czarno-białe ubarwienie ciała. Na białawym tle znajdują się ciemne poprzeczne pręgi. Płetwa ogonowa mała.


Chaetodon trifascialisChaetodon trifascialis

Chaetodon trifascialis

Chaetodon trifascialis to gatunek morskiej ryby z rodziny motylowatych. Ma żółtawe, blade ubarwienie ciała. Na tym tle znajdują się ciemne ukośne pręgi, w górnej części ciała biegnące w drugą stronę niż w dolnej.


Chaetodon wiebeliChaetodon wiebeli

Chaetodon wiebeli

Chaetodon wiebeli to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie pomarańczowe. Po bokach ciała widoczne ciemniejsze, ukośne pasy.


Chaetodon xanthurusChaetodon xanthurus

Chaetodon xanthurus

Chaetodon xanthurus to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie białawe poza tylną częścią ciała i płetw oraz pręgą na ogonie. Kolce płetwy grzbietowej żółtawe. Łuski mają ciemnoszare brzegi.


Coradion altivelisCoradion altivelis

Coradion altivelis

Coradion altivelis to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ma silnie bocznie spłaszczone ciało. Na białawym tle występują brązowe, poprzeczne pasy, w górnej części przechodzące w kolor żółtawy.


Hemitaurichthys polylepisHemitaurichthys polylepis

Hemitaurichthys polylepis

Hemitaurichthys polylepis to ryba morska z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie biało-żółto-pomarańczowe. Białe są jedynie boki i płetwa ogonowa. Głowa jest ciemniejsza.


Chetonik addisChetonik addis

Chaetodon semilarvatus

Chetonik addis (Chaetodon semilarvatus) to piękna ryba morska z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie żółte z brązowawymi, poprzecznymi liniami. Gatunek spotykany w akwariach morskich.


Chetonik kołnierzowyChetonik kołnierzowy

Chaetodon collare

Chetonik kołnierzowy (Chaetodon collare) to pięknie ubarwiona ryba. Łuski złoto-brązowe, z ciemniejszymi skrajami. Głowa ciemnobrązowa z kilkoma poprzecznymi, białymi pręgami. Płetwa ogonowa żółtopomarańczowa.


Chetonik MeyeraChetonik Meyera

Chaetodon meyeri

Chaetodon meyeri to gatunek ryby morskiej z rodziny chetonikowatych. Na szarawym tle występuję grube, czarne, ukośne i zaokrąglone linie. Górna i przednia część oraz płetwy żółtawe w czarne linie.


Chetonik pawik, chetonik złoty, ustnik pawikChetonik pawik, chetonik złoty, ustnik pawik

Chaetodon auriga

Chetonik pawik, chetonik złoty, ustnik pawik (Chaetodon auriga) to ryba z rodziny chetonikowatych, spotykana w morskich akwariach. Ciało chetonika pawika jest bocznie spłaszczone, wysokie. Pyszczek jest zaostrzony.


Chetonik siodłatyChetonik siodłaty

Chaetodon ephippium

Chetonik siodłaty (Chaetodon ephippium) to niezwykle kolorowa ryba. Kolor boków oliwkowy, głowa szarawa z żółtym pyszczkiem i spodem. Na grzbiecie w tylnej części biało obrzeżona duża, czarna plama.


Motylek kropkoprzecinkowyMotylek kropkoprzecinkowy

Chaetodon punctatofasciatus

Chaetodon punctatofasciatus to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie żółte, od strony brzusznej bardziej blade. Po bokach w górnej części brązowe pręgi, w dolnej plamki. Drobne plamki występują także na zaokrąglonej płetwie odbytowej.


Motylek szewronMotylek szewron

Chaetodon trifasciatus

Chaetodon trifasciatus to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ma żółto-niebieskawe ubarwienie ciała z podłużnymi, niebieskofioletowymi liniami. Przez głowę, w tym oko, przechodzą pionowe żółto-czarno-białe pręgi. Część czołowa brązowawo-pomara


Motylek złotogłowyMotylek złotogłowy

Chaetodon xanthocephalus

Chaetodon xanthocephalus to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ma niezwykłe ubarwienie. Ciało białe, ostro odcięte od kontrastujących brązowych, barwnie obrzeżonych płetw. Z boków delikatne, cienkie, fioletowe linie.


Pensetnik czarnogłowy, pincetnikPensetnik czarnogłowy, pincetnik

Forcipiger longirostris

Pensetnik czarnogłowy, pincetnik (Forcipiger longirostris) to ryba morska z rodziny chetonikowatych. Pyszczek znacznie wydłużony. Ubarwienie żółte z czarno-białawą głową. W górnej części płetwy odbytowej ciemna plama.


Pensetnik dwuoki, pensetnik pomarańczowopręgiPensetnik dwuoki, pensetnik pomarańczowopręgi

Chelmon rostratus

Pensetnik dwuoki, pensetnik pomarańczowopręgi, pincetnik pomarańczowopręgi (Chelmon rostratus). Ma poprzeczne, pomarańczowe pręgi w ciemnej i jasnej obwódce, nasada ogona ma czarną pręgę.


Pensetnik żółtyPensetnik żółty

Forcipiger flavissimus

Forcipiger flavissimus to ryba morska z rodziny chetonikowatych. Ciało silnie spłaszczone. Pyszczek znacznie wydłużony. Ubarwienie żółte z czarno-białawą głową. W górnej części płetwy odbytowej ciemna plama.


Szczecioząb ozdobnySzczecioząb ozdobny

Chaetodon ornatissimus

Szczecioząb ozdobny (Chaetodon ornatissimus) to gatunek ryby z rodziny chetonikowatych. Boki są białawe w grube, pomarańczowe pręgi. Głowa żółta w czarne, poprzeczne pasy. Kark i spód są również żółte.


Ustnik ciemnopręgiUstnik ciemnopręgi

Chaetodon melannotus

Ustnik ciemnopręgi (Chaetodon melannotus) to gatunek ryby z rodziny chetonikowatych. Charakterystyczne dla tego gatunku są ciemne, skośne pręgi w liczbie około 21. Płetwy i pyszczek żółte.


Ustnik czteroplamyUstnik czteroplamy

Chaetodon falcula

Ustnik czteroplamy (Chaetodon falcula) to gatunek ryby morskiej akwariowej z rodziny chetonikowatych o wydłużonych szczękach. Ubarwienie żółto-białe. Przez oko biegnie ciemna, pionowa pręga.


Ustnik lunulaUstnik lunula

Chaetodon lunula

Ustnik lunula (Chaetodon lunula) to gatunek ryby z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie żółto-zielonkawe. Przez oko biegnie gruba, ciemna, pionowa pręga, a zaraz za nią biała. Dalej pod skosem znów biegnie ciemna pręga i żółte linie.


Ustnik płetwoplamyUstnik płetwoplamy

Chaetodon ocellatus

Chaetodon ocellatus to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie białe poza żółtymi płetwami i czarną pręgą biegnącą przez oko.


Ustnik smużkowyUstnik smużkowy

Chaetodon lineolatus

Ustnik smużkowy (Chaetodon lineolatus) to gatunek ryby morskiej z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie białe z cienkimi, lekko ukośnymi, równoległymi, czarnymi liniami, które kończą się mniej więcej na wysokości płetw piersiowych.


Ustnik wagabundaUstnik wagabunda

Chaetodon vagabundus

Ustnik wagabunda (Chaetodon vagabundus) to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie bladożółte do jaskrawo żółtego w tylej części ciała. Przez oko przebiega gruba, pionowa pręga. Druga pręga przebiega od płetwy grzbietowej przez nasadę o


Ustnik wielkoplamekUstnik wielkoplamek

Chaetodon unimaculatus

Ustnik wielkoplamek (Chaetodon unimaculatus) to gatunek morskiej ryby. Ma żółtawe, białawe ubarwienie ciała. W górnej części ciała widoczna duża, czarna plama.

Inne gatunki

 • Amphichaetodon melbae
 • Chaetodon andamanensis
 • Chaetodon argentatus
 • Chaetodon assarius
 • Chaetodon aureofasciatus
 • Chaetodon auripes
 • Chaetodon austriacus
 • Chaetodon burgessi
 • Chaetodon daedalma
 • Chaetodon dialeucos
 • Chaetodon dolosus
 • Chaetodon flavirostris
 • Chaetodon flavocoronatus
 • Chaetodon gardineri
 • Chaetodon guentheri
 • Chaetodon guttatissimus
 • Chaetodon hoefleri
 • Chaetodon humeralis
 • Chaetodon interruptus
 • Chaetodon kleinii
 • Chaetodon leucopleura
 • Chaetodon litus
 • Chaetodon madagaskariensis
 • Chaetodon marleyi
 • Chaetodon mertensii
 • Chaetodon mesoleucos
 • Chaetodon multicinctus
 • Chaetodon nigropunctatus
 • Chaetodon nippon
 • Chaetodon octofasciatus
 • Chaetodon oxycephalus
 • Chaetodon pelewensis
 • Chaetodon pictus
 • Chaetodon plebeius
 • Chaetodon reticulatus
 • Chaetodon robustus
 • Chaetodon sanctaehelenae
 • Chaetodon sedentarius
 • Chaetodon selene
 • Chaetodon semeion
 • Chaetodon smithi
 • Chaetodon speculum
 • Chaetodon tinkeri
 • Chaetodon triangulum
 • Chaetodon tricinctus
 • Chaetodon ulietensis
 • Chaetodon zanzibarensis
 • Chelmon marginalis
 • Chelmon muelleri
 • Chelmonops truncatus
 • Coradion chrysozonus
 • Coradion melanopus
 • Hemitaurichthys multispinosus
 • Hemitaurichthys thompsoni
 • Hemitaurichthys zoster
 • Heniochus acuminatus
 • Heniochus diphreutes
 • Heniochus intermedius
 • Heniochus monoceros
 • Heniochus pleurotaenia
 • Heniochus singularius
 • Heniochus varius
 • Johnrandallia nigrirostris
 • Parachaetodon ocellatus
 • Prognathodes aculeatus
 • Prognathodes aya
 • Prognathodes brasiliensis
 • Prognathodes dichrous
 • Prognathodes falcifer
 • Prognathodes guezei
 • Prognathodes guyanensis
 • Prognathodes guyotensis
 • Prognathodes marcellae
 • Prognathodes obliquus
 • Roa australis
 • Roa excelsa
 • Roa jayakari
 • Roa modestus

Występowanie i środowisko

Zamieszkują płytkie wody raf koralowych Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku oraz Atlantyku. Są obecne na ogół na głębokości do 20 m, ale są gatunki, które można spotkać na głębokości nawet 200 m.

Morfologia i anatomia

W płetwie odbytowej znajduje się od 3 do 5 kolców. Drobne łuski znajdują się także na nasadach płetw grzbietowej i odbytowej.

Rozmnażanie

Ryby te nie przejawiają instynktu opiekuńczego. Jaja są uwalniane do toni wodnej. Larwy prowadzą pelagiczny tryb życia, ich rozwój jest przedłużony do nawet kilku miesięcy. Larwy mają charakterystyczne płytki kostne.

Pożywienie

Podstawę diety stanowią małe bezkręgowce, polipy i czułki koralowców, zooplankton, ikra innych ryb, a także zooplankton. Często występuje specjalizacja pokarmowa.
Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jeśli tak, to jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-08-27, RODZ-376Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.