Garbatka dromaderka

Garbatka dromaderka (Notodonta dromedarius) to motyl z rodziny garbatkowatych. ciało ubarwione na brunatny kolor z czerwonymi łuskami w środkowej części tułowia. Skrzydła pierwszej pary ciemnobrunatne-fioletowe. Nasady skrzydeł żółte. Na skrzydłach żółtawe i rdzawe przepaski. tylne skrzydła szarawe z nieco jaśniejszą przepaską. Gąsienica ma różne ubarwienie. Grzbietowe strony czterech pierwszych segmentów odwłoka tworzą garby.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Garbatka dromaderka (Notodonta dromedarius)

© imageBROKER – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Azji i Europie, u nas na terenie całego kraju w lasach liściastych i mieszanych, parkach, w miejscach ruderalnych.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od maja do sierpnia.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 3,8-4,8 cm.

Pożywienie

Rośliny żywicielskie to brzoza i olsza, czasem wierzba i topola oraz leszczyna.

Rozmnażanie

Wyprowadza dwa pokolenia w roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu garbatki dromaderki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012

© medianauka.pl, 2016-02-25, GAT-636013
©® Media Nauka 2008-2023 r.