Garbatka zygzakówka

Garbatka zygzakówka (Notodonta ziczac) to nocny motyl z rodziny garbatkowatych. Głowa jasnobrązowa, tułów brązowy z jasnym środkiem. Skrzydła szaro-brązowe z cienkimi przepaskami. W okolicy żyłki poprzecznej widoczna brunatna, wygięta w łuk plama. Strzępina poprzedzona cienką linią w kolorze brązu. Skrzydła tylne jaśniejsze z białawą przepaską. Gąsienica rożnie ubarwiona. Na drugim i trzecim segmencie odwłoka wygięte w tył garby, z których pierwszy jest większy. Garb znajduje się także na ósmym segmencie. Tylna cześć odwłoka zabarwiona na pomarańczowo. Dobrze widoczne przetchlinki.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Garbatka zygzakówka (Notodonta ziczac)

© Tim's insects – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten występuje w Europie, Azji i północnej części Afryki. W Polsce na terenie całego kraju, głównie w lasach liściastych i mieszanych oraz parkach.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od kwietnia do sierpnia.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 4-5 cm.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na topoli i wierzbie, rzadziej na olszy, brzozie i leszczynie.

Rozmnażanie

Występują dwa pokolenia w roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres lotu garbatki zygzakówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
  • Heiko Bellmann – Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

© medianauka.pl, 2020-06-25, GAT-636016
©® Media Nauka 2008-2023 r.